Zdjęcie: za zgodą East News
Reklama

– Bojkotujmy firmy z Podkarpacia – zaapelował w środę na Facebooku znany polski reżyser Andrzej Saramonowicz. Twórca m.in. „Testosteronu”, czy „Lejdis” uważa, że „kupę naszego szmalu” należy zostawiać poza „strefą życia”.

Saramonowicz od dawna otwarcie krytykuje rządy PiS i „dobrą zmianę”, zaangażował się m.in. w obronę polskiego sądownictwa. W środę reżyser odniósł się do projektu uchwały sejmiku podkarpackiego, w którym PiS ma większość (po ostatnich wyborach będzie miał 25 na 33 radnych) na temat „strefy życia”.

Z inicjatywy Jacka Kotuli, radnego PiS i znanego obrońcy życia, sejmik chce przeforsować uchwałę, by Podkarpacie ogłoszono „strefą życia”, w której nie ma miejsca m.in. na aborcję, in vitro, ideologię gender, seksedukację i „ogólną demoralizację dzieci”. 

Podkarpacie, jak włoska Werona?

Kotula, przygotowując projekt uchwały, wzorował się na włoskiej Weronie i chce, by Podkarpacie było regionem pro-life. W rozmowie z radiomaryjnym „Naszym Dziennikiem” Kotula powiedział, że na Podkarpaciu są „ludzie z wartościami, ludzie sumienia”.

„W ten sposób pragniemy zadeklarować, że na Podkarpaciu są przestrzegane wartości chrześcijańskie i nie promuje się gender, eutanazji, aborcji, in vitro, seksedukacji czy generalnie demoralizacji dzieci. Chcemy promować prawe zachowania” – powiedział Jacek Kotula. 

Pomysł Kotuli popiera m.in. Bogdan Romaniuk (PiS), wicemarszałek podkarpacki. „Myślę, że jest też szansa, by w tych miejscach, gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość, zostały podjęte podobne działania. Możemy być przykładem dla innych” – powiedział „ND” Romaniuk. 

Saramonowicz: konsekwentny bojkot

Pomysł wprowadzenia „strefy życia” na Podkarpaciu skomentował wspomniany reżyser Andrzej Saramonowicz. „Czytam, że Podkarpacie straszy, że zostanie „strefą życia”, czyli wprowadzi całkowity zakaz aborcji, in vitro, zakaże mówienia o dżender, mniejszościach seksualnych i jakiejkolwiek edukacji seksualnej. Tak zrobią, bo – jak twierdzą – mogą. I już” – napisał Saramonowicz. 

I jego zdaniem, jeżeli Podkarpacie rzeczywiście ma się stać „strefą życia”, to „my – strefa wielkomiejskiego bezeceństwa i rozpusty – powinniśmy tam przestać jeździć na wakacje letnie i zimowe”. „Zostawiajmy kupę naszego szmalu poza „strefą życia” po prostu” – zaapelował reżyser. 

Andrzej Saramonowicz postuluje, by „przestać kupować produkty pochodzące z Podkarpacia”. „Zrobimy sobie listę firm stamtąd i zaczniemy je – jedna po drugiej – konsekwentnie bojkotować. I zobaczymy, komu pierwszemu rura zmięknie” – dodał na koniec.

Internauci: „Pan nas obraża”

Wpis reżysera wywołał reakcje internautów pochodzących z Podkarpacia. „Obraża Pan nas mieszkających na Podkarpaciu. Nie wszyscy są tacy, jak Pan opisuje. Postępuje Pan teraz, jak PiS, dzieląc mieszkańców kraju na lepszych i gorszych, tylko według tego, gdzie żyją i mieszkają” – skomentowała Anna Knap.

Saramonowicz jej odpowiedział: „Sam mam rodzinę na Podkarpaciu. Ale nie widzę powodu, by patrzeć spokojnie na to, jak idioci zamieniają Polskę w kraj ciemnoty”.

Do dyskusji włączył się m.in. Kuba Karyś, lider podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji. „Może na koniec wymieńcie nas na koraliki i paciorki, facetom załóżcie tykwy na członki, a kobietom obręcze na sutki i pokazujcie w cyrkach w tej pozostałej, jakże „wolnej” części naszego wspaniałego, solidarnego kraju” – napisał Karyś. 

„Tak się dzieli ludzi” – komentują inni internauci wezwanie Andrzej Saramonowicza do „bojkotu” podkarpackich firm. „To jest nieuleganie szantażowi obskuranckiej tłuszczy” – odpowiedział reżyser. Niektórzy mu przyklasnęli. „Od lat nie jeżdżę. Skansen infrastruktury i umysłów” – napisała o Podkarpaciu jedna z internautek.

Na naszym Facebooku w komentarzach do tekstu Saramonowicza odniósł się też wywołany do tablicy radny Jacek Kotula, autor kontrowersyjnego projektu uchwały o „strefie życia”.  „Ciemnotę Saramonowicza powinno się piętnować, tak jak jego badziewne filmy” – napisał. 

Lament prorządowych mediów

Było tylko kwestią czasu, gdy Andrzej Saramonowicz stanie się obiektem ataku prorządowych i prawicowych mediów. Portal TVP Info nazwał reżysera „gwiazdą TVN” (Saramonowicz jest częstym gościem „Drugiego śniadania mistrzów” w TVN24).

Oburzył się też powiązany z braćmi Karnowskimi portal WPolityce.pl. „Zaskakujące jest to, jak obrońca sądów „szanuje” poglądy innych!” – napisał portal Karnowskich. Telewizja Republika nazwała Saramonowicza „gwiazdą elit III RP”. „Ileż w nich pogardy!” – zakrzyczała propisowska TR.

Pojawiają się też wpisy na Twitterze od prawicowych dziennikarzy. „Ogłaszam, że nigdy ale to przenigdy nie kupię grama siarki z Tarnobrzegu ani magnezytu z Ropczyc, że o autobusie z Sanoku nie wspomnę. Tak mi dopomóż konstytucja” – zakpił Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 

„Boże! W skansenie chcą nas zamykać, produkty bojkotować. Obrazili się śmiertelnie” – napisała Anna Skiepko, szefowa anteny Radia Nadzieja. 

Saramonowicz: ironia, sarkazm 

Reżyser do tych tekstów też się już odniósł. Na Facebooku napisał, że TVP wcześniej nazywała go „totalnym celebrytą”, a teraz „gwiazdą TVN”.

„Co będzie jutro? (…) Jak wytłumaczyć różnym dziennikarskim idiotom, co to jest ironia? Sarkazm? Parabola? Wyśmianie głupoty przez absurdalizację? Jak opowiedzieć pijawce o lataniu?” – pyta Andrzej Saramonowicz. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

69 KOMENTARZE

 1. totalitaryzmów? a ty popatrz dookoła
  rodzice 500+ – władza narzuciła nam odpowiedzialność zbiorową, wszyscy płacimy podatki na ich zygoty
  a mowa o podkarpackiej produkcji mogła być tylko przenośnią, bo ja kupuję ziemniaki z Cypru, paprykę z Hiszpanii, a całą resztę z Chin

 2. Czy ktoś pytał mieszkańców Podkarpacia, czy chcą u siebie taka „strefę życia”? Mieszkam na Podkarpaciu i jestem przeciwnikiem zakazu aborcji, in vitro, ideologii gender, seks edukacji i wprowadzania „ogólnej ciemnoty”. Wprowadzajcie sobie „dobre zmiany” u siebie!

 3. Po co chodzić do kościoła skoro się nie wierzy? Nie wiem co złego wg ciebie napisałam, a czy obrałeś dobrą drogę, czas pokaże. Ja, wierząc nic nie tracę..

 4. Kupujmy to co POLSKIE i nie ważne z jakiego regionu. POLSKIE produkty mają kod kreskowy rozpoczynający się od 590…… Pamiętajcie POLSKIE=590…..

 5. Podkarpacie – przepiękny region, serdeczni ludzie. A panu reżyserowi powiem krótko: cmoknij każdego mieszkańca podkarpacia w dupę tylko przez chusteczkę żebyś nie pobrudził.

 6. Może dla ciebie – nie, twój wybór, ale nie masz prawa mówić nikomu co ma robić. Chodzę do kościoła, myślę, pracuję uczciwie i trzymam się z dala od polityki. Każdy nas ma jedno: wolną wolę i robi jak uważa.

 7. Dlaczego wszyscy zapominają o wolnej woli? Po co mi w ogóle wolna wola jeżeli tyle ugrupowań wie lepiej ode mnie i zakaże mi wszystkiego? Przestańmy się w końcu bawić w Boga i sąd na ziemi. Zacznijmy w końcu dogłębnie edukować dzieci ze wszystkich możliwych opcji, dostępnych badań, pozwólmy im samym na tej podstawie ocenić i podejmować decyzje. Dlaczego chcemy dzieci/społeczeństwo zamykać w klatce „jedynej słusznej i prawej” możliwości. Kiedy w naszym społeczeństwie wytworzy się potrzeba posiadania świadomych obywateli a nie tylko zmuszonych zakazami do bycia prawymi. Dlaczego w innych krajach obywatele potrafią przestrzegać przepisów ruchu drogowego od a u nas jakoś to nie działa (juz abstrahując od spraw wiary i przekonań czy nie)? Niech wszelkie ugrupowania polityczne i kościelne przestaną być dla nas nadopiekuńczymi i tyranizującymi rodzicami zakazującymi wszystkiego. Dajcie nam wykształcenie, wesprzyjcie w wejściu w świat ale potem dajcie podejmować własne decyzje.

 8. Pusty łeb to ma każdy, któremu mafia facetów w czarnych sukienkach z mózgu zrobiła za młodu mielonkę. Żal mi Ciebie, przestań chodzić do kościoła i zacznij myśleć, człowieku.
  Bóg nie istnieje.

 9. Saramonowicz ma rację.
  Kotula to oszołom, którego trzeba wy3.14erdolić na Księżyc razem z jego czarnosukienkowymi pupilkami – pedofilami.
  Sejmik Podkarpacki = PiS = 300 lat za Murzynami.
  WON!!!

 10. Nie chce źle, ale źle zaczął stosując odpowiedzialność zbiorową, znaną z wszelkich totalitaryzmów i powszechnie uznaną za nieskuteczną i głupią. Oczywiście w wojnie z PiSem wydaje się niektórym, że wszystkie chwyty dozwolone a cel uświęca środki. Obudźcie się, bo zrażacie do siebie ludzi bardziej niż Macierewicz.

 11. Warszawiak, skąd są twoi rodzice? Z Wielkich Oczu pod Przemyślem? To, że w stolicy mieszkasz słoiku, warszawiaka z ciebie nie czyni. Słaba prowokacja, twój wpis jest na poziomie tępego gimbusa, bo warszawskie podatki mają się do nas nijak.

 12. Młodzi i wykształceni z wielkich miast ,Podkarpackie więcej z tego będzie miało świeżego powietrza,jak nie przyjedzieciecie
  Popieram pomysł radnego PIS, strefa życia czy to coś złego?,że broni tych ,którzy bronić się nie mogą?
  Sami sobie odpowiedzcie na tak postawione pytanie…

 13. Hej, Towarzysze, a może by tak Republikę Bananową proklamować na Podkarpaciu? Dla każdego żula do małpki – banan, żeby nie była głodna. Pośmieją się z Was Towarzyszu i z nas Mieszkańców, ale jak Damy zechcą usunąć ciążę to będą wiedziały gdzie pojechać, jeśli Małżeństwa będą miały problem z zajściem w ciąże to znajdą ośrodki, które im pomogą. A może ta pożal się Boże ustawka spowoduje, że Ci, którzy kochają inaczej nagle „wyzdrowieja” i pokochają tych, których im każecie kochać? Widzę, że kasa zainwestowana w wybory nie poszła na marne! Zaczynacie od spraw najważniejszych dla regionu Towarzysze! Tak trzymać! Kiedy kary śmierci i stosy dla tych, którzy nie zechcą się podporządkować Wybrańcom Narodu?

 14. Pierwotny projekt zakładał że będzie to Strefa DOSTATNIEGO Życia, ale stwierdzono że to nierealne na Podkarpaciu i skrócono zapis 😀

 15. Dziękuję, czy gdzieś ktoś napisał – nie wiem nie zauważyłem, że te święte postacie z sejmiku planują założyć na Podkarpaciu skansen, mam nadzieję, że każdy z tych świętojeb.. liwych panów nigdy nie uprawiał samogwałtu, bo straciłby stanowisko. Ja przepraszam, ja się wstydzę, że tu mieszkam. Reżyser ostro poszedł z prowokacją, przynajmniej będzie czas, żeby jakiś protest zorganizować. Kiedy uwolnimy swoje głowy… Szamani w sukienkach mają władzę, jeszcze dwa pokolenia muszą minąć. A tak idąc tokiem myślenia panów władzów, świętych za życia, powinni ustalić kastrowanie szamanów.

 16. no i wszyscy w komentarzach skupili się na zachowaniu reżysera, zamiast na problemie przecieżon nie chce źle, on chce żeby tu nie było ciemnogrodu, bo tym ma być wg PiS podkarpackie, pierwsze słyszę o „strefie życia”, ciemnogród adekwatniejsza do faktycznych działań, ktokolwiek kto chce ograniczać dostęp do najnowszych zdobyczy medycyny szerzy ciemnotę i hipokryzję, przepite i przeżarte nerki czy serducha to chętnie sobie wymieniają poza kolejką wtedy sobie nie powiedzą trzeba z tym jakoś żyć/bóg tak chciał

 17. Po wypowiedziach sądząc, poziom krytyczny podk…wu w społeczeństwie został osiągnięty, już niedługo można będzie spuszczać ogary ze smyczy…
  Dla mnie wypowiedź Saramonowicza jest kompletnym idiotyzmem, tak samo jak pisowskie zadekretowanie naszej ojcowizny jako krainy wiecznej świętoj…liwości. Ale jeśli on swoim postulatem chciał pokazać groteskowość zamysłu sejmikowych szlachetek, to raczej mu nie wyszło. Ludzie kompletnie stracili dystans, tylko czekają na okazję, żeby podymić…

 18. Po co odpowiadacie temu ciulowi, przecież jemu o to chodzi. Nikt go już nie pamięta z takich filmów dla warszawki to chciał o sobie przypomnieć. Hawk.

 19. Kupujmy to co POLSKIE i nie ważne z jakiego regionu. POLSKIE produkty mają kod kreskowy rozpoczynający się od 590…… Pamiętajcie POLSKIE=590…..

 20. Zwykle gdy lewak ogłasza bojkot firmy czy produktu, to powoduje wzrost sprzedaży (np. Cisowianka) – oby tak to podziałało i w tym przypadku 😉

 21. Co za litwaki…
  Reżyserek od siedmiu boleści jarmarcznych, żałosnych „smutnych komedii”.
  Oj w 1920 roku to byśmy szybciutko pod ścianę postawili tych chamów kodziarzy i resztę rusko-szwabskiej agentury 😉

 22. polityka to jedno ale ludzie którzy tu żyją nie są tacy „źli” LOL nie palimy ludzi na stosach za inne poglądy polityczne ale mamy prawo decydować w wyborach kto nami rządzi. Sam nie głosowałem na PiS ale większość wybrała – i nie zamierzam z tego powodu emigrować z kraju albo wieszać się na przydrożnym drzewie

 23. Tak jak nie podzielam poglądów pana Karysia tak w tej sprawie się z nim zgadzam nawet KODomita widzi głupotę pana ,, reżysera” od ambitnego tytułu ,,Lejdis” i jemu podobnych. Lepiej kupować produkty z Niemiec niż z Podkarpacia a na wakacje jeździć do Radomia niż w Bieszczady i to wszystko w imię poglądów politycznych Jakoś nigdy nie spotkałem się na wakacjach nad Solina żeby właściciel kurortu mi kazał potępiać aborcję, gejów, itp…

 24. Debil, bo inaczej nie można powiedzieć. Panie reżyserze powinien pan przestać brać leki które pan bierze lub zmienić dilera. Chcesz pan omijać Podkarpacie, nie ma sprawy, Saramonowicz? Who the fuck is Saramonowicz? W takim razie przestań pan latać samolotami, jeździć samochodami bo to firmy z Podkarpacia dostarczają lwia cześć produkcji w tych sektorach gospodarki. Jak tak ma wyglądać lepsza zmiana to ja się wypisuje. A i wynik wyborczy wskazuje na jedno 48% wyborców nie zagłosowało na PiS, co przy frekwencji około 50% wskazuje ze pis zdobył tylko nieco ponad 25% głosów wszystkich uprawnionych do głosowania. No cóż kłania się prosta matematyka. I na koniec proponuje aby zbojkotować wszystkie filmy p. Saramonowicza i zwyczajnie nie puszczać ich w kinach na Podkarpaciu. O ile ten pan coś jeszcze reżyseruje. Nie pozdrawiam

 25. Ten człowiek przesadza, Podkarpacie jest juz wystarczająco olewane przez władzę, która ma świadomość, że to ich bastion i nawet największe krzywdy nie ruszą betonowego elektoratu zapatrzonego w Jarosława i Tadeusza R. jak w bożków. Przypomnijmy, że elektorat ten się sprzedał za socjalistyczne profity, za coś co niestety ciągnie gospodarki w dół i w dłuższej perspektywie nie wyjdzie na dobre.

 26. Szkoda człowieka. Niedługo Święta Bożego Narodzenia- Wigilia, cała rodzina przy jednym stole, kolędy,
  życzenia, choinka, pasterka… a po wypowiedzi raczej tu tego wszystkiego mu zabraknie. U mnie ma w każdym razie talrz przygotowany i 12 potraw będzie czekało.

 27. Lubię analizować statystyki.

  Na Podkarpaciu najmniej rozwodów w Polsce, najmniej kradzieży aut, najmniej niespłacanych kredytów, najmniej też pobić i innych czynów karalnych. Oby moje Podkarpacie nigdy się nie zmieniło. A bojkotowanie Bieszczad tylko im na dobre wyjdzie.

  Co do tego „artysty” przypomina trochę w zachowaniu Concite Wurst. Tego chłopa który karierę oparł na szokowaniu opini publicznej swoim zachowaniem i wzbudzaniem kontrowesji.
  Przez chwilę powiedzmy święcił triumf w lewackim świecie ubrany w suknię balową i męski zarost a ostatnioprasa donosi że partner go/ją/to to szantażuje że wyjawi prasie że ma Aids. Tak właśnie kończy lewactwo.

 28. Pan Saramonowicz mnie obraził. Podkarpacie to nie tylko zwolennicy PIS, choć jest ich tutaj dużo. Za dużo, ale oprócz nich mieszkają tutaj także zwolennicy innych opcji politycznych. Są dumni ze swojego regionu – pięknego, choć ciągle traktowanego jako ten gorszy. Ludzie tutaj mało zarabiają. Ogólnie są biedniejsi. Pan Saramonowicz wzywając do bojkotu tutejszych firm, poniekąd wzywa do przedsięwzięcia zmierzającego, do dalszego ubożenia tego regionu. Chyba tego nie przemyślał. Bieda nie wpłynie na zmianę poglądów. Może ma ten Pan jakieś inne, mądrzejsze propozycje?

 29. Ochochocho, a słomka z butów wystaje. Taki burak jak Saramowicz nie zasługuje na żaden szacunek. Kto to w ogóle jest? Nadęty prostak!

 30. I tu miejsce na to żeby dobra grupa prawników z Podkarpacia zrobiła kolo d*** temu Saramanowiczowi za antyreklame. A przy okazji wyciągnąć od debila odszkodowanie.

 31. idealnie nadaje się do PISU – oh wait, przecież gość ewidentnie chce się tam dostać, o czym świadczy ton wypowiedzi i poziom dotychczasowych dokonań artystycznych. Mamy Cię, szanowny Panie „Reżyserze”. A wystarczyło powiedzieć wprost, że chce się Pan przebranżowić.

 32. Szanowny Panie Saramonowiczu czy jak tam. Proszę od dzisiaj poruszać się tylko piechotą bądź rowerem bo pewno Pan nie wie, ale wiele części do samochodów i samolotów produkowane jest na Podkarpaciu właśnie. Ale gdzież by Pan wiedział o takich rzeczach. Nie ten poziom..

 33. A panem Saramowiczem sie nie przejmujemy, niech sie bawi ze swoja elyta, my sobie tu rade damy bez niego i jego paru groszy. Ludzie na podkarpaciu maja cos w sobie i to cie boli postaku. Nie plyniemy za byle gownem tylko dlatego ze jest trendy i na topie. I to cie boli.
  Sam nie glosowalem na PIS ale takie zagrania to cios ponizej pasa, mieszanie polityki do wszystkiego.
  Dwa punkty:
  1. Badzmy dumni ze jestesmy z podkarpacia, bo jak sami sie nie poszanujemy to nie oczekujmy szacunku od innych.
  2. Wiekszosc emigrantow z podkarpacia wraca na stare smieci po latach i to mowi samo za siebie.

 34. idiota
  ale może idąc tokiem jego rozumowania przestańmy kupować zagraniczne produkty ; niemieckie ,francuzkie , amerykańskie , brytyjskie , rosyjskie – według uważania kogo nie lubimy

 35. Myśle, że łatwiej bedzie mieszkańcom podkarpacia zbojkotować następny kiczowaty film tego Pana. Co to wogóle jest za myślenie, wygrała partia nie popierana przez Pana reżysera to dowalmy przedsiębiorcom z podkarpacia 🙂 myślenie typu: poraził mnie prąd przestaje płacić rachunki.

Comments are closed.