Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

 – Dziś nam brakuje rozmów, dialogu i konstruktywnej współpracy – mówili zgodnie podkarpaccy i pomorscy prezydenci miast, którzy w środę w Rzeszowie wzięli udział w debacie z okazji 30-lecia samorządu. 

30 lat istnienia samorządu w środę w Rzeszowie wspólnie świętowali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu; Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla; Piotr Przytocki, prezydent Krosna oraz Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca. Debata samorządowa odbyła się w ratuszu.

Niestety, zabrakło w niej gospodarza – Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Miasto reprezentowali jego zastępca Andrzej Gutkowski oraz Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta (obaj z Platformy Obywatelskiej).

Goście z Pomorza na Podkarpaciu

Debata samorządowa była podsumowaniem środowej wizyty Aleksandry Dulkiewicz i Jacka Karnowskiego na Podkarpaciu. Oboje przed południem pojawili się w rzeszowskim ratuszu, spotkali się na pół godziny z Tadeuszem Ferencem, potem byli na Rynku, a następnie odwiedzili podkarpackie gminy, które ostatnio dotknęły powodzie. 

Gdańsk, Sopot i Gdynia przekażą gminom Chmielnik i Jawornik Polski łącznie 700 tys. zł. Było dość oczywiste, że przyjazd Dulkiewicz i Karnowskiego na Podkarpacie jest ściśle powiązany z kampanią prezydencką i poparciem, przynajmniej części samorządowców, Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej w niedzielnych wyborach. 

Tadeusz Ferenc poparł już wcześniej Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów, w środę po południu na Twitterze film popierający kandydata KO zamieścił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Debata o samorządzie świetnie wpisywała się w klimat kampanii. Rafał Trzaskowski podczas objazdu po Polsce mówi, że PiS-owi chodzi po głowie likwidacja powiatów. 

– Samorząd to fundament najważniejszej reformy lat 90., powszechnie uznawanej za udaną – mówił na wstępnie późno popołudniowej debaty w ratuszu Andrzej Dec.

Potrzeba edukacji obywatelskiej 

Dyskusję zdominowała krytyka rządu PiS, który według prezydentów ignoruje samorządy, nie traktuje ich po partnersku, a wręcz czasami rzuca kłody pod nogi. Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że ważnym aspektem funkcjonowania samorządu jest edukacja i nie tylko ta powszechnie znana, ale także edukacja obywatelska. 

– Zastanawiam się, co się z nami stało przez te 30 lat, że nie szanujemy karty wyborczej, że mamy coraz mniejszą świadomość, jak ważne jest to nasze uprawnienie wyborcze – mówiła Dulkiewicz. – Dlatego wyzwaniem na najbliższe lata dla samorządu powinna być edukacja obywatelska, do której zachęcamy. Nauki nigdy za wiele – podkreślała. 

Jacek Karnowski mówił o potrzebie szanowania samorządu przez rząd. 

– Nie można sprawy stawiać tak: od nas macie emerytury, a oni podnoszą ceny za śmieci. To jest nieprawda, bo prezydent Andrzej Duda nie daje emerytur z własnych pieniędzy, a my nie jesteśmy odpowiedzialni za podwyżkę cen śmieci, to przepisy krajowe to spowodowały – mówił Jacek Karnowski.  

– Chcemy, by rozwiązania prawne z nami omawiano, a o tym się zapomina. Trzeba dopiero ogromną awanturę i wówczas ktoś na nas zwróci uwagę i coś nam da – dodawał. 

Nie oczekują pochwał, ale… 

Z kolei Piotr Przytocki mówił, że ludzie często nie rozumieją poświecenia samorządowców. Według prezydenta Krosna, dziś samorządy są poniżane. – Od prezesa po premiera, nie wspominając o kandydacie na prezydenta, który mówi różne dziwne rzeczy – mówił o Andrzeju Dudzie prezydent Przytocki. 

– Nie oczekujemy wielkich pochwał, że jesteśmy świetni, bo jest wiele rzeczy do poprawy, ale pracujemy, by się doskonalić – zaznaczał Przytocki. – Próba degradacji samorządu jest przerażająca, a to z nami obywatel ma pierwszy kontakt, nie z ministrem, czy rządem – mówił zaś Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. 

– Postrzega nas się jako samobójców przeciwstawiających się wspaniałej polityce. Dziś jesteśmy biczowani za nie swoje decyzje – to opinia Jacka Wiśniewskiego, prezydenta Mielca. 

Zaufać Trzaskowskiemu 

Na koniec debaty Aleksandra Dukiewicz mówiła o czym marzy. – Chcę, abyśmy wszyscy byli traktowani z szacunkiem, godnością, tak, jak zasługuje na to każdy z nas. Zasługujemy na to, aby tworzyć potężną RP, niezależnie od tego czy ktoś jest wójtem, prezydentem, burmistrzem, ministrem. To nie ma znaczenia, trzeba go szanować.

– Dziś nam brakuje rozmów, dialogu i konstruktywnej współpracy – uważa prezydent Gdańska. 

Święto 30-lecia samorządu zakończył apel Konrada Fijołka, wiceszefa Rady Miasta, o głosowanie w niedzielę na Rafała Trzaskowskiego. – Dwa lata temu zaufaliście Rozwojowi Rzeszowa. Teraz czas zaufać pierwszemu samorządowcowi w Polsce. Z nim nie będziemy musieli martwić się o przyszłość – powiedział Konrad Fijołek.  

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama