Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Około 30 tysięcy zł będzie kosztowało referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (9 grudnia). 

Uprawnionych do głosowania jest ponad 8,8 tysięcy mieszkańców gminy Krasne. Będą oni odpowiadali na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Aby głos był ważny należy postawić znak X w kratce “TAK” lub “NIE”. Głos będzie nieważny, jeżeli X zostanie postawiony w obu kratkach, obok nich lub kratka w ogóle nie zostanie zaznaczona.

Będzie sześć lokali referendalnych: dwa w Krasnem – Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka (okręg 1 dla numerów od 1 do 579) oraz Szkoła Podstawowa (okręg 2 dla numerów od 580 do końca numeracji), dwa w Malawie – Zespół Szkół oraz Gminne (okręg 3 dla numerów od 1 do 680) i Przedszkole Publiczne (okręg nr 4 od 681 do końca numeracji) oraz po jednym w Strażowie (Zespół Szkół) i Palikówce (Zespół Szkół) dla wszystkich mieszkańców sołectw.

Aby wziąć udział w głosowaniu potrzebny jest dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna lub służbowa.
Lokale referendalne będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Aby wynik referendum był ważny, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

W trakcie głosowania obowiązuje cisza referendalna. Zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedreferendalnych sondażów. Dotyczy to również publikowania wiadomości na portalach społecznościowych. Ponadto, w dniu referendum nie można prowadzić agitacji referendalnej mogącej mieć wpływ na przebieg referendum.

Gmina Krasne za przeprowadzenie referendum zapłaci ok. 30 tys. zł. Wyników można się spodziewać kilka godzin po zakończeniu głosowania. 

To już drugie referendum w gminie na temat przyłączenia jej do Rzeszowa. Pierwsze odbyło się w październiku 2016 roku. Frekwencja wyniosła wówczas 56 proc. Za przyłączeniem gminy do Rzeszowa było ok. 37 proc. głosujących, przeciwko – ok. 62 proc. Więcej – TUTAJ

Wynik niedzielnego referendum, bez względu na jego rozstrzygnięcie, na pięć lat zostanie schowany do szuflady. We wtorek, jak informowaliśmy, Rada Miasta Rzeszowa wycofała marcową uchwałę o zgodzie rady na przyłączenie gminy Krasne do Rzeszowa. Radni obawiają się, że miasto nie dostanie 100 mln zł bonusu, a do ratusza przyjdzie PiS-owski komisarz. 

Zgodę na poszerzenie granic miasta ostatecznie wydaje Rada Ministrów, czyli rząd. Wyniki referendum nie są dla niego obligatoryjne. Wtorkowa uchwała Rady Miasta Rzeszowa doprowadziła do tego, że przyłączenie gminy Krasne do stolicy Podkarpacia byłoby możliwe najwcześniej od 1 stycznia 2024 roku. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
Powiadom o
Swiniak666
Swiniak666

Dodam że osobiście jestem WŚCIEKŁY na radę miasta i po części na Ferenca. Głosowałem na niego bo jednym z jego priorytetów jest poszerzanie miasta z czym się osobiście absolutnie zgadzam. Głosowałem na Ferenca- poszerzenie Rzeszowa- nie za 4 lata tylko tak szybko jak to będzie możliwe. Dziwię się że prezydent nie chwyci za mordy radnych z PO i nie wytłumaczy im że swoją stołko-trzymającą taktyką kopią na siebie grób. Jeśli tak to ma wyglądać to PO trzeba odsunąć od władzy w mieście- już bym wolał żeby Ferenc się z PISEM dogadał i rządzili wspólnie niż z tymi wiecznie blokującymi rozwój… Czytaj więcej »

C
C

Obaj wygrali wybory. Widziały gały, co brały.

rzeszowiak
rzeszowiak

A moim skromnym zdaniem teraz mieszkańcy Krasnego obudzą się i zagłosują w większości za Rzeszowem. Gdy miasto chciało przyłączyć to mieszkańcy nie chcieli 2 lata temu wyrażając swój głos w poprzednim referendum. Przez ten czas jednak dużo się zmieniło- tak uważam. Teraz miasto chce odwlec to w czasie to podejrzewam, że mieszkańcy zrobią psikusa i zagłosują “za”. Jak co niektórzy tutaj piszą na forum uważam, że Pis wykorzysta temat i przyłączy Krasne mimo sprzeciwu miasta, żeby uwalić 100 milionów za zgodne połączenie i wykorzystać to jako element kampanii wyborczej na wcześniejsze wybory do Rady Miasta i Prezydenta. Nie podoba mi… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN

Ostatecznie zapalą : pochodnie – a potem kaganki bedzie tradycyjnie jak w średniowieczu ; O !
No i będą szli spać razem z kurami i wstawać skoro świt – i to wyjdzie im na zdrowie

radzimir
radzimir

oszukanych przez was ludzi.

Kraśniak
Kraśniak

Leroy nie ma w planach likwidacji sklepu w Krasnem,tak że nie siej zamętu,po prostu będzie drugi,a z drugiej strony komu potrzebny Leroy w Krasnem,Ukraińcom?będą mniejsze korki.

mieszkaniec krasnego
mieszkaniec krasnego

Radzimir kogo ty trollem jesteś?

mieszkaniec krasnego
mieszkaniec krasnego

Weź nie strasz ludzi Krasne TO NIE TYLKO Leroy Merlini. Pisze się w KRASNEM polskiego się naucz!!!!!!!!!!!!!!!

już mieszkaniec Rzeszowa
już mieszkaniec Rzeszowa

Rzeszów już dawał szanse Krasnemu. I bardzo dobrze że w końcu powiedzieli basta. I dali pstryczka w nos.

Krasne rumakowało bo mają wpływy z leroy merlin. Otóż informuje że ta sieć buduje Leroy Merlin większy budynek w Rzeszowie (obok Obi) i po wybudowaniu w Krasnym albo bedzie tylko magazyn albo wygaszą działalność i działka pójdzie na sprzedaż pod deweloperkę. Tak że ani nie będzie ani grantu 100 mln ani kasy z leroya. Zostaniecie z Wilhelmem klepać biede na całe 5 lat. I z nikąd pomocy. Jesteście w czarnej dupie hłe hłe

Haha
Haha

Teraz Krasne będzie chciało przyłączenia bo zdają sobie sprawę, że po podwyżkach cen prądu to na włączenie latarni tylko do godziny. 20 starczy im kasy.

radzimir
radzimir

Uchwała Rady Miasta Rzeszowa z 4 grudnia br. nie ma najmniejszego znaczenia ani w całej procedurze, ani dla przebiegu referendum, a ma je tylko wynik referendum, po którym Rada Miasta Rzeszowa, jeśli nie chce pozbawić połączonych gmin 180 mln bonusu, powinna opowiedzieć się za połączeniem z gminą Krasne. W przeciwnym razie rząd może przeprowadzić połączenie gmin bez wypłacania bonusu, bo ma takie ustawowe prawo, a odpowiedzialność za to spadnie na tych rzeszowskich radnych, którzy uknuli całą nieszczęsną intrygę i na ich współpracowników, nie mówiąc już o pozbawieniu się szans na ich ponowny wybór przez mieszkańców do jakichkolwiek gremiów miejskich, ponieważ… Czytaj więcej »

Miejscowy
Miejscowy

Na to liczy wilhelm, ale może się przeliczyć

Olek
Olek

Faktycznie bełkot. Pierwszym odwołującym byłby wilus pilnujący taboreta w gminie a drugim dziadek pilnujący taboreta w Rzeszowie, dopóki da radę.

mieszkaniec krasnego
mieszkaniec krasnego

Po tej uchwale radnych miasta to tylko idiota może głosować za przyłączeniem gminy Krasne!

radzimir
radzimir

@ktoś Całkowicie nie jest prawdą to co piszesz, ponieważ: 1. Art.65 ustawy o referendum lokalnym: „Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji.” 2. wyrok NSA II SA/Rz 200/16: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4D55E8523F a w nim następujące fragmenty: “konsekwencją wiążącego i rozstrzygającego wyniku referendum w odniesieniu do co najmniej jednego z dwóch pytań ([…]) jest obowiązek właściwej rady gminy w zakresie wystąpienia do ministra właściwego do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody o wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1… Czytaj więcej »

radzimir
radzimir

Korzystając z gościnnych łamów portalu rzeszow-news.pl podaję wszelkim zainteresowanym, w tym przed wszystkim inicjatorom referendum, aktualny tekst ustawy o referendum gminnym: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000880985/U/D20000985Lj.pdf Ostatnia uchwała Rady Miasta w tej sprawie była niepotrzebna i bezcelowa. bo jeśli referendum przegra, to zgoda lub jej brak ze strony Rzeszowa nie ma i tak najmniejszego znaczenia. Jeśli referendum wygra, to jego wynik jest i tak obligatoryjny dla Rady Gminy Krasne (która nie może być przeciwna uchwalonej w referendum zmianie – patrz art. 65), zaś Rada Miasta Rzeszowa zostanie poproszona o wyrażenie swojej opinii po ogłoszeniu wyników referendum, przy czym nie jest to obligatoryjne dla rady… Czytaj więcej »

ktoś
ktoś

Tylko że w przypadku Opola chodziło o pojedyncze miejscowości a nie całą gmine. W przypadku fuzji dwóch lub więcej gmin muszą być zgody wszystkich zainteresowanych jednostek, tu nawet w przypadku referendum gdy będzie na tak (a to wątpliwe) jeszcze zgodę musi dać gmina, bez niej jeśli by się i tak klepło decyzje nie ma dotacji 100mln tzw. bonusu. Niby nic bo to po 25mln na każdą miejscowość ale jednak coś A tak co robić co dwa lata wybory ? bo tak by wyszło nowe w 2020 (już po fuzji) i potem w 2023 kolejne już te terminowe I póki co… Czytaj więcej »

radzimir
radzimir

Co to za dezinformujący bełkot?

magistrat
magistrat

To już nieważne jak zagłosuja w Krasnym. Strona rządowa poparła radnych Rzeszowa i też nie chce już Krasnego. Jest po ptokach!

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,23331197,wojewoda-podkarpacki-przeciwko-przylaczeniu-gminy-krasne-do.html

Jeśli już dziś wiadomo że nic z tego nie będzie szkoda 30 tyś wydawać. Najprawdopodobniej referendum w takim przypadku zostanie odwołane.

radzimir
radzimir

Jak głosować? Pamiętając, że: 1. Portal rzeszow-news.pl w niniejszym artykule podpisanym przez (jg) po raz kolejny podał nieprawdziwe informacje mogące potencjalnie wpłynąć na wynik referendum, w szczególności poprzez zawarte w nim niezgodne z prawdą i aktualnym stanem prawnym zdania: “Wynik niedzielnego referendum, bez względu na jego rozstrzygnięcie, na pięć lat zostanie schowany do szuflady.” ORAZ “Wtorkowa uchwała Rady Miasta Rzeszowa doprowadziła do tego, że przyłączenie gminy Krasne do stolicy Podkarpacia byłoby możliwe najwcześniej od 1 stycznia 2024 roku.” PODCZAS GDY: 2. Art.65 ustawy o referendum lokalnym: „Jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki… Czytaj więcej »

kolega
kolega

Ty tylko wietrzysz interes bo bez tego nie możesz żyć a z tego co wiem to on to ma was wszystkich daleko, jeździ sobie po świecie a takimi ciemniakami jak Ty wcale się nie przejmuje i tak trzymać a czy Krasne będzie w Rzeszowie to mu zwisa, bardziej wy to przeżywacie, świadczy to ten Twój wpis jak byś niemiał nic innego do roboty.

wyborca
wyborca

Czy kto chce czy nie to o tym zadecyduje rada ministrów a DEC zostanie z Tadkiem odesłany do przeszłości. Kalkulacje są proste pozbycie się Tadka doprowadzi do nowych wyborów w Rzeszowie a za pół roku komisarz może posprzątać cały Rzeszów i dlatego wszyscy truchleją. Dofinansowanie Rzeszowa finansowo przez PiS może również otworzyć furtkę nowemu prezydentowi z nadania PiS i wszystko zostanie pozamiatane.

Swiniak666
Swiniak666

PIS może połączyć Rzeszów i Krasne mając w gdzieś uchwały rady miasta czy gminy. Przykładem tego jest OPOLE gdzie nie było zgody “obydwu stron” ale Warszawa zadecydowała o połączeniu. Kuszące wydają się dla nich nowe wybory i hipotetyczna możliwość “odbicia” Rzeszowa. Co gorsza będą mieć argument utraty 100mln zł ponieważ “Rzeszów nie chciał”. Gratulacje Panie DEC- dzięki Pana przywiązaniu do stołka i obawy jego utraty naraża Pan Rzeszów na utratę 100mln zł a o tym czy będą wybory i komisarz zadecyduje PIS- wasza uchwała tylko i wyłącznie pozbawia Rzeszów 100mln zł nic więcej (patrz OPOLE). Poszerzenie Rzeszowa to będzie dla… Czytaj więcej »

CZCZCZ
CZCZCZ

Czy ktoś poza “DZIAŁACZEM” Benkiem który ma w tym interes chce tego przyłączenia ?

ROMAN
ROMAN

No i się okaże co dało przez wiele lat bicie piany – w niedziele z tej piany zrobią placek albo wywalą na 5 kolejnych lat no do kibla jak mówi Cejrowski –
i bedzie pozamiatane ; cisza spokój z przyłączaniem.

To moze w końcu Gmina zrobi odpowiedni trotuar od granicy z Rzeszowem do Auchon bo to co jest ( wydzielony pas na jezdni z tkzw.prawoskrętu) woła o pomste do nieba – rozwiązanie dobre w Afryce
I teraz tym sie prosze zająć bo macie w Gminie spokój z przyłączaniem ;O !