Po rozmowie prezydenta z marszałkiem. Będzie więcej pieniędzy na budowę PCL

Miasto Rzeszów dołoży około 11 mln zł, a samorząd wojewódzki 15 mln zł. Do zwiększenia finansowania budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego trzeba jeszcze przekonać Ministerstwo Sportu. 

 

Wizualizacje: Urząd Miasta Rzeszowa

W piątek, 27 października, przed południem Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, spotkał się w Urzędzie Marszałkowskim z marszałkiem Władysławem Ortylem. Tematem rozmowy było zwiększenie finansowania na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, które ma powstać na bazie stadionu Resovii przy ulicy Wyspiańskiego.

Na inwestycję trzeba więcej pieniędzy, bo w tej chwili miasto ma pewne 120 mln zł, z czego połowę ma dać Ministerstwo Sportu i po 30 mln zł miasto Rzeszów i samorząd wojewódzki. Najniższa oferta z sześciu złożonych do przetargu na budowę PCL, wynosi 163 mln zł. Złożyła ją firma Betonox Construction z Sopotu.

Miasto chce z nią podpisać umowę w okolicach 10 listopada, ale musi mieć gwarancję pełnego finansowania inwestycji, a do tego brakuje 43 mln zł. Dlatego w najbliższy poniedziałek (30 października) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa, na której mają być przegłosowane zmiany w Wieloletniej Prognozie Miasta Rzeszowa. 

Miasto jest gotowe zwiększyć finansowanie swojej części o około 11 mln zł i właśnie takie pieniądze mają być zapisane w WPF. Na podobny ruch miasto czeka ze strony samorządu wojewódzkiego. I właśnie po to prezydent Konrad Fijołek w piątek spotkał się z marszałkiem Władysławem Ortylem. 

– Marszałek zadeklarował zwiększenie dofinansowania o 15 mln zł – przekazał nam po spotkaniu Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Decyzję w tej sprawie będzie podejmować sejmik podkarpacki. Marszałek zadeklarował zwiększenie finansowania budowy PCL, ale nie za darmo. Liczy na to, że miasto z kolei przekaże 15 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie. To inwestycja w całości pilotowana przez samorząd podkarpacki. 

– Prezydent zadeklarował, że miasto przekaże takie pieniądze – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

 

Teraz miasto musi przekonać jeszcze Ministerstwo Sportu, by zwiększyło swoją część dofinansowania, aby cały montaż finansowy budowy PCL zamknął się w kwocie 163 mln zł. Dopiero wtedy miasto będzie miało „zielone światło” do rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą. 

PCL ma służyć lekkoatletom i piłkarzom. Oprócz 400-metrowej bieżni, będą skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce i 150-metrowa kryta bieżnia. Stadion ma być przystosowany do lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów i mistrzostw Europy U23, U20, U18. Obiekt ma też spełnić kryteria licencyjne piłkarskiej Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA.

Trybuny mają pomieścić ok. 8000 widzów. Na stadionie w przyszłości mają się też odbywać wydarzenia kulturalne, np. koncerty. PCL ma być wybudowane do października 2026 r. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama