Zdjęcie: Pixabay
Reklama

– Nie damy 18 mln zł więcej – zapowiada Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. MPGK za wywóz śmieci od mieszkańców chce podnieść stawki aż o 60 procent więcej. Prezesowi spółki grozi dymisja. 

Rzeszów znów ma problem ze śmieciami. Tym razem chodzi o sam odbiór śmieci (ok. 300 ton dziennie) od mieszkańców stolicy Podkarpacia. W latach 2017-2018 była i jest jeszcze za to odpowiedzialna spółka miejska – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W tym czasie ratusz za odbieranie śmieci zapłaci MPGK 62 mln zł – po 31 mln zł na rok.

Umowa się kończy, więc miasto zorganizowało przetarg na kolejny rok – 2019. Zgłosiło się tylko MPGK, ale jego oferta za odbiór śmieci jest znacznie wyższa od dotychczasowej stawki, tym razem spółka zażyczyła sobie 49 mln zł za rok. W ratuszu są w szoku.

– Nie damy 18 mln zł więcej. MPGK to spółka miejska, ma służyć ludziom. Jeśli przyjęlibyśmy tę kwotę musielibyśmy nią obciążyć mieszkańców – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Skąd taki wzrost ceny? Nie wiadomo. Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, twierdzi, że podczas niedawnej rozmowy władz miasta z szefostwem MPGK nie padły żadne konkrety. – MPGK, jako spółka miejska, nie może zarabiać na wywozie śmieci – mówi krótko Chłodnicki. Ratusz ogłosi nowy przetarg. 

A co się stanie, jeśli MPGK nie obniży ceny? – Być może będzie trzeba rozważyć decyzję o zdjęciu ze stanowiska prezesa MPGK i całą radę nadzorczą – zapowiedział w poniedziałek Tadeusz Ferenc.

Prezesem MPGK od prawie 20 lat nieprzerwanie jest Juliusz Sieczkowski. Jego posada jest bardzo intratna. Sieczkowski aktualnie zarabia miesięcznie prawie 18 tys. zł, więcej niż sam prezydent Ferenc. Ratusz na personalne manewry ma niewiele czasu, ponieważ obecna umowa miasta z MPGK kończy się już za niespełna dwa miesiące.

Rzeszowskie śmieci trafiają już w całości do spalarni przy ul. Ciepłowniczej na Załężu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

21 KOMENTARZE

 1. znając te argumenty mogę przyznać Ci rację.
  MPGK nie powinno zarabiać, ale powinno odkładać na inwestycje, bo jak zaczną się protesty, albo pojawi się niewydolność przedsiębiorstwa to utoniemy w śmieciach i zarazkach.

  Uważam jednak, że podwyżki powinny być nieduże, regularne i rozłożone w czasie.
  Proporcjonalne do ilości obsługiwanych mieszkańców i kosztów z nim związanych

 2. A czy Tadek przyznał się ile trzeba będzie teraz zapłacić za tonę odpadów na spalarnii????? no nie, bo by wybory przegrał. to nie miasto będzie płacić za spalanie śmieci ale firma która te śmieci odbiera. Tadziu jak zwykle czysty a mieszkańcom musi dać jakiegoś kozła ofiarnego, czyli Julka.

 3. Zamiast wypisywać głupoty i domysły warto wcześniej zagłębić się temacie i poznać fakty. Wcale się nie dziwię podwyżce ceny za wywóz. Miasto się rozrasta z roku na rok, a śmieci coraz więcej do wywozu za taka samą kwotę. Do tego nieszczęsna spalarnia, gdzie MPGK musi oddawać śmieci co jest o wiele droższe niż wywóz do odległych wysypisk.
  Jakimi autami są wywożone ??? Wystarczy się rozejrzeć, jak napisał MPGK same stare graty, które dawno nie powinny po ulicach jeździć. Podziwiam tych ludzi, którzy za najniższą krajową pracują w takich warunkach. A MOŻE KTOŚ SAM CHCE SIĘ PRZEKONAĆ JAKA TO FAJNA PRACA ??? Powinniśmy być im wszyscy wdzięczni za utrzymanie miasta w czystości. !!!

 4. widzę, że wy dalej żyjecie wyborami. Malkontenctwo. Skoro tak wam się wszystko wiecznie nie podoba dlaczego jeden z drugim nie startował w wyborach?! to jest przywilej wiecznego narzekania tylko Polaków mieszkałam przez dłuższy czas we Włoszech i tam takie narzekanie jest nieznane. jeśli o mnie chodzi prezes dal dupy i tyle.trzeba myśleć, że pis podniesie stawki. Tego narzekania nawet nie można zwalić na brak słońca bo tej jesieni nas rozpieszcza.

 5. Jeśli piszesz : “MPWIK Sprzęt i pracownik na przyzwoitym poziomie. MPK tak samo jak MPWIK” to się mylisz jeżeli chodzi o MPK. Mam ponad 25 lat pracy za kierownicą autobusu i zarabiam w MPK 2,300 – 2,400. Przeniosłem się z PKS bo tu miało być lepiej, ale jeśli jest to tylko ciężej, bo finansowo to totalna porażka. Nie mam np: wysługi… A czy ja pracowałem u szwagra w garażu czy też na Państwowej posadzie. Dlaczego jest taka niesprawiedliwość? Jest nas wielu z PKS i dlatego czujemy się jak pracownicy gorszego sortu. o pracy szkoda wspominać, bo w PKS autobusy gorsze, ale praca lżejsza, tutaj to katorga.

 6. Prezes MPGK 18 tyś więcej niż Prezydent Rzeszowa kto zatwierdza mu tak wysokie honorarium za co? Chyba za rujnację spółki i wyzysk pracowników którzy zarabiają grosze nawet szkodliwe im zabrali bo wdychanie popiołów i nieczystości z Miasta nieczuje pan Prezes za biuekiem. MPWIK Sprzęt i pracownik na przyzwoitym poziomie .MPK tak samo jak MPWIK .MPGK koszmar żałosne i sprzęt i peacownik. Wiec co tam się dzieje? Chyba czas to sprawdzić dogłębniej…….

 7. pis podniósł stawki wszystkim taki mamy chory rząd. Dali 500 plus , a odbierają wszystkimi czy się da. niedługo to za chleb i masło będę płacić 50zł.

 8. Dotychczas śmieci wożono do wsi pod Ropczycami czyli zależy z którego miejsca w Rzeszowie między 30 a 40 km a terazdo spalarni na Załęże czyli między 1a10 km więc niech mi ktoś wyjaśni z czego wynika 18mln podwyżki???? No chyba że ma być drogo jak w New York-u

 9. MPGK nie ma tu żadnej konkurencji. To było do przewidzenia już na początku obowiązywania nowych przepisów czyli 5 lat temu. Firmy, które wtedy powygrywały przetargi już okopały się w swoich miejscówkach na dobre. Małe przedsiębiorstwa zdechły, trochę większe połączyły się z największymi jak Transformers.
  Czy się to komuś podoba czy nie – Rzeszów jest skazany na konsorcjum MPGK&Transformers. Kwestią otwartą pozostaje tylko to, ile więcej zapłacimy za wywóz w nowym roku.

 10. Prezes MPGK przez 20 lat zarabiał 18 tys miesięcznie (plus diety i dodatki) to lekką ręką zarobił 5mln zł . Pewnie chce przekazać stanowisko komuś innemu i zarabiać z odsetek do końca życia, dlatego wymusza problemy – przynajmniej jest honorowy 🙂

 11. Taryfę za wodę i ścieki zatwierdza, utworzone przez PiS, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – na 3 lata. I zrobiło to dla Rzeszowa w tym roku.

 12. Dlaczego Taka Cena. Bo KURWA nie ma czym robić i kim robić.
  Nowy pracownik dostaje na start 11,50 za godzinę na umowie o pracę i premię.
  A Tabor Samochodów do pracy to Stare Rozjebane Jelcze, MPGK nie ma kasy żeby nowych aut kupić.
  A jak coś kupią to ZŁOM WYSŁUŻONY.
  Dlatego też doszło do wypadku w tym roku z udziałem ŚMIECIARKI.
  A Pan Tadeusz ma teraz cały zakład w DUPIE, Zamiast Pomóc.

 13. A co prezes winien, że miasto przyjęło Plan Gospodarki Odpadami, a w nim spalarnię? Wszędzie w Pl śmieci podrożały i co tu winien ten akurat prezes?! P.rezydent jak zawsze pokazuje swój populizm.

 14. Standard w mieście improwizacji, kowal zawinił cygana powiesili. Na końcu skromny dopisek: śmieci z Rzeszowa w całości jadą do spalarni. Czyli kowal musiał podpisać i zgodzić się na stawki odbioru śmieci (oczywiście po wyborach) a cygan ma je wozić wózkami ręcznymi, żeby nie robić kosztów:)
  Pan Tadeusz nic a nic się już nie chwali na portalach, że umowa podpisana z PGE, dodam, że niekorzystna:)
  Stolica improwizacji i imitacji.

Comments are closed.