Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Z powodu nie wykrycia sprawcy Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie w piątek umorzyła śledztwo dotyczące wybuchu granatu w siedzibie rzeszowskich antyterrorystów.  

O umorzeniu śledztwa poinformowała nas Agnieszka Nieckarz-Proszek, wiceszefowa lubaczowskiej prokuratury, która sprawdzała, czy będą podstawy do postawienia rzeszowskim antyterrorystom zarzutów niedopełnienia obowiązków służbowych. 

O całej sprawie napisaliśmy pod koniec listopada 2019 roku. Ujawniliśmy, że 1 października ub. r. w siedzibie Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Zaczerniu koło Rzeszowa doszło do “niekontrolowanego wybuchu granatu hukowo-błyskowego”.

Policyjni antyterroryści przygotowywali się wtedy do akcji. W jednym z pomieszczeń pobierali m.in. granaty hukowe “Nico”. W pomieszczeniu było 4 antyterrorystów. Gdy jeden z nich wyciągnął granat z szafy, granat wybuchł. 3 antyterrorystów zostało ogłuszonych.

Granat “Nico” w momencie wybuchu osiąga aż 170 decybeli. Uszkodzenie słuchu może powodować każdy dźwięk powyżej 85 dB. Prokuratura sprawdzała, jak to się stało, że granat wybuchł. Powołała biegłego, przesłuchała antyterrorystów.  

– Śledztwo umorzono wobec niewykrycia sprawcy czynu. Z opinii biegłego wynika, że w granacie były rozgięte “wąsy”, a to spowodowało, że zawleczkę granatu łatwo jest odblokować. To nie wymaga dużej siły – mówi prokurator Agnieszka Nieckarz-Proszek.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że “wąsy” granatu, zanim on wybuchł, mógł rozgiąć tylko człowiek. Kto to zrobił? Tego właśnie nie ustalono, bo żaden z przesłuchanych antyterrorystów do tego się nie przyznał, dlatego prokuratura śledztwo musiała umorzyć. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: