Zdjęcie: Ultimate Frisbee Rzeszów
Reklama

Ratusz zamienił się działkami. Teraz ma teren tuż przy Wisłoku, aby mogła powstać tam ścieżka rowerowa. PiS obawia się, że zamiana działek wywoła chaos urbanistyczny

Radni PiS znów martwią się chaotyczną zabudową nad Wisłokiem. Jeszcze w ub. r. stworzyli koncepcję terenów między ulicą Podwisłocze, mostem Zamkowym a zaporą. Zaznaczyli, że nie mają nic przeciwko wysokiej zabudowie w pobliżu Podwisłocza, ale tereny blisko brzegu Wisłoka – ich zdaniem – powinny zostać rekreacyjne.

Uchronieniem brzegu rzeki przed niechcianą zabudową miało być ustanowienie linii, do której można byłoby  zabudowywać ten teren. Swoją koncepcję radni PiS ujęli w uchwale intencyjnej, która przyjęła Rada Miasta Rzeszowa. Uchwała nie ma jednak mocy sprawczej. 

Temat doliny Wisłoka wrócił podczas wtorkowej (26 lutego) sesji Rady Miasta. Miasto zaproponowało zamianę z deweloperem 30-arowej działki przy sklepie Lidl na 19-arową działkę tuż przy brzegu Wisłoka. Dzięki temu miasto zyskało teren pod budowę terenów rekreacyjnych, które znajdują się po przeciwległej stronie rzeki.

Radnym PiS taka zamiana się nie podobała, bo wywoła chaos urbanistyczny. – W ub. r. dość klarownie wyjaśniliśmy swoje stanowisko w sprawie terenów w dolinie Wisłoka. Powinna zostać przedstawiona koncepcja, jak ten teren zagospodarować, a dopiero potem można zamieniać działki. Należy zachować taką kolejność – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Popiera go także Marcin Deręgowski (PO). – Nie mą wątpliwości, że należy zabudować ulicę Podwisłocze, ale nie w taki sposób, aby doszła ona do brzegu Wisłoka. Kiedy wyznaczymy obszary zabudowy i rekreacyjne w tym miejscu, wówczas możemy zamieniać działki –  mówi nam radny Deręgowski.

Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa, który głosował „za” zamianą działek, uważa, że to pierwszy krok, by wreszcie ożywić prawą część Wisłoka.

– Działka, którą pozyska miasto, znajduje się w ciągu działek miejskich i leży przy samym Wisłoku. Od dawna miasto czyni starania, aby teren wzdłuż prawego brzegu rzeki służył mieszkańcom. Taka zamiana jest czymś naturalnym, jeżeli chcemy ożywić i udostępnić mieszkańcom ten brzeg rzeki – uważa Tomasz Kamiński.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta był także Leszek Sztokman, przewodniczący Rady Osiedla Nowe Miasto. – Prezydent obiecywał na spotkaniach z mieszkańcami, że wybuduje nam boiska do piłki nożnej, siatkówki, ścieżki rowerowe. Chcemy, by po prawej stronie Wisłoka utworzono bulwary. Nie chcemy, aby rozgościli się tam deweloperzy – mówił Sztokman.

Ostatecznie głosami 14 radnych z Rozwoju Rzeszowa uchwałę o zamianie działek przyjęto. Przeciw był klub PO oraz Marcin Fijołek i Mateusz Szpyrka (obaj z PiS). Reszta ich klubowych kolegów wstrzymała się od głosu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Chaos urbanistyczny to jest na słocinie zakręty koło parku gdzie greenbud buduje bloki pod oknami domków jednorodzinnych. Brawo dla urbanisty widok bezcenny.

 2. Jeżeli miasto przejęło tę zalesioną działkę na przeciwko filharmonii to uważam że to była dobra decyzja. Wystarczy popatrzeć na googlach z satelity żeby przekonać się jak mało jest w mieście terenów zalesionych i o każdą taką enklawę trzeba dbać.

 3. Pis nie martwi się chaotyczną zabudową tylko żeby prezydent nie wybudował tego brakującego fragmentu ścieżki dla rowerzytów od strony Podwisłocza. Brakuje dosłownie kawałeczka działki to starali sie zablokować zamiany działek żeby tylko nic nie powstało.

  Boją się że będzie miał sukces. Jacy oni fałszywi.

 4. Nie głosowałem na tego starca Ferenca i uważam, że powinien zrezygnować z pełnionej funkcji.
  Jego elektorat to stare moherowe “czopy” zadecydował za resztę.

 5. Ludzie, czy wy nie rozumiecie ze rządzenie to przypadek. Jakby była duża kasa od choćby nawet piekarni bułek to sie tam wybuduje nową piekarnię bułek. Odda sie nawet teren miasta pod inwestycje. Nazwie sie ekologiczna (no bo to przecież w okolicy natura 2000) i zrobi się kilka reportaży, uzasadniających taki a nie inny wybór. Częstując oczywiscie świeżutkimi bułeczkami. I gitarka. Nazwie sie ten pomysł innowacja rewelacja i już. Ścieżki rowerowe…. A kto tego w ogóle potrzebuje jak rowerzysci i tak ulicami jeżdżą obok chodników i scieżek rowerowych i wolą między samochodami z dreszczykiem emocjii….

 6. A gdzie mamy winko walić jak już nawet żwirownia zamknieta bo prywatne bloki tam stawiajo o! W centrum garaze co my tam z ziutkiem zawsze stali tez burzą i wszedzie drapacza budujo… Na rynku monitoring to by trzeba było z papierowej torebki walić. Jedynie to jeszcze na spokojniutko można na placu resdrobiu se flache obalić na konopnickiej ewentualnie przy monopolaku pod społem przy marszałkowskiej. Tam policja nigdy nie chodzi. No tylko nam park przyszpitalny na rycerskiej zamkli bo sie właściciel znalazł po 200stu latach…. A ty myślał ze my takie klawe życie mamy oooo! Ile to sie trza tera nachodzić co by w chałupie z babo nie siedzieć….! Uuuu Panie.

 7. Bo czekajom na grubom forse. I na razie sie nie opłaca tej trawy kosić… Sami jeszcze nie wiedzą czy developer sypnie… I wybuduje 40sto pietrowiec czy lepiej sypnie unia i bedą ścieżki chodniki i kwietniki….. Poczekaj Pan, Daj Pan Rządzić. Zobaczymy co sie bardziej opłaca a nie co mieszkańcom potrzebne…. 😉

 8. Zrobili to co zawsze… NAOBIECYWALI.
  Po cholere chca zabudowywac teren nad wisłokiem jak tam od Budziwoja po Hartbex nie da sie przejechać. Że nie wspomne ze PIS kompletnie przegrał w walce ze smogiem. Ba… nawet nie zaczął walczyć a juz przegrał. Ludzie nadal butelki palo na Budziwoju tak jak wcześniej. Jedyne kto sie cieszy to alergolodzy i pulmonolodzy bo wszystkie maleństwa chorujo od małego… Oj szkoda dzieci… Nie majo tego szczescia pooddychać świeżym powietrzem.

 9. Dziecko, pis znowu robi na złość ferencowi i znowu blokuje budowę tym razem scieżki rowerowej. Gdyby naprawde chcieli tam zrobić park to mieli swojego prezydenta. Mogli dzialać.

  O co chodzi? Tu chodzi jak z obwodnicą południową albo z aqaparkiem. Byle znowu coś zablokować. Kto był przeciwko okrągłej kładce kto był przeciwko fontannie multimedialnej kto nie chciał remontu Rejtana. I dalej przeciwni wszystkiemu.

 10. W Rzeszowie pis miał swojego prezydenta – Szlachtę, miał wiekszość radnych. Co zrobili chociaż z jedno tam drzewo posadzili?

  NIC

 11. Tereny nad Wisłokiem już są zabudowywane (okolice ul. Grabskiego, Cepital Towers). Nie byłoby nic złego w częściowym zabudowywaniu tych terenów gdyby zamiast odgradzać się murem od linii brzegowej – otworzyć się na nią i zaprojektować w parterach usługi – kawiarnie, restauracje, kluby itp.

 12. Teraz jest syf a nie tereny zielone. Tylko menele wino tam walą. Moze teraz nowy właściciwl chociaz butelki pozbiera.

 13. W każdym normalnym mieście centrum to wizytówka miasta. A u nas łąka z trawą po pas. Dlaczego ratusz coś z tym nie zrobi?

 14. I bardzo dobrze że w końcu ktoś sie za to wziął i to jakoś ucywilizuje. Teraz jest wstyd żeby w centrum miasta były niewykaczowane dzikie krzaki

Comments are closed.