Zdjęcie: Materiały prywatne
Reklama

Rzeszowianie stworzyli antysmogową platformę dla Zduńskiej Woli podczas „Hackathonu dla Miast”. – To, co otrzymaliśmy, przerosło nasze oczekiwania – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. 

Prawie 200 programistów z całej Polski w miniony weekend wzięło udział w 48-godzinnym „Hackathonie dla Miast” organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z GovTech Polska. Hackathon jest jednym z wydarzeń GovTech Festival.

Wśród zwycięzców znalazł się zespół GBX Soft z Rzeszowa. W jego skład wchodzą: Robert Juszczyk (analityk), Serhii Mudrak (UX/UI designer), Piotr Gładysz (backend developer), Kamil Piękoś (frontend developer) oraz Bohdan Masliannykov (frontend developer). Wszyscy pracują ze sobą już od trzech lat. Średnia wieku w grupie to 24 lata.

Sam policzysz koszty termomodernizacji domu 

Rzeszowianie stworzyli dla Zduńskiej Woli platformę, która oblicza i porównuje koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Można ją zobaczyć TUTAJ. Ponadto, na specjalnie stworzonej stronie można dowiedzieć się, czym jest smog, dlaczego jest tak bardzo szkodliwy i dlaczego warto zainwestować w transformację energetyczną własnego domu.

Na platformie stworzonej przez rzeszowian można także wyliczyć potencjalne koszty termomodernizacji domu. Służy temu specjalny intuicyjny kalkulator, który policzy także koszty eksploatacji już po modernizacji obiektu. Co więcej, poprzez stronę można złożyć także wniosek o dotacje na wymianę starych „kopciuchów”.

– Podczas hackathonu wybraliśmy temat ekologiczny, bo co jakiś czas w tym zakresie pomagamy tworzyć różne platformy – wyjaśnia Robert Juszczyk. Zespół z Rzeszowa po raz pierwszy brał udział w tego typu zmaganiach.

– To ciekawe doświadczenie, jak przez 48 godzin człowiek odcina się od świata i nie wie, co się dookoła niego dzieje. Towarzyszy temu niesamowita energia, ale też i duże zmęczenie – mówi Juszczyk. – Niemniej jednak jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zrobić w 40 godzin coś, co inne firmy robią miesiącami – dodaje.

Dla Rzeszowa też coś stworzą?

Na dziś trudno powiedzieć, czy rzeszowscy informatycy podobną platformę antysmogową stworzą dla Rzeszowa. – Na pewno będziemy kontaktować się ze wszystkie miastami, które są zrzeszone w inicjatywie „Stop Smog”. Być może uda się też podobne rozwiązanie stworzyć dla Rzeszowa – przekazuje GBX Soft.

Rzeszowianie za wygraną w „Hackathonie dla Miast” otrzymali 30 tys. zł. Na co je wydadzą? – Nie zastanawialiśmy się nad tym. Nie zgłosiliśmy do hackathonu dla pieniędzy, tylko po to, aby rozwiązać konkretny problem ekologiczny – mówi Robert Juszczyk. – Niemniej jednak idą święta, więc być może uda się za to kupić fajne prezenty dla rodziny – dodaje.

„To, co otrzymaliśmy, przerosło nasze oczekiwania”

Rozwiązaniem, które stworzyli rzeszowianie jest zachwycony Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności, kreatywności i zaangażowania chłopaków. Gdy patrzę na ogrom pracy, którą wykonali w niespełna dwie doby, mam przekonanie, że polscy informatycy to skarb narodowy – mówi Konrad Pokora.

Twierdzi on, że stworzone przez informatyków z Rzeszowa rozwiązanie to „strzał w dziesiątkę”. 

– Od dwóch lat aktywnie walczymy ze smogiem. Wypłacamy dotacje do wymiany pieców węglowych, rozbudowujemy sieci ciepłownicze, wspieramy budowę gazociągów. Wielu mieszkańców nie potrafi jednak oszacować kosztów wymiany „kopciuchów”. Brakuje im danych, gubią się w obliczeniach – przyznaje prezydent Pokora

– Dlatego poprosiliśmy informatyków o intuicyjny kalkulator z generatorem wniosków o dotacje. To, co otrzymaliśmy, przerosło nasze oczekiwania – dodaje.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: