Wtorkowy paraliż na ulicach Rzeszowa. PiS oburzony, oczekuje wyjaśnień od ratusza

30
Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Kierowcy i pasażerowie autobusów MPK o minionym wtorku woleliby zapomnieć. Na wiele godzin w Rzeszowie utknęli w gigantycznych korkach. Politycy PiS wyczuli „krew”, by zaatakować miasto.

To, co się działo we wtorek po południu do godzin wieczornych na rzeszowskich ulicach, przeszło jakiekolwiek granice cierpliwości. Z powodu wymiany sterowników sygnalizacji świetlnej i montowania nowych kamer na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy, Podwisłocze i Kwiatkowskiego, całe miasto było zakorkowane. Kierowcy ugrzęźli w korkach, autobusy MPK były totalnie opóźnione.

– Mieliśmy Armageddon – mówili nam pracownicy MPK. 

Na wtorkowe gigantyczne korki w Rzeszowie w środę zareagowali rzeszowscy radni PiS. „Wyrażamy swoje oburzenie i oczekujemy natychmiastowych wyjaśnień od Prezydenta Ferenca, dlaczego władze miasta nie uprzedziły mieszkańców o planowych remontach sygnalizacji” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Marcina Fijołka, szefa klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.

Skandaliczna sytuacja

PiS uważa, że korków dałoby się uniknąć, gdy ratusz z wyprzedzeniem poinformował kierowców o pracach remontowych. PiS oczekuje od miasta wyjaśnień w zakresie inteligentnego systemu transportu miejskiego. Ratusz w ostatnich latach wydał na wdrożenie systemu ponad 300 mln zł. PiS twierdzi, że miał on „neutralizować tego rodzaju sytuacje kryzysowe”. 

„Mieszkańcy Rzeszowa mają prawo usłyszeć wyjaśnień prezydenta w sprawie skandalicznej sytuacji związanej z paraliżem komunikacyjnym, który miał miejsce w ubiegły wtorek” – czytamy dalej w oświadczeniu PiS.

Politycy tej partii zapowiedzieli jednocześnie, że skierują interpelację do prezydenta Tadeusza Ferenca i przewodniczącego Rady Miasta, by na najbliższej sesji znalazł się punkt dotyczący informacji na temat przyczyn wtorkowego chaosu komunikacyjnego, braku powiadomienia mieszkańców o możliwych utrudnienia w ruchu oraz funkcjonowania Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. 

„Oczekujemy, że w przyszłości nigdy więcej nie dojdzie do tego typu sytuacji, a o wszelkich możliwych trudnościach, które będą wynikać z koniecznych prac i remontów mieszkańcy miasta będą odpowiednio wcześnie powiadamiani” – dodali radni PiS. 

Będzie rządził PiS, korków nie będzie?

Ratusz ma już odpowiedź. – Ze stanowiska radnych PiS wynika, że gdyby oni rządzili w mieście, to korków w Rzeszowie by nie było – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Miejscy urzędnicy tłumaczą, że do wtorkowego paraliżu komunikacyjnego przyczyniły się nie tylko prace na al. Powstańców Warszawy, ale również popołudniowy wypadek w okolicach al. Rejtana i ul. Paderewskiego, który korki jeszcze bardziej pogłębił. 

Ratusz wyjaśnia, że w najbliższych tygodniach na najważniejszych skrzyżowaniach wymieniane będą wspomniane sterowniki i montowane nowe kamery. – Chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Montowanie tych urządzeń nie może się odbywać w nocy. Te prace trwają po kilkanaście godzin. Sygnalizacje świetlne muszą być wyłączane – przekonuje Maciej Chłodnicki. 

Będzie powtórka?

Sterowniki i kamery zamontowano już na kilku skrzyżowaniach: Batalionów Chłopskich – Langiewicza oraz Powstańców Warszawy – Kwiatkowskiego – Podwisłocze. W najbliższy wtorek podobne prace będą prowadzone na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia, Maczka i Lubelskiej. 

Z kolei od 27 kwietnia do 3 maja roboty będą się odbywały na placu Śreniawitów. W tym czasie będzie także modernizowana nawierzchnia placu, który w tych dniach będzie całkowicie wyłączony z ruchu. 

– W połowie maja planowana jest wymiana sterowników i montaż kamer na skrzyżowaniach: Powstańców Warszawy – Rejtana – Sikorskiego, Powstańców Warszawy – Dąbrowskiego –  Podkarpacka oraz Krakowska – Okulickiego – informuje nas Maciej Chłodnicki.

Dokładny termin tych prac nie jest jeszcze znany. Ratusz zwraca uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. – Wtorkowa sytuacja chyba już wszystkim uzmysłowiła, jak bardzo w mieście jest potrzebna obwodnica południowa. Niestety, wojewoda podkarpacki [Ewa Leniart z PiS – przyp. red.] nie wydała pozwolenia na budowę – mówi rzecznik Chłodnicki.

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl

Reklama

30 KOMENTARZE

 1. ja myślę, że radni PIS powinni dostać nagrody za tak ciężką pracę jaką wykonują dla Rzeszowa- przynajmniej po tyle ile ich koledzy w Ministerstwie ;]

 2. Takie roboty powinno wykonywać się od godziny 23:30 kiedy ruch na ulicach jest znikomy, a nie wtedy kiedy ruch jest największy, logiczne? Chyba nie dla każdego niestety.

 3. No i czego ojciec chrzestny Tadeo Ferencicni nie kazał ukarać winnych? Kierowcę MPK, który ominął przystanek nakazał ukarać a tu taki cyc z korkami i zero konsekwencji? No i ci pożal się Panie Boże policjanci – tfu milicjanci, co ruchem kierować nie umieją. Nie ma winnych kuhwa jego wasza mać.

 4. No jak to, przecież jeśli są korki to znaczy że miasto żyje 😉 a przynajmniej wg Pana Prezydenta Ferenca, który chce budować jeszcze więcej blokowisk byle gdzie…

 5. Winnym korkom w Rzeszowie jest tylko i wyłącznie PIS ! Gdyby nie zablokowana przez pis i Kultysa budowa mostu przez Wisłok to tych korków by nie było ponieważ można by skierować ruch na ten most w razie wypadku czy remontu nawierzchni. Zresztą co taki Pis może wymyślić mądrego chyba tylko dotacje za kopulacje.

 6. Sygnalizacja faworyzuje kierowców samochodów, nijak ma się to do bezpieczeństwa i idei transportu zrównoważonego. W nocy sygnalizacja nie działa, a powinna po kliknięciu obsranego przycisku uaktywnić się i umożliwić bezpieczne przejście np. pijanemu pieszemu – Chiński szajs w niemieckiej cenie, a urzędnicy dalej przyzwyczajają mieszkańców do jazdy samochodem zamiast stawiać na alternatywę i odcinać śródmieście. W Rzymie jak wiedziesz do ścisłego centrum a nie mieszkasz tam to płacisz mandat 1000e i zabierają cie na hol w 5 min.

 7. Widzialam ta kolizje na rejtana i jeśli policja będzie na srodku ustalać przyczyny to na każdej innej ulicy tego miasta tak będzie a tu nic poważnego sie nie stalo aby po kilku minutach zjechać calkkiem sprawnymi autami na pas zieleni

 8. ze tak zapodam takie prace wykonuje się w nocy gdy na drodze jest bardzo małe natężenie ruchu ,albo brak pieniążków by właśnie te prace odbyły się w godzinach nocnych . Maciej Chłodnicki ty jakiś człowieku nie dorobiony jesteś , przejedz się po zachodzie tam nawet drogi robią w nocy by nie tamować ruchu a ty takie farmazony gadasz nie da to się parasola otworzyć w d….. .

 9. Gdy prezydent wyszedł z pomysłem budowy kolejki nadziemnej która miała jechać po nad ruchem drogowym, światłami, korkami pis był oczywiście przeciwny!

  Padły pomysły budowy mostów z Grabskiego na Żeglarską, mostu „skośnego”, mostu na przedłużenia ul. Długosza. Obwodnicy południowej z mostem przez Wisłok. Pis zawsze wyszydzał pomysły pana Ferenca lub je na złość blokował.

  No to jest to co jest. A pomyślcie co będzie za 5-10 lat gdy rocznie buduje się 3000tyś mieszkań! Jest jeden winny korków w Rzeszowie – PIS

  • Tak totalnej bzdury dawno nie czytałem.
   W jakiej uczelni studiujesz? W rzeszowskim ratuszu?
   Kto stał za plecami i dyktował te fantasmagorie?
   3 000 000 mln mieszkań rocznie – powinieneś bić pokłony PiS, gdyby nie to że to bzdura.
   Popraw się student, bo statystyki nie zdasz ;(

   • Za to w Zamościu jak pięknie wszystko poukładane 😉 A student z Zamościa nie wie, że 3000 tys 😉 to jest 3 mln 😉 bo po juch zera liczyć 😉 Bilbo nie czepiaj się chłopaczyny 😉

  • Sama sentencja gdyby te inwestycje się robiło to by się w końcu skończyło
   i było by inaczej a tak –
   nie ma nic z tych planów jest tylko gigantyczny bajzel jak na jednym skrzyżowaniu cuś pierdutnie / na drugim wypadek / na innej ulicy remont /
   I gdzie są dzisiaj ci wszyscy co bełkotali :
   a na co to ?
   a po co to ?
   a co to da ?
   właśnie widać co by było jak by były ;
   Kolejne mosty – kolejne drogi

 10. Powinna kursować szybka kolej miejska tak jak w SKM. Co 20 minut kurs z Łańcuta do Boguchwały przez centrum Rzeszowa po torach, które są już zbudowane. Dobry sposób komunikacji na dla chociażby uczniów polibudy, którzy mają blisko do przystanku Rzeszów Osiedle. W dalszej perspektywie należy odbudować połączenia kolejowe do Jasła, Krosna, Sanoka, Mielca, Stalowej Woli itd. Niech przyjezdni jeżdżą do Rzeszowa koleją a nie samochodami i potem wszyscy się dziwią że drogi zakorkowane. Tylko oferta kolejowa musi być atrakcyjna a nie taka dziadownia jak teraz.

 11. Dziękujemy Pani Wojewodzie, że zrobiła wszystko, ale to wszystko, żeby obwodnica południowa nie powstała.
  Hip Hip Hura
  Hip Hip Hura

 12. Właśnie korki są przez działania polityków PIS.
  Każdy pomysł czy to na nowy most czy to na obwodnicę to blokują jak nie radni z pis to wojewoda z pis. No to jest to co jest:

  „Wtorkowa sytuacja chyba już wszystkim uzmysłowiła, jak bardzo w mieście jest potrzebna obwodnica południowa. Niestety, wojewoda podkarpacki [Ewa Leniart z PiS – przyp. red.] nie wydała pozwolenia na budowę – mówi rzecznik Chłodnicki.”

  http://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/

 13. „Wtorkowa sytuacja chyba już wszystkim uzmysłowiła, jak bardzo w mieście jest potrzebny” oprócz inteligentnego systemu sterowania, inteligentny człowiek rządzący miastem.
  Naprawdę, trzeba nie mieć kompletnie wyobraźni (o innych brakach nie napiszę), by takie prace wykonywać w normalny dzień, w godzinach szczytu.
  Ale to jest miasto innowacji, tu czas płynie inaczej.
  Oszczędza się 2, może 3 tys zł narażając dziesiątki tysięcy ludzi na stress i problemy komunikacyjne.
  Jednocześnie robi się pokazówki dla gawiedzi, nagradzając kierowce MKP, bo zatrzymał się na przystanku.
  Rzeszowska paranoja.

 14. No to teraz Państwo Eksperci z Pis czy z innej organizacji np Czarny Kot
  Kiedy bedzie w końcu w mieście pełny Ring / kiedy bedą skończone inwestycje drogowe rozpaprane lata temu kiedy w końcu dobuduje sie brakujące jezdnie do istniejących aby zamknąć cały układ
  A sterowniki faktycznie wymieniać w soboty i w niepracujące niedziele proste chyba
  a może nie ; to se też powymieniać sterowniki we łbach na super nowe ; O !

 15. PIS wyczuł okazję żeby zaatakować, ale tę okazję ratusz podał na tacy.
  Brak informowania w prasie lokalnej
  brak informowania na tablicach

  niech się tłumacza i wyciągają wnioski na przyszłosć

  • A myślisz że ktoś czyta jeszcze prasę drukowaną.
   I jak myślisz czy gdyby w prasie było podane będzie wymiana świateł ktoś by zrezygnował z przyjazdu do Rzeszowa do pracy?
   Dorośnij.

  • Nie można, bo za pracę w nocy lub w dzień wolny trzeba płacić robotnikom +30% pensji, a w takim wypadku może np. na światełka LED albo kwiatki na rondzie zabraknąć.

  • w tym kraju – lepiej nie pracować w niedziele
   a co myślisz, że „zmieniacze starterów” nie mają rodzin ?
   a co są gorsi od kasjerów w Auchan ?

 16. PiS jest cwany bo ten korek nie jest z ich winny więc zrzucają winę na ratusz.
  To prawda stałam w korku ponad 30 minut, zero jakiekolwiek informacji, że w tym dniu będą prowadzone utrudnienia w ruchu. W dodatku na ul. Kwiatkowskiego był czynny jeden pas w stronę podwisłocza.. Następnym razem może jakaś mała rada dla kierowców aby ostrzec ze będą korki..
  Strona Drabinianki poszerza się, na Powstanców Wawy korki to codzienność może warto przemyśleć kwestie udogodnień dla kierowców.. jak na razie ze strony Miasta zero ułatwienia dla nas..

 17. TAK TAK PIS WYCZUŁ KREW. PIS TYLKO PODSKAKUJE TAK JAK KAPELMISTRZ DYREGUJE, SWOIM ZACHOWANIE PODJUDZAJA OBYWATELI A SAMI NIE POTRAFIA NIC DOBREGO ZROBIĆ.
  PRAWDA PANIE PREZYDENCIE TADEUSZU.

Comments are closed.