Boeing i FIRST Scandinavia otworzyli Newton Room na Politechnice Rzeszowskiej

To miejsce, gdzie uczniowie będą zarażani pasją do lotnictwa. Opracują plany lotu, usiądą za sterami wirtualnego samolotu. Mają się zakochać w matematyce.

 

Zdjęcia: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

We wtorek na Politechnice Rzeszowskiej otwarto Pop-Up Newton Room. Zajmuje ok. 100 m kw. w głównej sali Strefy Kultury Studenckiej przy ulicy Akademickiej 8, gdzie w przyszłości ma powstać klub studencki.

To drugi Newton Room w Polsce. Pierwszy działa od października 2021 roku w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej. To dzieło amerykańskiej firmy Boeing i norweskiej organizacji FIRST Scandinavia.

W łódzkim laboratorium uczniowie uczestniczą w darmowych zajęciach związanych z lotnictwem, biopaliwem i robotyką. Łódzki Newton Room okazał się „strzałem w dziesiątkę”, odwiedziło go już ponad 1500 uczniów.

Boeing i FIRST postanowili, że niezwykły pokój otworzą także na Politechnice Rzeszowskiej, której marką jest kształcenie przyszłych pilotów. Nauka o lotnictwie, generalnie o naukach ścisłych, w Newton Room ma być czymś wyjątkowym dla nastolatków.

Stworzą wirtualny lot 

Pokój otwarto z myślą o uczniach ostatnich klas szkoły podstawowej i pierwszych klas szkoły średniej oraz ich nauczycieli.

– Chcemy pokazać, że nauka jest czymś nieprzeciętnie atrakcyjnym, wartościowym i jest wykorzystywana w codziennym życiu, że nas otacza w każdym momencie – mówią przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej. 

W ciągu najbliższych trzech tygodni uczniowie w wieku od 13 do 16 lat będą „W powietrzu z liczbami”. Ich misja to centrum koordynacji ratownictwa. Metody matematyczne mają wykorzystać do opracowania planu lotu, który później zrealizują.

W jednej z sal Newton Room znajdują się zaawansowane symulatory, dzięki którym uczniowie mogą wirtualnie przelecieć nad obliczoną przez nich wcześniej trasą. Nad wszystkim będą czuwać doświadczeni instruktorzy.

Apetyt na naukę 

Do zajęć w rzeszowskim NR zapisało się już 11 szkół średnich i dwie szkoły podstawowe z całego Podkarpacia – to ponad 500 uczniów. Rafał Stepnowski, dyrektor ds. relacji z rządem w Boeing Polska, twierdzi, że Newton Room inspiruje młodych ludzi i promuje talenty.

Zwiększa zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi – mówi Stepnowski. – Jesteśmy zachwyceni – cieszy się z otwarcia Newton Room na Politechnice Rzeszowskiej Stian Elstad, dyrektor zarządzający Newton Europe w FIRST Scandinavia. 

Newton Room pokaże uczniom i nauczycielom nowe programy i metody edukacyjne, które pobudzą ich ciekawość, motywację i apetyt na naukę – ocenia Stian Elstad. Skorzystać na tym mają także nauczyciele. 

Uczniowie, których „uwiedzie” lotnictwo, mogą też liczyć na wycieczki po kampusie PRz, m.in. po Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dla władz uczelni Newton Room to sygnał, że politechnika kształci dla branży lotniczej najlepszych specjalistów i jest w tym liderem.

Wiedzą to w Boeingu i FIRST. – Bez Politechniki Rzeszowskiej nie byłoby Boeinga w Polsce – twierdzi Rafał Stepnowski. 

– To impuls do poszukiwania najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w przemyśle w aspekcie zarówno kształcenia, jak i badań naukowych – mówi prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz. 

Rozbudzić zainteresowania

W otwarciu Newton Room wzięły udział także władze Podkarpacia. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, jest przekonana, że zainteresowania młodych ludzi po zajęciach w pokoju rozbudzą się i będą motywacją do rozwijania zdobytych umiejętności. 

To w przyszłości zaowocuje – uważa wojewoda Leniart. 

W przyszłości, po trzech tygodniach, PRz i FIRST będą rozmawiać o ewentualnej stałej pracowni na terenie uczelni. Pracownie są unikatowe w skali europejskiej, działają w sześciu krajach: Norwegii, Danii, Szkocji, Hiszpanii, Francji i Polsce. Jest ich ponad 40. 

W rozwój sieci koncern Boeing w 2018 roku zainwestował 5 mln dolarów. Są też pracownie mobilne (w Turcji i Norwegii). Jedna z nich regularnie podróżuje po Europie, odwiedziła już Łódź i Kraków oraz Bari we Włoszech.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama