Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Około 30 tysięcy zł będzie kosztowało referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (9 grudnia). 

Uprawnionych do głosowania jest ponad 8,8 tysięcy mieszkańców gminy Krasne. Będą oni odpowiadali na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Aby głos był ważny należy postawić znak X w kratce „TAK” lub „NIE”. Głos będzie nieważny, jeżeli X zostanie postawiony w obu kratkach, obok nich lub kratka w ogóle nie zostanie zaznaczona.

Będzie sześć lokali referendalnych: dwa w Krasnem – Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka (okręg 1 dla numerów od 1 do 579) oraz Szkoła Podstawowa (okręg 2 dla numerów od 580 do końca numeracji), dwa w Malawie – Zespół Szkół oraz Gminne (okręg 3 dla numerów od 1 do 680) i Przedszkole Publiczne (okręg nr 4 od 681 do końca numeracji) oraz po jednym w Strażowie (Zespół Szkół) i Palikówce (Zespół Szkół) dla wszystkich mieszkańców sołectw.

Aby wziąć udział w głosowaniu potrzebny jest dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna lub służbowa.
Lokale referendalne będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. Aby wynik referendum był ważny, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

W trakcie głosowania obowiązuje cisza referendalna. Zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedreferendalnych sondażów. Dotyczy to również publikowania wiadomości na portalach społecznościowych. Ponadto, w dniu referendum nie można prowadzić agitacji referendalnej mogącej mieć wpływ na przebieg referendum.

Gmina Krasne za przeprowadzenie referendum zapłaci ok. 30 tys. zł. Wyników można się spodziewać kilka godzin po zakończeniu głosowania. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

To już drugie referendum w gminie na temat przyłączenia jej do Rzeszowa. Pierwsze odbyło się w październiku 2016 roku. Frekwencja wyniosła wówczas 56 proc. Za przyłączeniem gminy do Rzeszowa było ok. 37 proc. głosujących, przeciwko – ok. 62 proc. Więcej – TUTAJ

Wynik niedzielnego referendum, bez względu na jego rozstrzygnięcie, na pięć lat zostanie schowany do szuflady. We wtorek, jak informowaliśmy, Rada Miasta Rzeszowa wycofała marcową uchwałę o zgodzie rady na przyłączenie gminy Krasne do Rzeszowa. Radni obawiają się, że miasto nie dostanie 100 mln zł bonusu, a do ratusza przyjdzie PiS-owski komisarz. 

Zgodę na poszerzenie granic miasta ostatecznie wydaje Rada Ministrów, czyli rząd. Wyniki referendum nie są dla niego obligatoryjne. Wtorkowa uchwała Rady Miasta Rzeszowa doprowadziła do tego, że przyłączenie gminy Krasne do stolicy Podkarpacia byłoby możliwe najwcześniej od 1 stycznia 2024 roku. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama