Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Od piątku (8 stycznia) lekarze wydają tylko elektroniczne skierowanie do specjalisty, szpitala i na badania.

Od 8 stycznia pacjenci mogą korzystać z udogodnień, które wprowadza
e-skierowanie. Placówki medyczne mają ustawowy obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań.

Blisko 70 proc. z nich wprowadziło to rozwiązanie już w ubiegłym roku. Tylko w grudniu lekarze wystawili ponad 1,1 mln e-skierowań na konsultacje i badania.

– Najpierw wprowadzono powszechnie e-zwolnienia, rok temu zaczęła obowiązywać e-recepta, teraz kolej na e-skierowanie. Pandemia sprawiła, że pacjenci i lekarze są znacznie bardziej zainteresowani usługami dostępnymi online – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Świadczenia, na które wystawiane jest e-skierowanie

E-skierowanie ma wiele zalet. Jest dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta, co umożliwia sprawdzenie historii swojego leczenia. Dzięki niemu znika też obowiązek dostarczania oryginału do placówki w ciągu 14 dni. 

– E-skierowania pozwalają na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną specjalistyczną już wizytę lub badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję wirusa – tłumaczy Agnieszka Kister.

– System e-zdrowie automatycznie zarządza procesem rejestrowania wizyt, co eliminuje możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. W efekcie czas oczekiwania na konsultację lub badanie będzie krótszy – dodaje Kister. 

E-skierowanie jest wystawiane na następujące świadczenia realizowane w ramach NFZ:

– ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii;

– leczenie szpitalne;

– badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ;

– rezonans magnetyczny;

– badanie endoskopowe przewodu pokarmowego;

– badanie echokardiograficzne płodu.

E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: SMS-a z 4 cyfrowym kodem, e-maila z PDF-em lub wydruku informacyjnego.

 Sytuacje, w których e-skierowanie nie jest wystawiane

E-skierowanie nie jest wystawiane na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego.

Skierowanie może być wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba nie ma dostępu do systemu e-zdrowie, wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości lub jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19

E-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 nie posiada kodu jak inne e-skierowania. Będzie widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta tej osoby, która je otrzymała, ale procedura rejestracji na szczepienie jest odmienna niż w innych przypadkach.

W celu umówienia wizyty pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii NFZ: 989 lub Internetowego Konta Pacjenta. Rejestracja jest też możliwa za pośrednictwem lekarza wystawiającego e-skierowanie, i placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.

Umówienie się na szczepienie wymaga jedynie podania swoich danych osobowych.

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: