Reklama

Praktycznie każdy otacza się kompozytami. Są z nich zbudowane meble, podłogi, wanny i inne elementy wyposażenia. Okazuje się, że coraz bardziej popularne stają się domy kompozytowe. Te materiały przez cały czas są popularne na rynku budowlanym. Coraz więcej osób docenia ich żywotność i elastyczne zastosowanie. Czym jest kompozyt? Na czym polega budowa domu kompozytowego? Jakie zalety ma taka inwestycja? O czym warto wiedzieć?

Kompozyt – co to jest?

Kompozyt jest pewnym materiałem, który wiąże się z połączeniem minimum dwóch składników, o różnych właściwościach. W efekcie uzyskujemy całkiem nowy materiał, który bazuje przykładowo na drewnie, cemencie, metalu, ceramice czy polimerach. Dzięki temu na rynku istnieje wiele materiałów, które są kompozytami (deska z kompozytów, płyta MDF, panele podłogowe, beton). W zależności od danych składników, kompozyty są różnie wykorzystywane. Niektóre mają wysoką odporność na wilgoć, a inne na wielkie obciążenia. Ważne jest to, aby stosować materiały zgodnie z ich przeznaczeniem. 

Popularne domy kompozytowe

Domy z elewacja kompozytową są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka sprawnej inwestycji i ciekawych efektów. Dom tego typu jest gotowy do wprowadzenia się. Nie dziwi zatem fakt, że materiał znalazł zastosowanie w modułowym budownictwie, które jest głównie skierowane dla klientów planujących letniskową budowę. Kompozyty dają pewność bezobsługowości i niezniszczalności budynku, co jest ich ważną cechą. 

Łatwy montaż konstrukcji kompozytowych

Nie zapominajmy o tym, że kompozyty są szybkie i łatwe w montażu. Każdy panel ma wpusty, pióra i gotowe elementy montażowe. Obrabianie odbywa się za pomocą narzędzi do drewna. Deski są niezwykle elastyczne, jednakże trzeba pamiętać o zachowaniu szczelin dylatacyjnych. Po ułożeniu takich desek można o nich praktycznie zapomnieć, gdyż materiał ma wiele lat gwarancji. Deski elewacyjne dzielą się na polimerowo-drewniane i włókno-cementowe. 

Klienci doceniają możliwość doboru różnych kształtów, sposobów wykończenia i rozmiarów kompozytów. Doskonale naśladują one afrykański merbau i polski świerk. Co ciekawe, kompozyt w zapachu i dotyku przypominać może drewno, które znajduje się w jego składzie. Niezwykle istotne jest to, że kompozytowe elementy łatwo umyjemy za pomocą wody z mydłem. Panele i deski nie wymagają innych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż kolor nie jest podatny na odbarwienia. Niektóre wyroby są odporne na niskie temperatury, mikropęknięcia i ścieranie. Poza tym, deski nie wypaczają się i nie wymagają ochronnych zabiegów. 

Domy kompozytowe są coraz bardziej cenione na rynku budowlanym. Inwestorzy chętnie dobierają takie materiały, jakie pozwolą sprawnie i łatwo postawić cały budynek. Okazuje się, że jest to najkrótsza droga do zbudowania własnego domu. Poszczególne elementy są poddawane dokładnej kontroli technicznej. Cała budowla jest zbudowana fachowo, gdyż robotnicy są wyspecjalizowani w tego typu zadaniach. Odbiorcy mogą liczyć na wieloletnią gwarancję i naprawę usterek na koszt danej firmy. Jak widać, takie konstrukcje mają wiele korzyści.

Jeśli szukasz nowej inwestycji, sprawdź mieszkania na obido, w których wykorzystywane są m.in. elementy kompozytowe.

Reklama