Reklama

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 11 osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym wystawieniem faktur na zakup samochodów.

Podejrzanych zatrzymano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, gdzie od maja 2013 roku trwa śledztwo w sprawie nielegalnego wystawiania faktur. Zatrzymane osoby prowadziły działalność gospodarczą.

Jak poinformowała w komunikacie Marta Pętkowska, rzecznik prasowy przemyskiej prokuratury, podejrzani uczestniczyli w fikcyjnym obrocie fakturami. Figurowali jako nabywcy nowych pojazdów, a następnie rejestrowali je w wydziałach komunikacji, by w tym samym czasie dokonać fikcyjnej odsprzedaży innym podmiotom.

Pokrzywdzonymi w tej sprawie są producenci znanych marek samochodów – Citroena i Peugeota.

Wśród zatrzymanych jest Dariusz K., były już przedstawiciel dealera Citroena i Peugeota w Rzeszowie. Zarzucono mu kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa znacznej wartości, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu. Dariusz K. jest też podejrzany o wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

– W wyniku procederu trwającego ponad 2 lata grupa przestępcza osiągnęła korzyść majątkową w kwocie ponad 3 mln 700 zł – poinformowała Marta Pętkowska.

Jak ustaliła prokuratura, grupa przestępcza wyłudziła niezasadne ulgi przysługujące dealerom. W przypadku sprzedaży na polskim rynku tzw. klientom flotowym około 300 pojazdów. Samochody były fikcyjnie kupowane przez przedsiębiorców głównie z Podkarpacia, a w rzeczywistości trafiały one, już jako używane, za granicę, przede wszystkim do Francji.

Pokrzywdzonymi są nie tylko producenci francuskich samochodów, ale też Skarb Państwa. Wystawianie nierzetelnych faktur VAT łączyło się z wyłudzaniem należności z tytułu podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem poświadczeń nieprawdy w wydziałach komunikacji.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w oszustwie na szkodę polskich przedstawicielstw producentów samochodów i zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w związku z rejestracją pojazdów w wydziałach komunikacji oraz wystawiania fikcyjnych faktur poświadczających odsprzedaż pojazdów kolejnym podmiotom.

Część podejrzanych potwierdziła udział w fikcyjnym obrocie samochodami. Wobec Dariusza K. został skierowany do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe – od 5 tys. do 50 tys. zł i w jednym przypadku dozór policji.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: