W sobotę (27 sierpnia) z Rzeszowa wyruszy pociąg, którym będzie można dojechać aż na Słowację. A dokładniej do miejscowości Medzilaborce, gdzie w tym dniu będzie się odbywał piknik. Akcja jest formą promocji wakacyjnych połączeń ze Słowacją, które samorząd podkarpacki chciałby w przyszłości uruchomić.

Pociąg wyjedzie z Rzeszowa o 6:30. Będzie się można do niego dosiadać w późniejszych godzinach na pozostałych stacjach m.in. w Jaśle, Krośnie, Sanoku. To normalny kurs relacji Rzeszów – Łupków, który w tym dniu będzie specjalnie przedłużony do miasta Medzilaborce na Słowacji.

Podróżni, którzy zechcą pojechać pociągiem promocyjnym na Słowację, będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu na odcinku Łupków – Medzilaborce, ale muszą mieć wykupiony w tym dniu bilet na przejazd do stacji końcowej Łupków.

Bilety z Rzeszowa do Łupkowa w „Taryfie Podkarpackiej” kosztują: 21,6 zł (normalny), 10,58 zł (studencki) i 13,61 zł (bilet uczniowski).

Do akcji promocyjnej włączył się też burmistrz miasta Medzilaborce, deklarując dla uczestników przejazdu kolejowego m.in. bezpłatny wstęp do muzeum Andy Warhola oraz udział w koncercie w miejscowym amfiteatrze.

Pasażerowie będą też mieli czas na indywidualne zwiedzanie miasta ponieważ pociąg przyjedzie do miejscowości Medzilaborce o godz. 11:30, a  odjazd zaplanowano na godz. 17:00.

Organizatorem specjalnego połączenia jest urząd marszałkowski oraz spółka „Przewozy Regionalne”. Celem akcji jest promocja kolejowych połączeń ze Słowacją.

– Zależy nam na tym, aby uruchomić stałe, wakacyjne połączenia kolejowe ze Słowacją przez przejście graniczne w Łupkowie – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Przedsięwzięcie popierają władze samorządowe Kraju Preszowskiego. Obecnie na różnych poziomach decyzyjnych – począwszy od ministerstw ds. transportu – pracują zespoły, których celem jest zawarcie niezbędnych porozumień.

–  Tak, aby najpóźniej w przyszłym roku uruchomić regularne połączenia kolejowe pomiędzy Polską i Słowacją – dodaje Ortyl.

Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 24 września. Wówczas również będzie można pojechać pociągiem z Rzeszowa na Słowację. Przy okazji tego specjalnego kursu zaplanowane są rozmowy władz samorządowych województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama