Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Zarząd Województwa Podkarpackiego zwróci się do Krzysztofa Bałaty, dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, by wycofał zwolnienia dyscyplinarne wobec Katarzyny Ciury i Joanny Buż, liderkom Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.

Taki jest efekt środowych rozmów pielęgniarskich związków zawodowych z Zarządem Województwa Podkarpackiego.

W rozmowach brali udział przedstawiciele ZPOiA oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Zarząd reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl; Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa; Damian Brud, dyrektor Departamentu Zdrowia i Justyna Lis, dyrektor ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych w KSW nr 2.

„Polubowne” rozwiązanie konfliktu

Po rozmowach obie strony wydały wspólne oświadczenie, które wieczorem trafiło do mediów. W oświadczeniu czytamy, że Zarząd Województwa Podkarpackiego zwróci się do dyrektora szpitala Krzysztofa Bałaty, by „polubownie” rozwiązał konflikt w KSW nr 2.

„W szczególności w zakresie możliwości wycofania zwolnień dyscyplinarnych dla Pani Katarzyny Ciury i Joanny Buż oraz wycofanie pozwów sądowych w tych sprawach” – czytamy w oświadczeniu związkowców i Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Katarzyna Ciura i Joanna Buż stoją na czele ZPOiA w KSW nr 2 w Rzeszowie. Obie zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy, dyrektor Krzysztof Bałata twierdzi, że obie dopuściły się rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Związkowcy mówili, że zarzuty, jakie przedstawiono Ciurze i Buż, są wzięte z sufitu i są próbą uciszenia ich działalności związkowej. W ich obronie 18 stycznia w Rzeszowie odbyła się „wielka manifestacja”.    

Pozew przeciwko Rękas też wycofa?

Ponadto, Zarząd po środowych rozmowach ma także „zarekomendować” Krzysztofowi Bałacie wypłatę od września 2018 roku spornych dodatkowych pieniędzy z tytułu Ogólnych Warunków Ubezpieczeń dla pielęgniarek i położnych.

„Szczegóły wypłaty zostaną omówione z pracodawcą” – zapowiedziano w oświadczeniu.

Zarząd Województwa Podkarpackiego liczy również na „polubowne rozwiązanie” sprawy Sylwii Rękas, szefowej OZZPiP w KSW nr 2. Krzysztof Bałata wobec Rękas skierował do sądu pozew o zapłatę 20 tys. zł za jej wypowiedzi w mediach na temat sytuacji w szpitalu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Bałata twierdził, że Rękas „oczerniła” placówkę, nie chciała sprostować swoich wypowiedzi, dlatego dyrekcja szpitala zdecydowała się na pozew. 

W oświadczeniu czytamy jeszcze, że jeżeli powyższe sprawy zostaną rozwiązane, to pozwy przeciwko związkom zawodowym „staną się bezzasadne”. Oświadczenie związków i zarządu w środę wieczorem zamieszczono także na oficjalnej stronie urzędu marszałkowskiego. 

Do tej pory Krzysztof Bałata nie chciał słyszeć o wycofaniu „dyscyplinarek” liderkom ZPOiA i wycofaniu pozwu przeciwko Sylwii Rękas, twierdząc, że są to sprawy personalne i powinny być rozstrzygnięte przez sąd. Pielęgniarskim związkom zarzucał, że go „szantażują”. 

Niech pokaże klasę menedżera 

Oddzielne oświadczenie wydały ZPOiA oraz OZZPiP, które wspólne stanowisko z Zarządem Województwa Podkarpackiego uważają „tylko i wyłącznie za wstęp do realnych działań” i wskazanie Krzysztofowi Bałacie, co powinien zrobić, by „rozwiązać sytuację kryzysową” w KSW nr 2.

„Dopiero po wykonaniu wskazań i zaleceń przez Dyrektora, które zawarte są w oświadczeniu nasze organizacje związkowe uznają, iż jest to rozwiązanie problemów, jakie zostały wywołane w grudniu 2019 roku i styczniu 2020 roku ze strony pracodawcy” – napisały w oświadczeniu pielęgniarskie związki zawodowe w KSW nr 2. 

„Jeśli Dyrektor Bałata zreflektuje się i wykaże swoją dobrą wolę, a tym samym klasę menedżera, który dba o dobre relacje z pracownikami, w tym z największą grupą
zawodową pielęgniarek i położnych, będzie to stanowiło wreszcie rzeczywistą formę dialogu między nami” – uważają ZPOiA i OZZPiP.

Z informacji, jakie dotarły do związków wynika, że Władysław Ortyl ma rozmawiać z Krzysztofem Bałata, a efekty tych rozmów ma związkowcom przekazać do piątku (31 stycznia) do godz. 10:00. Związki w oświadczeniu dodały, że „doceniają i dziękują” marszałkowi Ortylowi „za dobrą wolę rozmowy”, która odbyła się w środę po południu.

Także w piątek o 12:00 rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które będzie poświęcone sytuacji w KSW nr 2 w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama