Elektrociepłownia buduje kotłownię gazową. Ogrzeje cały Rzeszów [FOTO]

Na terenie Elektrowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie powstaje kotłownia gazowa. Będzie gotowa na początku przyszłego roku. W czwartek, 20 października, wmurowano kamień węgielny.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Dziś rzeszowska elektrownia produkuje ciepło i energię elektryczną z odpadów komunalnych, wykorzystuje do tego silniki gazowe i węgiel. Pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku ciepło będzie mogło płynąć także z sześciu nowych kotłów gazowych. 

Kotły już stoją, teraz zostaną zabudowane. Każdy ma moc 31 MWt. 

Ogrzeją Rzeszów 

– W sezonie grzewczym, przy średnim zapotrzebowaniu na ciepło, mogą ogrzać cały Rzeszów – mówi Tadeusz Kępski, dyrektor rzeszowskiego oddziału PGE Energia Ciepła.

Na początku nowe kotły będą wykorzystywane do wytwarzania ciepła w szczycie zapotrzebowania, czyli w sezonie grzewczym, i w razie awarii urządzeń podstawowych. 

– Zrezygnujemy z używania węgla jako paliwa do wytwarzania ciepła, ograniczymy emisję pyłów i CO2 oraz zagwarantujemy mieszkańcom Rzeszowa bezpieczeństwo energetyczne – obiecuje Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Nie oznacza to jednak, że kotły węglowe od razu zostaną wyłączone. – Ale będą wykorzystywane w znacznie mniejszej skali – dodaje Tadeusz Kępski. – Moc kotłowni węglowej zostanie ograniczona około 10-krotnie, do około 80 MWt. 

Elektrownia Rzeszów chce po 2027 roku całkowicie zrezygnować z paliwa węglowego. 

Kamień węgielny 

Budowa kotłowni gazowej kosztuje blisko 80 mln zł. Powierzono ją konsorcjum firm: Polimex Energetyka i Polimex Mostostal. Umowa została podpisana w sierpniu 2021 roku, prace ruszyły wiosną br. 

W czwartek, 20 października, uroczyście podpisano akt erekcyjny, a dokument zamknięto w metalowej tubie. Zgodnie z tradycją, umieszczono w niej także gazety z dnia uroczystości, kilka obiegowych monet oraz metalowe znaczki z logo PGE Energia Ciepła.

Tuba trafiła do kamiennej urny, a zaproszeni goście dorzucali zaprawę murarską. Wcześniej biskup rzeszowski Jan Wątroba poświęcił kamień węgielny. 

Normalność w trudnych czasach

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, w swoim wystąpieniu nawiązała do obecnej sytuacji geopolitycznej, która ma wpływ zarówno na region i cały kraj. 

– W tym trudnym czasie podjęcie decyzji, o realizacji zaplanowanej inwestycji jaką jest kotłownia gazowa, jest ogromnym wyzwaniem. Ale też gwarancją, że Polska, nasz region, realizuje plany inwestycyjne. A więc utrzymujemy normalność, pomimo tego, że czasy są pełne wyzwań – mówiła wojewoda. 

„To kolejna strategiczna inwestycja będąca świadectwem rozwoju nowoczesnej energetyki jutra” – napisał do uczestników uroczystości Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Jego list odczytał Piotr Rycerski, dyrektor gabinetu ministra. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama