Fot. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu posłanka Teresa Pamuła
Reklama

Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan, Adam Śnieżek, Maria Kurowska i Piotr Uruski są na liście posłów, którzy chcieli, by barbarzyński projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji nadal był procedowany w Sejmie.

W środę Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy „Stop aborcji”, który powstał z inicjatywy fundamentalistów katolickich z Fundacji „Pro-prawo do życia”. Przewidywał on więzienie za usunięcie ciąży. Kara mogłaby spotkać nie tylko kobietę, ale też lekarzy i cały zespół medyczny biorący udział w zabiegu. Aborcja miałaby być zrównana do zabójstwa. 

Kilka godzin wcześniej w wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko nieludzkiemu projektowi ustawy. Protest odbył się także w Rzeszowie, przed siedzibą PiS przy ulicy Hetmańskiej. Ostatecznie projekt ustawy wyrzucono do kosza już po pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem dokumentu było 361 posłów, 12 wstrzymało się od głosu.

Ale było też 48 parlamentarzystów, którzy chcieli, by skandaliczny projekt nadal był procedowany w Sejmie. W większości byli za tym posłowie PiS (41) oraz sześciu posłów Konfederacji oraz poseł niezrzeszony – Łukasz Mejza.

Wśród posłów PiS, którzy chcieli kontynuacji prac nad projektem, była piątka z Podkarpacia: Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan, Adam Śnieżek, Maria Kurowska i Piotr Uruski. Ta ostatnia dwójka to przedstawiciele Solidarnej Polski w obozie Zjednoczonej Prawicy. Warto pamiętać nazwiska całej piątki, która chciała zafundować kobietom piekło.  

– Stawiając kobiety przed wyborem: śmierć czy więzienie, nie prowadzi się do ochrony życia w żaden sposób. Może dojść do tak kuriozalnej sytuacji, że kobieta-ofiara gwałtu będzie miała orzeczoną wyższą karę niż gwałciciel. Średnia kara orzekana za gwałt w Polsce to są 2 lata – mówiła pod adresem inicjatorów ustawy Anita Czerwińska, posłanka PiS. 

W głosowaniu nad projektem ustawy nie wzięło udział 39 posłów, z czego z PiS – 20, w tym dwóch z Podkarpacia: Fryderyk Kapinos i Kazimierz Gołojuch. W głosowaniu nie uczestniczył też rzeszowski poseł Konfederacji – Grzegorz Braun oraz Stanisław Tyszka z Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama