Zdjęcie: Materiały Fundacji DKMS
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski, WSPiA oraz Politechnika Rzeszowska wezmą udział w 13. edycji studenckiej akcji „Helper’s Generation”. Od poniedziałku (6 grudnia) możecie się zarejestrować jako dawcy szpiku. 

Po prawie dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS powrócą na uczelniane korytarze. Od 6 do 12 grudnia studenci w całej Polsce będą zachęcać innych do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku.

W tegorocznej, jesiennej odsłonie „Helper’s Generation” weźmie udział 65 uczelni. Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu studentów w ideę dawstwa szpiku, 1042 dawców, którzy zarejestrowali się podczas studenckiej akcji, podarowało komuś szansę na życie. 

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Rejestracja na uczelniach i online

Tegoroczna „Helper’s Generation” zakłada, że oprócz możliwości zarejestrowania się online, na terenach uczelni pojawią się stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku będzie przebiegała z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

Na Podkarpaciu „Helper’s Generation” odbędzie się na terenie trzech rzeszowskich uczelni: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej i WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Akcję na UR koordynuje studentka Anna Fergisz.

– Propagowanie idei dawstwa szpiku jest ważne, ponieważ naprawdę bardzo mało chorych znajduje swojego bliźniaka genetycznego w rodzinie. Pozostałe osoby muszą szukać dawcy niespokrewnionego, co wiąże się często z długim oczekiwaniem – mówi Anna Fergisz. 

– Zdarzają się sytuacje, że chory nie może znaleźć odpowiedniej osoby. Im więcej osób w bazie, tym większe prawdopodobieństwo, że dla chorego zostanie dopasowana odpowiednia osoba, która podzieli się cząstką siebie – wyjaśnia Fergisz. 

Wraz z wolontariuszami Anna będzie zachęcać studentów ze swojej uczelni, że rejestracja w bazie dawców to nic strasznego. – Nas, zdrowych to nic nie kosztuje. Nie ma ważniejszej i cenniejszej wartości, niż życie i zdrowie drugiego człowieka – uważa Anna Fergisz.

Jak się zarejestrować? 

Do bazy może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Najpierw przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny, następnie wypełnia się formularz z danymi osobowymi.

Potem następuje pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Podczas rejestracji trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej.

Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. 

Harmonogram rejestracji potencjalnych dawców

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama