Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie uzyskał status Breast Cancer Unit. Prestiżowa akredytacja przyznawana jest wyspecjalizowanym ośrodkom, które leczą kobiety chore na raka piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek. Zachorowalność jest największa wśród kobiet między 55. a 65. rokiem życia. Choroba bywa również przyczyną wielu zgonów wśród kobiet między 51. a 69. rokiem życia.

Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny, rak piersi w większości przypadków jest chorobą wyleczalną. Warunkiem jest wczesne rozpoznanie choroby oraz podjęcie leczenia pod okiem doświadczonych specjalistów.

W leczeniu nowotworu, czas reakcji odgrywa ogromne znaczenie – rak może szybko się rozwijać i dawać przerzuty. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór takiego ośrodka, który specjalizuje się w kompleksowej terapii nowotworów. 

– W przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w piersi, pacjent może natychmiast zgłosić się do naszego ośrodka. Skierowanie nie jest potrzebne – wyjaśnia dr n. med. Janusz Rolski, pełnomocnik dyrektora KSW nr 1 ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii.

Rzeszowski szpital otrzymał właśnie status Breast Cancer Unit, co oznacza, że ośrodek  specjalizuje się w leczeniu raka piersi i ma w jednym miejscu doświadczonych specjalistów, a co najważniejsze – osiąga najlepsze wyniki w leczeniu raka. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Pacjent tu trafiający ma zapewnioną diagnostykę wstępną i pogłębioną, leczenie chirurgiczne, radioterapię, chirurgię rekonstrukcyjną i plastyczną, rehabilitację  oraz opiekę psychoonkologa – wymienia dr Janusz Rolski.

W skład zespołu, który zajmuje się leczeniem pacjenta, wchodzą: chirurdzy, onkolodzy kliniczni, radiolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy, lekarze genetycy, diagności laboratoryjni, psycholodzy i psychoonkolodzy, pielęgniarki onkologiczne oraz fizjoterapeuci.

Ze względu na specjalizację w leczeniu raka piersi, testowane są najnowsze terapie, niedostępne jeszcze komercyjnie. – Wybór miejsca, w którym pacjent podda się terapii, ma priorytetowe znaczenie – zaznacza dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW nr 1.

I przypomina, że Unia Europejska zaleca, by na 500 tys. mieszkańców przypadał jeden ośrodek, który specjalizuje się w kompleksowym leczeniu nowotworu sutka. BCU w Polsce powołano rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie 1 października 2019 r.

Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama