Zdjęcie: Instytut Lecha Wałęsy

„Porozmawiajmy o Polsce, czyli Prezydent Lech Wałęsa w Rzeszowie” – pod takim hasłem odbędzie się środowe spotkanie z byłym prezydentem RP. Zaprosili go działacze podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji, którzy chcą, by Wałęsa otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Lech Wałęsa pojawi się w Rzeszowie środę (16 listopada) w kinie Zorza. Nazwisko Wałęsy w stolicy Podkarpacia w ostatnich tygodniach wzbudza bardzo dużo emocji za sprawą wniosku KOD-u do Rady Miasta Rzeszowa, by radni przyznali Wałęsie tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Ale zanim radni zdecydowaliby o przyznaniu Lechowi Wałęsie tego zaszczytnego tytułu, najpierw wniosek musi przegłosować specjalna 9-osobowa kapituła, w której zasiadają radni.

Wałęsa w politycznej grze

Na początku listopada na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa koalicja PO-Rozwój Rzeszowa przegłosowała zmiany w regulaminie funkcjonowania kapituły. Dotychczas było tak, że żadna kandydatura nie mogła przejść, jeżeli nie zyskała trzech czwartych głosów, czyli co najmniej siedem.  

PiS w kapitule ma trzech radnych, co oznaczało, że brak zgody choćby jednego z nich jest w stanie zablokować daną kandydaturę.

Tak by się stało w przypadku Lechy Wałęsy, który na PiS działa jak płachta na byka,  nie tylko dlatego, że były prezydent jest oskarżany o współpracę z peerelowską Służbą Bezpieczeństwa, ale też dlatego, że w ostatnim czasie poparł Platformę Obywatelską.

Ratuszowa koalicja zdecydowała, że regulamin zostanie zmieniony tak, że do przegłosowania kandydatury wystarczy już dwie trzecie głosów, czyli sześć. Ewentualny sprzeciw PiS nic w tej sytuacji już nie jest w stanie zmienić.

PiS jest oburzony decyzją koalicji. – Takie wyróżnienie jest wykorzystywane politycznie. To naganne – mówił niedawno Grzegorz Koryl, radny PiS. Koalicja odpowiada, że zmiany w regulaminie są „drobne” i mają usprawnić funkcjonowanie kapituły.

Waldemar Szumny, radny PiS, twierdzi, że zmiana regulaminu została wprowadzona tylko po to, by przeforsować kandydaturę Lecha Wałęsy na Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Teraz koalicja jest w stanie na sesji zatwierdzić nadanie Wałęsie tego tytułu.  

„Wielki zaszczyt dla miasta”

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Nie jestem radnym. Decyzja o wprowadzeniu innych zasad pracy kapituły była arbitralną decyzją radnych – twierdzi z kolei Jakub Karyś, lider podkarpackiego KOD-u.

Działacze KOD-u chcą, by były prezydent RP został Honorowym Obywatelem Rzeszowa, bo „byłby to wielki zaszczyt dla miasta”.

„Chcielibyśmy, żeby tym razem naszą rzeszowską gościnność wspominał milej niż półroczny przymusowy pobyt na Podkarpaciu w 1982 roku. W gronie najwybitniejszych postaci w historii Polski ma bowiem prezydent Lech Wałęsa swoje chwalebne miejsce na wieki” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Uchwałę o zmianie regulaminu pracy kapituły musi zatwierdzić jeszcze wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS). Nie można wykluczyć, że wojewoda wstawi się za swoimi partyjnymi kolegami i uchwałę  unieważni.

Jeżeli tak się nie stanie, a uchwała się uprawomocni, to kapituła przedstawi do zaopiniowania kandydatury na Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi i klubom. Będą mieli na to 20 dni.

Bardzo duże zainteresowanie

Środowe spotkanie Lecha Wałęsy z mieszkańcami Rzeszowa, które potrwa w Zorzy (ul. 3 Maja 28) od godz. 18:00 do 20:00, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. – Obecnie chęć przybycia zdeklarowało około 500 osób. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc – mówi Jakub Karyś.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do środy do godz. 16:30 lub do wyczerpania puli miejsc pod numerem telefonu: 795 988 630. Rezerwacja miejsca jest obowiązkowa. Potwierdzenie rezerwacji przesyłane są SMS.

Wejście na salę odbywać się będzie między godziną 17:00 a 17:45.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama