Reklama

Ul. Juliana Bruna i ul. Lucjana Rudnickiego – tak twierdzi rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej. Samorząd będzie miał rok na zmianę nazw ulic.

IPN opracował listę ulic w podkarpackich miastach, które według Instytutu „podpadają” pod tzw. ustawę dekomunizacyjną, którą Sejm przegłosował 1 kwietnia 2016 r. Ustawa mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Sejm za propagujące komunizm uznał również także nazwy “odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

Ustawa została opublikowana 1 czerwca br., w życie weszła 2 września.

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie opracował listę „totalitarnych” ulic w podkarpackich miastach. Zrobił to na podstawie danych udostępnionych przez Pocztę Polską. Według rzeszowskiego IPN, w naszym województwie jest 13 miast, a w nich 18 ulic, które zgodnie z ustawą powinny zostać zmienione.

– Propagują ustrój totalitarny. Samorządy mają obowiązek dostosować nazewnictwo ulic przez najbliższy rok – poinformowała nas Katarzyna Gajda-Bator z IPN w Rzeszowie.

W Rzeszowie „totalitarnymi” ulicami – zdaniem IPN – są dwie ulice: Juliana Bruna i Lucjana Rudnickiego. Pierwsza znajduje się na osiedlu Pobitno, druga ulica jest na os. Andersa.

Julian Bruno był polskim i radzieckim dziennikarzem oraz krytykiem literackim, a także działaczem socjaldemokratycznym i komunistycznym. W 1925 r. Bruno został skazany na osiem lat więzienia za działalność komunistyczną. ZSRR nazywał „jedyną ojczyzną robotników i chłopców z całego świata”.

Lucjan Rudnicki z kolei był polskim pisarzem, należał do Polskiej Partii Socjalistycznej. Od 1918 r. do 1938 był członkiem Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Po drugiej wojnie światowej Rudnicki zajmował się głównie pracą pisarską, w 1948 r. i 1954 r. był delegatem na Zjazd PZPR. W latach 1952-1956 był posłem na Sejm w PRL.

Jeżeli Rada Miasta Rzeszowa w ciągu roku nie zmieni nazw ulic, to wojewoda podkarpacki wyda w ciągu trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.

Mieszkańcy „totalitarnych” ulic w Rzeszowie nie będą musieli wymieniać dokumentów. Np. dowód osobisty będzie obowiązywał dopóki nie upłynie jego termin ważności. Nie będzie opłat za zmianę nazwy w dokumentach urzędowych, księgach wieczystych, rejestrach i ewidencjach.

Koszty zmiany nazw ulic poniesie rzeszowski samorząd. Szacuje się, że Polsce jest ok. 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny.

(ram)

Wykaz „totalitarnych” ulic w podkarpackich miastach:

– Rzeszów – ulice Juliana Bruna i Lucjana Rudnickiego

– Dębica – ul. Krasickiego

– Radymno – ul. Hanki Sawickiej

– Kolbuszowa – ulice 22 lipca, Aleksandra Zawadzkiego i Janka Krasickiego

– Płazów – ul. gen. Karola Świerczewskiego

– Wielkie Oczy – ul. Dąbrowszczaków

– Łańcut – ul. Franciszka Zubrzyckiego

– Mielec – ulice J. Krasickiego, Rudnickiego i Tomasza Dąbala

– Radomyśl Wielki – ul. Zawadzkiego

– Nisko – ul. Małgorzaty Fornalskiej

– Zarzecze w gm. Nisko – ul. 22 lipca

– Błażowa – ul. Krasickiego

– Baranów Sandomierski – ul. Janka Krasickiego

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: