Awantura przed derbami Rzeszowa. Blokada ulic, policja użyła armatek wodnych

Policja musiała zablokować aleję Powstańców Warszawy, gdy przed sobotnimi derbami Rzeszowa doszło do starcia chuliganów Stali z funkcjonariuszami.

Do awantury doszło w okolicach Stadionu Miejskiego przy ulicy Hetmańskiej, gdzie o godz. 20:00 rozpoczęły się 89. piłkarskie derby Rzeszowa – pomiędzy Resovią a Stalą. Gospodarzem meczu tym razem była Resovia. 

Derby bez fanów Stali 

Na dwie godziny przed rozpoczęciem derbów, doszło do konfrontacji chuliganów Stali z policją. Wojna nerwów trwała od kilku dni, gdy szalikowcy Stali Rzeszów postanowili zbojkotować mecz – Resovia przyznała im tylko 1600 biletów. 

Fani „biało-niebieskich” zapowiedzieli jednak, że swoich piłkarzy będą wspierać przed bramą stadionu. Na 18:00 skrzyknęli się na al. Powstańców Warszawy. Policja szacuje, że szalikowców Stali było ok. 150. 

– Zablokowany jest odcinek al. Powstańców Warszawy: od zapory do skrzyżowania z ulicą Hetmańską – mówiła nam po godz. 18:30 Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, której funkcjonariusze pilnowali porządku przed stadionem. 

Ściągnięto także oddział prewencji, wyposażony w broń gładkolufową. Była także policja konna, psy z przewodnikami. Była również policyjna armatka wodna. To właśnie ona została użyta do rozproszenia kiboli Stali, którzy nie reagowali na wezwania policjantów. 

– Kibicie Stali blokowali okolice kas. Byli na drodze prowadzącej do trybuny wschodniej, którą organizatorzy meczu przewidzieli dla kibiców Resovii. Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń, kibice Stali nie chcieli opuścić tego miejsca – mówi rzecznik Magdalena Żuk. 

Wtedy zapadła decyzja o użyciu armatki wodnej. Szalikowcy Stali zostali wypchnięci w rejon bulwarów. Tam doszło do kolejnego starcia kiboli Stali z policją. – Tam również została użyta armatka wodna – dodaje Magdalena Żuk. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 

Zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie 

Trzy osoby zatrzymane 

Wiemy, że policjanci zatrzymali trzech pseudokibiców za znieważenie lub naruszenie nietykalności funkcjonariuszy. W czasie, gdy policjanci rozprawiali się z kibolami Stali, szalikowcy Resovii weszli na stadion w kordonie policji. Wcześniej spotkali się na Rynku. 

Już w trakcie meczu, pod koniec drugiej połowy, fani Resovii rozłożyli tzw. sektorówkę i odpalili środki pirotechniczne. – Całe zajście zostało zarejestrowane przez mundurowych, co pozwoli na identyfikacje sprawców – informuje policja. 

– Policjanci z wydziału zwalczania przestępczości pseudokibiców analizują zapisy z kamer i ustalają tożsamość pozostałych uczestników zajść na stadionie, jak i poza nim – poinformowała po derbach Magdalena Żuk. 

Sobotnie derby Rzeszowa obejrzało ok. 3700 kibiców. Stal pokonała Resovię 2:1. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama