Zdjęcie: Mateusz Romankiewicz / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ przeniosła się do nowego pawilonu, który wybudowano przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, to największa taka szpitalna inwestycja na Podkarpaciu. Oprócz 1-2-osobowych sal dla chorych, w 5-kondygnacyjnym budynku są przestronne pokoje oczekiwań i wypoczynkowe, nowoczesny sprzęt  i aparatura medyczna, pacjenci mają też własny węzeł sanitarny.

– Największa inwestycja od lat oczekiwana – tak o budowie nowego pawilonu mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Budowę pawilonu sfinansowano głównie z unijnych pieniędzy – Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa i wyposażenie obiektu kosztowało ponad 55 mln zł.

Teraz KSW nr 1 przy ulicy Szopena będzie mógł uruchomić Ośrodek Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych. Klinika musi jednak zdobyć akredytacje, aby przeszczepiać zarówno poddawane zamrożeniu komórki własne pacjenta, jak i pobierane na bieżąco od dawców allogenicznych (np. od rodzeństwa), niespokrewnionych, alternatywnych. 

Marek Wiater, dyrektor KSW nr 1, mówi, że Bank Komórek Krwiotwórczych ze strefami pozwalającymi na uzyskanie najwyższej czystości pozwoli na każdy nowy rodzaj terapii komórkowej. W przyszłości szpital chce współpracować z ukraińskim Ministerstwem Zdrowia przy przeszczepach komórek krwiotwórczych u chorych Ukraińców. 

– Na Ukrainie nie ma ośrodka przeszczepowego. Ta działalność mogłaby stanowić dodatkowe źródło finansowania, niezależnego od NFZ – twierdzi dyrektor Wiater. 

Na Podkarpaciu tak szerokiej działalności przeszczepowej dotąd nie było, jej uruchomienie jest bardzo ważne – chorzy z naszego województwa nie będą odsyłani do odległych ośrodków transplantacyjnych, na każdy etapie leczenia będą obsługiwani na miejscu.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: