Wyłudzali pieniądze z „tarczy finansowej”. CBŚP zatrzymało 5 osób [FOTO, VIDEO]

Ponad 185 tys. zł wyłudziła grupa przestępcza z tzw. tarczy finansowej. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa zatrzymali 5 osób. 

 

Od 2018 r. rzeszowskie CBŚP, pod nadzorem tutejszej Prokuratury Regionalnej, prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o liczne oszustwa, a w ostatnim czasie także o wyłudzanie pieniędzy z rządowego programu „Tarcza Finansowa” dla firm, które straciły płynność finansową na skutek pandemii. 

Z ustaleń CBŚP wynika, że członkowie grupy przestępczej, prowadząc w wielu przypadkach fikcyjne firmy, wystawiali nierzetelne faktury. – W ten sposób wykazywano obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez firmy – twierdzi CBŚP. Dzięki temu firmy występowały  m.in. do Polskiego Funduszu Rozwoju o subwencję z programu „Tarcza Finansowa”. 

Według CBŚP, wyłudzanie pieniędzy z „tarczy” nie jest jedynym przestępstwem, o które są podejrzani członkowie grupy – nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiały im przede wszystkim wyłudzanie pożyczek, kredytów, leasingów i faktoringów. Przedsiębiorcy wprowadzili do obrotu fałszywe faktury na łączną kwotę ponad 16 mln zł. 

W minionym tygodniu na Mazowszu, Śląsku i w województwie świętokrzyskim policjanci z rzeszowskiego CBŚP, przy wsparciu swoich kolegów z Warszawy i Katowic, a także funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, zatrzymali 5 osób i przeszukali ponad 50 obiektów, które mogą mieć związek z działalnością prawie 40 firm. 

Zatrzymani to: Magdalena S., prezes warszawskiej spółki Lex & Tax; Mariusz S., pracownik spółki Koblit, jej była prezes Kamila K.; Paweł G., były prezes Dortuxu oraz Józef G., prezes warszawskich spółek Global Line oraz Erates. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zabezpieczono także na poczet przyszłych kar i grzywien pieniądze oraz m.in. samochód warty 450 tys. zł, luksusowe zegarki, czy urządzenie do endermologii warte ok. 170 tys. zł – podało Centralne Biuro Śledcze Policji. 

Zatrzymane osoby w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a Mariuszowi S. zarzut kierowania nią. Dodatkowo, poszczególni podejrzani usłyszeli inne zarzuty, w tym dokonywania oszustw i wyłudzeń, fałszowania dokumentacji, a także działania na szkodę poszczególnych spółek.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował, że Mariusz S. oraz Józef G. najbliższe trzy miesiące spędzą w tymczasowym areszcie, a Kamila K. – dwa miesiące. Magdalena S. oraz Paweł G. mają dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu.

W śledztwie jest już 13 podejrzanych, którym ogłoszono łącznie 45 zarzutów. O poprzedniej akcji CBŚP w tej sprawie pisaliśmy TUTAJ. Na początku postępowanie nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, kilka miesięcy temu przejęła je Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama