Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

23 osoby zasiadły w Radzie Naukowej, która ma na stałe omawiać sprawy dotyczące zmiany granic administracyjnych Rzeszowa. 

O tym, że Rada Naukowa powstanie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapowiedziała pod koniec kwietnia, gdy opiniowała wniosek Rzeszowa dotyczący włączenia do miasta całej gminy Krasne i dziewięciu podrzeszowskich sołectw. Wtedy wojewoda pozytywnie zaakceptowała włączenie do Rzeszowa tylko Miłocina z gminy Głogów Małopolski i Matysówkę z gminy Tyczyn. 

Jednocześnie Ewa Leniart skrytykowała wówczas władze Rzeszowa za to, że proces poszerzenia granica miasta prowadzą chaotycznie, okoliczne gminy nie wiedzą, na czym stoją, ratusz jest w permanentnym konflikcie z wójtami i burmistrzami oraz mieszkańcami.

– Miasto chętnie inwestuje w tereny przyłączone, a potrzeby rdzennych mieszkańców nie są załatwiane – mówiła w kwietniu wojewoda Leniart, twierdząc, że w procesie poszerzenia granic Rzeszowa nie ma dialogu pomiędzy miastem, a gminami. 

Lekiem na to ma być wspomniana Rada Naukowa, do której weszli przedstawiciele środowiska naukowego (Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej), urbaniści, reprezentanci samorządów (wojewódzkiego, powiatowego i gminnego) oraz Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

– Ufam, że wsparcie zespołu naukowców, a także włączenie do tego zespołu przedstawicieli urzędów i gmin ościennych pozwoli na konstruktywny dialog w sprawie zmiany granic miasta w przyszłości – mówiła Ewa Leniart.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jak poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego, przewodniczący Rady może zapraszać do udziału w jej pracach przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, społecznych, jak również osoby, których wiedza i doświadczenie może być przydatne w pracach Rady. 

Radę Naukową ds. koncepcji zmiany granic Rzeszowa tworzą 23 osoby. Na jej czele stanęła Gabriela Gołuch, która na co dzień pracuje w wydziale nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Naukową stronę Rady tworzą trzy osoby: dr Anna Sikora z Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Jolanta Zawora i dr Hubert Kotarski z Uniwersytetu Rzeszowskiej. 

W Radzie Naukowej swoich przedstawicieli mają także samorządy: miasta Rzeszowa, Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, gminy: Trzebownisko, Krasne, Tyczyn, Świlcza, Boguchwała, Głogów Młp., Chmielnik i Lubenia. Jest również trójka urbanistów, a także pięciu przedstawicieli wojewody podkarpackiego i jeden samorządu wojewódzkiego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama