Reklama

Ma zaledwie 10 lat, jest z Rzeszowa i będzie reprezentował stolicę Podkarpacia w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Programistów Baltie 2014. To Szymon Paja.

Do Konkursu zgłosiło się ponad 30 tys. uczniów. Do międzynarodowego finału, który odbędzie się 6 i 7 czerwca w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dostało się 250 osób, w tym Szymon Paja z Rzeszowa.

Baltie to program komputerowy stworzony przez Bohumira Soukupa z Czech do nauki programowania od najmłodszych lat. Dzięki niemu, dzieci są w stanie zdobywać i wykorzystywać wiedzę z zakresu informatyki. Program stał się na tyle popularny, że większość szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych właśnie za jego pomocą uczy młodzież programowania.

– Środowiska programistyczne stworzone dla najmłodszych pozwalają na programowanie wizualne. Zamiast pisania poleceń – program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle’i. Programowanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej i przynosi natychmiastowe efekty. Uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i od razu oglądać rezultaty zmian, jakich dokonali, dlatego bardzo lubią takie lekcje.

Konkurs, który wyłania najzdolniejszych programistów, uznawany jest przez wiele organizacji, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych z dziedziny informatyki, skierowanych do młodzieży.

W finale konkursu weźmie udział około 250 uczniów. To zwycięzcy olimpiad krajowych z Polski, Czech, Słowacji oraz Białorusi, czyli najzdolniejsi młodzi programiści. Konkurs rozgrywany jest w etapach: szkolnym, powiatowym, wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym. W etapie wojewódzkim wzięło udział 649 uczniów z polskich szkół podstawowych, w 9 województwach. Uczniowie z Podkarpacia stanowili ok. 8 % zawodników, z czego 34 % to uczniowie SP nr 8 w Rzeszowie, a najmłodszy z nich – Szymon Paja z klasy 4 awansował aż do etapu międzynarodowego.

Jedyny z Rzeszowa

Szymon Paja na razie traktuje programowanie jako dobrą zabawę.

– Bardzo lubię program Baltie. Zainteresował mnie w trzeciej klasie na kółku informatycznym u pani Marii Jerzak. Razem z bratem lubię rozwiązywać zadania w tym programie. Dobrze się przy tym bawimy – mówi Szymon. Droga do finału była bardzo długa. Pierwszy etap szkolny konkursu odbywał się wśród uczniów naszej szkoły, następny wśród uczniów z powiatu, potem z województwa, a na koniec był etap krajowy. Finał krajowy odbył się na Politechnice Gdańskiej.

10-latek bardzo chciałby wygrać konkurs. Nie tylko dlatego, że w konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szymon mówi wprost: – Chciałbym być najlepszy!

– Ten 10-latek doskonale rozumie, że nauka programowania w tak młodym wieku to przepustka do lepszych szkół, uczelni, a w końcu informatycznej kariery, o której marzy. W szkole uwielbia zajęcia z programowania, pracę przy komputerze i zagadki matematyczne. A Baltie uczy go logicznego myślenia, rozwija analityczne umiejętności i w końcu wyposaża w wiedzę o programowaniu – wyjaśnia Maria Jerzak, która prowadzi koło informatyczne w Szkole Podstawowej nr 8 w Rzeszowie.

– Idea, którą propaguje Baltie, uczy młodzież nie tylko programowania, ale też logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, ale co ważniejsze przygotowuje ich do tego, by w przyszłości znakomicie poradzili sobie na rynku pracy – mówi dr inż. Barbara Fryc z Katedry Zastosowań Matematyki, Podstaw Informatyki i Technologii Edukacyjnych WSIiZ.

– Polscy programiści są postrzegani, jako świetni specjaliści. Warto postawić na kształcenie umiejętności logicznego myślenia i programowania od pierwszych klas szkoły podstawowej. Warto organizować konkursy promujące naukę programowania od szkoły podstawowej, poprzez szkołę gimnazjalną i ponadgimnazjalną, na studiach skończywszy – uważa dr inż. Wiesław Paja z WSIiZ, ojciec Szymona.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: