Urządzenie umożliwia badanie radiologiczne przy łóżku pacjenta. Mobilny aparat do radiografii trafił do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.
Mobilne RTG przeznaczone jest do radiografii przyłóżkowej, które z łatwością można przemieścić z jednego do drugiego miejsca. Umożliwia badanie przy łóżku pacjenta w sali szpitalnej czy w innym pomieszczeniu. Doskonale sprawdza się na oddziałach ratunkowych oraz salach operacyjnych.
– Badanie RTG najczęściej przeprowadza się w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach – tłumaczy dr n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. PCChP w Rzeszowie. – Jednak nie zawsze są warunki, aby przetransportować tam osobę diagnozowaną. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się RTG przyłóżkowe.
Urządzenie najlepiej sprawdza się w badaniach radiologicznych płuc czy śródoperacyjnych. Podczas badania, chory pozostaje w swoim łóżku. Przyłóżkowe RTG tak zaprojektowano, by umożliwiało badanie rentgenowskie chorych, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieć zrobionych zdjęć RTG w Pracowni Radiologicznej.
Aparat działa na podobnej zasadzie jak stacjonarne RTG – wiązka promieni rentgenowskich, przechodząc przez ciało pacjenta, ulega osłabieniu, a detektor rejestruje i różnicuje wybrany obszar, a wynik prezentowany jest w czasie rzeczywistym na monitorze. Możliwe jest także przesłanie obrazu do systemu radiologicznego szpitala i zapis na płycie CD.
– Mamy już tego typu sprzęt, tyle tylko że znajduje się w nowej części szpitala
i dzielony jest na kilka oddziałów – tłumaczy dr Kądziołka. – W tym momencie trwa remont „łącznika” i przenoszenie urządzenia między budynkami jest niemożliwe. Aparat bardzo ułatwi naszą pracę i sprawi, że warunki leczenia będę dużo bardziej komfortowe.
Mobilny aparat do radiografii przekazała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl