Zdjęcie: Facebook.com / Filip Springer

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie kontynuuje cykl „Nie-zwykłych spotkań”. We wtorek (16 października) czytelnicy spotkają się z Filipem Springerem, dzień później z Dariuszem Rosiakiem. 

„Nie-zwykłe spotkania” w WiMBP organizowane są w ramach projektu „Książka w roli głównej”. Książka jest zaledwie pretekstem do rozmowy, głównym celem zaś szersza debata o różnych ważnych dla świata i człowieka sprawach.

Spotkanie z Filipem Springerem odbędzie się pod hasłem „Miejsce do życia”. To nieprzypadkowy temat. Springer jest bowiem nazywany „reporterem polskiego krajobrazu” i „kolekcjonerem wizualnych absurdów”. To reporter i fotograf. Literacko zadebiutował w 2011 roku wydając książkę „Miedzianka. Historia znikania”

Filip Springer znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejne książki reporterskie („Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „13 pięter”, „Księga Zachwytów”) traktują o problemach polskiej przestrzeni i architektury.

W 2016 roku ukazała się książka „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” będąca pokłosiem większego projektu dokumentalnego,  poświęconego byłym miastom wojewódzkim. W 2018 roku ukaże się „Zegarmistrz” – książka wydana w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Filip Springer mieszka i pracuje w Warszawie, współpracuje z Instytutem Reportażu, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spotkanie ze Springerem odbędzie się we wtorek 16 października w WiMBP przy ul. Sokoła 13. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Z kolei w środę 17 października w tym samym miejscu i o tej samej godzinie czytelnicy będą mogli się spotkać z Dariuszem Rosiakiem, dziennikarzem radiowym i prasowym, pisarzem. W „Trójce” Rosiak prowadzi „Raport o stanie świata”, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, był związany z „Rzeczpospolitą”, autorem takich książek jak np. „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”.

Za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” Dariusz Rosiak otrzymał za Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016. Spotkanie z Rosiakiem w Rzeszowie nosi tytuł „Taki jest ten świat”. 

Fot. Fundacja Batorego. Na zdjęciu Dariusz Rosiak

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama