Reklama

O 400 osób więcej zaangażowało się w tegoroczny Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Będzie w nim szła wielbłądzica Dżamira z cyrku Arena. Nie zabraknie Trzech Króli oraz Maryi i Józefa. Kto się wcieli w ich role?

[Not a valid template]

 

Orszak odbędzie się 6 stycznia. Rozpocznie się o godzinie 11. Zbiórka dzieci i rodziców biorących udział w Orszaku na skrzyżowaniu ul. 3 Maja, Zamkowej, al. Lubomirskich. O 11:30 przed kościołem św. Krzyża pod sceną O zostanie odczytane Rozporządzenie Cezara Augusta. Pół godziny później na ul. 3 Maja (balkon plebani św. Krzyża) Orszak Trzech Króli rozpocznie biskup rzeszowski Jan Wątroba. Orszak przejdzie 3 Maja na pl. Farny, gdzie będzie umieszczona scena I – Anioły Boży.

Następnie Orszak przejdzie ul. Sokoła na ul. Sobieskiego przed budynek Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej. Będzie tam scena Szefa Piekieł i Republiki Przyjemności. Później uczestnicy Orszaku przejdą do Dworu Heroda na pl. Ofiar Getta. W kolejnym etapie jest ul. Targowa i przejście do skweru na ul. Mickiewicza, gdzie będzie scena Walki Dobra ze Złem. Około godziny 13:30 Orszak Trzech Króli wejdzie na Rynek. Trzech Króli złoży dary. Odczytana zostanie Ewangelia, życzenia złożą bp Jan Wątroba i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Orszak zakończy wspólne kolędowanie.

W tegoroczny Orszak Trzech Króli zaangażowało się 1600 osób. O 400 więcej niż rok temu podczas pierwszej edycji. W organizację Orszaku włączyły się rzeszowskie szkoły: Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek, Gimnazja nr 8 i 12 oraz SP nr 5 i Przedszkole nr 18 Sióstr Serafitek.

Tegoroczny Orszak odbędzie się pod hasłem „Kolędujmy”. Chodzi o wspólne śpiewanie kolęd, a także m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych i budowy szopek.

Jedną z głównych atrakcji rzeszowskiego Orszaku będzie wielbłądzica Dżamira z cyrku Arena i żywa szopka na scenie Rynku.

Zobaczymy też Trzech Króli. W rolę Melchiora wcieli się 48-letni Kazimierz Latocha, na co dzień dyrektor handlowy w firmie Resgraph. Wraz z żoną Małgorzatą zaangażowany jest we wspólnotę Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Rola Baltazara przypadła 51-letniemu Edwardowi Kłakowi, organiście przy kościele w Załężu.

– Choć nie wygląda jak Afrykańczyk, to przez chwilę postara się nim być – mówi Krystyna Łobos, organizatorka Orszaku.

Kacprem będzie 28-letni Grzegorz Wojtaczka, wachmistrz kawalerii ochotniczej, jeździ w Szwadronie Podkarpacie w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Wojtaczka brał udział jako konny statysta w filmie Jerzego Hoffmana „Rok 1920. Bitwa Warszawska”.

Gwiazdorem będzie 18-letni Mateusz Cepielik, uczeń II klasy Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Udział w Orszaku traktuje, jako okazję do świętowania swojej osiemnastki. Mateusz bierze udział w akcjach społecznych i duszpasterskich. Uprawia turystę górską w Polsce, na Ukrainie i w Rumunii.

W Orszaku zobaczymy Świętą Rodzinę. W rolę Maryi Józefa wcieli się małżeństwo Dworaków – Agata i Piotr. Mają troje dzieci: Kuba (18 lat), Wojtek (13 lat) i 1,5-rocznego Jasia. – Zaproszenie do udziału w Orszaku Trzech Króli było dla nas ogromnym wyróżnieniem. Postaramy się wypełnić powierzone nam zadanie jak najlepiej, ufając iż nad całym przedsięwzięciem, oprócz organizatorów „ziemskich”, będzie czuwać Święta Rodzina – mówią Agata i Piotr Dworakowie. Ich najmłodszy syn Jaś zagra dzieciątko Jezus.

– Zapewne nie wie, jak ważną rolę jest jego rola, odgrywana podczas Orszaku, ale będzie ona ogromnym przeżyciem dla całej rodziny i przyjaciół, a także wspaniałą pamiątką, do której będzie mógł wracać w dorosłym już życiu – uważa Krystyna Łobos.

Orszakowi Trzech Króli w Rzeszowie towarzyszyć będzie XXI Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Gimnazjum nr 8. Wystawę będzie można zobaczyć w gimnazjum 12 stycznia. Od 14 stycznia wystawa pokonkursowa w galerii Millenium Hall w Sali Europejskiej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.