konto-osobiste-rzeszow

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) jest najpopularniejszym instrumentem bankowym, który służy do m.in. zarządzania własnymi funduszami. Co jednak warto wiedzieć o kontach osobistych? Oto najważniejsze informacje na temat ROR-ów.

Jak wybrać konto osobiste?

Liczba dostępnych na rynku ofert bankowych dla niejednego klienta może być przytłaczająca, a samo konto osobiste da się otworzyć w każdym banku, nawet w kilku wariantach. Warto jednak wybrać takie, które będzie najbardziej dostosowane do danego konsumenta.

Instytucje kreują te same narzędzia finansowe, ale na różnych warunkach. Oznacza to, że aby używanie rachunku było bezpłatne, trzeba spełnić konkretne wymogi. W jednym wypadku będzie to konieczność np. wykonywania określonej ilości transakcji w miesiącu, w innym stałe wpływy danej wysokości lub skorzystanie z karty płatniczej określoną ilość razy.

Może się okazać, że w prosty sposób da się posiadać konto osobiste za 0 zł, ale pod warunkiem, że podejmuje się właściwą decyzję w trakcie jego wyboru. Analizowanie każdego regulaminu bywa trudne i nużące, dlatego warto sobie pomóc.

Wsparciem będzie, np. ranking kont osobistych z premią za otworzenie rachunku – narzędzie to nie dość, że wybierze najatrakcyjniejsze propozycje na rynku, to dodatkowo zostaną uwzględnione specjalne promocje. Klient poza otwarciem rachunku może także liczyć na wypłatę gotówki w ramach nagrody za spełnienia kilku określonych w regulaminie warunków.

Dlaczego banki chcą zakładać konta osobiste?

Banki coraz częściej decydują się na ogłaszanie konkursów i ofert promocyjnych, które mają zachęcać potencjalnych klientów do otwierania kont bankowych. Robią to z kilku powodów.

Rachunek oszczędnościowy nie służy bezpośrednio do przetrzymywania pieniędzy w większej ilości, jednak są to środki, które bank dostaje w pewien sposób do dyspozycji i może nimi operować tak, aby w każdym momencie mógł je ponownie wypłacić konsumentowi. Jest to zwiększenie kapitału, który umożliwia inwestowanie i zarabianie.

Są to działania, dzięki którym klienci mogą liczyć na coraz sprawniejsze i łatwiejsze korzystanie z aplikacji mobilnych, a także serwisu internetowego, za pośrednictwem którego mogą załatwić naprawdę wiele więcej spraw.

Ponadto, jeśli konto zakładają nowi użytkownicy lub ci przechodzący z innej placówki, założenie ROR-u pozwala na ocenę przez konsumenta tego, w jaki sposób korzysta im się z usług bankowych danej instytucji. Jeśli będą zadowoleni, istnieje spora szansa, że skorzystają z innych oferowanych narzędzi, jak np. lokata, kredyty lub fundusze inwestycyjne.

Można powiedzieć, że zbieranie jak największej ilości klientów jest rodzajem inwestycji, która musi być opłacalna i przynosić w długookresowej perspektywie znaczne zyski.

To powód do konkurowania o klienta – trzeba zrobić coś, aby wybrał właśnie tę placówkę. Jedną z najpopularniejszych promocji jest ta, w której klienci za otworzenie konta otrzymują gotówkę, zazwyczaj około kilkuset złotych.

Nagroda to pewnik i nie wydaje się żadnym przekrętem, jak wielu mogłoby się obawiać. Bank ze względu na to, jak ogromnym zaufaniem został obdarzony, nie może sobie pozwolić na żadne niedociągnięcia i oszustwa, tym bardziej w kwestii pieniędzy. Mógłby na tym stracić niewyobrażalnie dużo, ponieważ odchodzący klienci to uciekający kapitał.

Z tego powodu branie udziału w konkursach jest w pełni bezpieczne, a nagrody są zawsze wypłacane, jeśli spełni się warunki określone w regulaminie. Zazwyczaj obejmują proste zadania jak np.:

  • wykonanie określonej ilości transakcji
  • użycie karty
  • wykonanie płatności mobilnej
  • utrzymywanie regularnych wpływów na konto.

Dla kogo konto osobiste?

Chociaż konto bankowe nie jest najlepszym narzędziem do oszczędzania i pomnażania kapitału, to zazwyczaj się na nim nie traci. Niemniej to ogromne ułatwienie, gdy trzeba np. opłacić czynsz, wykonać zakupy przez Internet lub przelewem oddać komuś pieniądze.

Jest to rachunek przeznaczony dla osób fizycznych (banki posiadają w swojej ofercie także konta firmowe – specjalnie przygotowane do zarządzania finansami przedsiębiorstwa). Konto osobiste stanowi więc podstawowe narzędzie do zarządzania własnymi finansami i posługiwania się pieniądzem elektronicznym.

Dla ułatwienia klientom dostępu do ich środków wiele placówek posiada aplikacje bankowe, dzięki którym własną bankowość można obsługiwać przy pomocy telefonu.

Kiedy założyć konto osobiste?

Mnogość kont osobistych wynika z co najmniej kilku przesłanek. Pierwsza z nich to różnorodność ofert pod względem ułatwień korzystania lub warunków przystąpienia do umowy. Jednym z wyznaczników może być wiek. Banki często w swojej ofercie posiadają oferty ograniczone wiekowo. Specjalne konta mogą mieć dzieci, młodzi dorośli i emeryci. Czym się one różnią?

Konto dziecięce to rachunek zakładany przez rodzica, które najczęściej służy maluchowi od 13. roku życia. W ten sposób ma ono pierwszy kontakt z pieniądzem. Dziecko zarządza swoimi finansami, a rodzic sprawuje nad tym odpowiednią kontrolę. Ze względu na brak pełnoletności takie konta mają pewne ograniczenia, np. nie można na dany rachunek zaciągnąć kredytu lub otworzyć lokaty.

Konto dla młodych to kolejny szczególny rachunek, dedykowany osobom, które wchodzą w dorosłość. Zazwyczaj da się je otworzyć od 18. do 26. roku życia. Jego posiadanie wiąże się z szeregiem udogodnień jak np. gwarancja bezpłatności. Jest to kolejny sposób na to, aby zaoszczędzić w czasie studenckiego życia, a także mieć szansę na naukę zarządzania swoim budżetem.

Konto dla emeryta to rodzaj rachunku przeznaczony dla najstarszych klientów banków. Dzięki nim mogą oni odbierać swoje świadczenia emerytalne i rentowe, bez martwienia się o kradzież lub oszustwo. Dodatkowo są bezpłatne, z dostępem do karty płatniczej, dzięki której można dokonywać transakcji lub pobierać pieniądze z bankomatu.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama