Zdjęcie: Paulina Daniewska

Stefan Darda, pisarz, autor literatury grozy i fantastyki, spotka się w Rzeszowie ze swoimi czytelnikami – w czwartek, 5 października. 

Spotkanie ze Stefanem Dardą, w fili nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie (ul. Czackiego 5), odbędzie się w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”, który organizuje WiMBP. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00.

Laureat prestiżowych nagród 

Stefan Darda pochodzi z Lubyczy Królewskiej, obecnie mieszka w Przemyślu. W latach 1991–1995 był muzykiem „Orkiestry św. Mikołaja”. Pisarz debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią „Dom na wyrębach”.

W kolejnych latach Darda stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy „Czarny Wygon” oraz antologię „Opowiem ci mroczną historię”. W 2015 roku ukazał się pierwszy i jak dotąd jedyny thriller Stefana Dardy zatytułowany „Zabij mnie, tato”.

W dalszej kolejności ukazały się dwie książki, będące kontynuacją „Domu na wyrębach” („Nowy dom na wyrębach” w roku 2017 i „Nowy dom na wyrębach II” w 2018).

Powieścią „Jedna krew” Darda sięgnął do bieszczadzkich wątków wampirycznych. Nawiązał też współpracę z Magdaleną Witkiewicz, co zaowocowało powieściami „Cymanowski Młyn” i „Cymanowski chłód”, eksperymentalnym połączeniem powieści obyczajowej i thrillera.

W roku 2019 miała miejsce premiera pierwszej części cyklu powieściowego „Przebudzenie zmarłego czasu” o tytule „Powrót”, w 2022 roku ukazała się druga część cyklu „Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma”.

Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju.

Darda jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za 2014 rok i Nagrody Nautilus 2013, był wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, najważniejszej polskiej nagrody literackiej dla twórców fantastyki.

W podręczniku do języka polskiego do klasy II liceum i technikum „Oblicza epok 2.1” (2020 rok), w rozdziale „Romantyczny wampiryzm – współcześnie” cytowana we fragmentach i analizowana jest powieść „Słoneczna Dolina”, czyli pierwsza część cyklu „Czarny Wygon”.

10 października spotkanie z Bator

Kolejne „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” odbędą się 10 października, o godz. 17.00, w WiMBP przy ul. Sokoła 13. Gościem będzie Joanna Bator, jedna z najważniejszych polskich pisarek, laureatka m.in. Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Hermana Hessego.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama