jak-dobrac-drzwi-wejsciowe-do-elewacji-domu

Każdy budynek, niezależnie od jego przeznaczenia – mieszkalny czy użytku publicznego – musi zostać wyposażony w drzwi wejściowe. Podczas wyboru konkretnego modelu warto mieć na uwadze nie tylko parametry techniczne, ale również rodzaj elewacji, jaką jest lub będzie pokryty budynek.

Odpowiedni dobór drzwi zewnętrznych, zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym, pozwoli na efektowne wykończenie całej bryły. Czym zatem się kierować stając przed zakupem drzwi do swojego domu? Jak dobrać odpowiedni kolor do rodzaju elewacji?

Po pierwsze bezpieczeństwo i jakość

Drzwi zewnętrzne to element budynku szczególnie istotny – ich zadaniem jest nie tylko wizualne dopasowanie się do wykończenia bryły, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i zapobieganie utracie ciepła w pomieszczeniach.

Aktualnie oferowane drzwi wejściowe dostępne są w wielu wariantach, które różnią się rodzajem zamków, wyposażeniem antywłamaniowym, a także parametrami utrzymywania temperatury. Podczas wyboru właściwego modelu warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: przeznaczenie budynku, klimat panujący w konkretnym regionie oraz potencjalne zagrożenia, możliwe do wystąpienia w okolicy posesji.

Budynki ulokowane w centrach miast mogą być narażone na kradzieże z włamaniem. W takim przypadku dobrym wyborem są drzwi zewnętrzne antywłamaniowe, które są wyposażone we wręg francuski, który zapobiega wyważeniu. Na utrzymanie ciepła we wnętrzach wpływają również parametry termiczne drzwi wejściowych. Zdolność utrzymywania temperatury uwarunkowana jest jakością i grubością warstwy izolującej w skrzydłach drzwiowych, a także ich odpowiednim dopasowaniem i rodzajem tworzywa, z którego są wykonane – najcieplejsze są drzwi drewniane.

Ogólne zasady wyboru drzwi

Drzwi zewnętrzne są elementem budynku silnie przyciągającym wzrok. Mogą być zarówno czysto praktycznym rozwiązaniem, jak i częścią aranżacji. Podczas wyboru właściwego skrzydła drzwiowego warto zwrócić uwagę na styl budynku i jego otoczenie.

Domy ulokowane wśród zieleni, utrzymane w klasycznej stylistyce, skorzystają z drzwi klasycznych, o ponadczasowej i łagodnej linii. Budynki nowoczesne i minimalistyczne najlepiej będą wyglądały zaopatrzone w drzwi zewnętrzne utrzymane w prostych formach, również z przeszkleniami.

Warto zastanowić się nad tym, czy drzwi wejściowe mają być elementem wtapiającym się w otoczenie, czy też powinny wyraźnie się odznaczać? Jeśli mają być wyróżnione i przykuwające uwagę, warto postawić na kolor.

jak-dobrac-drzwi-wejsciowe-do-elewacji-domu

Najlepiej w kontraście do tonacji, w jakiej utrzymana jest elewacja. Wykończenie o gładkiej fakturze, na przykład farba, dobrze wygląda w połączeniu ze skrzydłem zdobionym, o strukturze warstwowej. Ściany wyraziście fakturowane, w tym ceglane, skorzystają na drzwiach o prostej, minimalistycznej linii, pozbawionych szprosów i ozdobnych elementów.

Jeżeli jednak drzwi nie mają być pierwszoplanowym elementem dekoracyjnym, lepiej wybrać model dopasowany odcieniem i stylem do reszty budynku. Powtarzające się elementy dekoracyjne okien i drzwi, takie jak np. szprosy, nadadzą całości wrażenia harmonii. Jeśli budynek wykończony jest drewnianą oblicówką, powinno się zakupić drzwi wykonane z tego samego rodzaju drewna. Pozwoli to na zachowanie spójności wizualnej.

Ważny odcień ścian

Co sprawia, że dwa odcienie pasują do siebie? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, jednak można zastosować pewne zasady upraszczające dobór kolorystyczny. Pierwszym krokiem powinno być ocenienie temperatury barwy elewacji. Jeśli półton koloru ścian jest zimny, dobrze sprawdzą się drzwi w odcieniach zimnych brązów, szarości, grafitu oraz niebieskiego.

Bardzo popularny ciepły ton ścian doskonale wygląda z drzwiami utrzymanymi w kolorystyce czerwieni, ciepłych brązów, naturalnego drewna czy odcieni koloru pomarańczowego. Ponadto, chcąc gustownie dobrać drzwi do elewacji, warto spojrzeć na koło barw. Jest to wykres, dzięki któremu szybko można wybrać barwy dopełniające się – leżą one naprzeciwlegle.

Podsumowanie

Wybór drzwi wejściowych nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak warto podjąć się wyzwania i postarać się dobrać odpowiednie skrzydło nadające charakteru całości. Przed kupnem właściwych drzwi warto ustalić, w jakim stylu architektonicznym utrzymany jest budynek – pozwoli to na wstępną selekcję między rozwiązaniami ozdobnymi a prostymi i nowoczesnymi.

Następnym krokiem jest decyzja czy drzwi mają być dopasowane stylem do okien czy powinny się wyraziście odcinać na tle ściany – np. fakturą lub kolorem. Ostatecznie, warto zwrócić uwagę na barwę elewacji, by utrzymać estetykę kolorystyczną budynku.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama