Wyniki najnowszej edycji badania „Barometru zawodów” opracowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla powiatu  rzeszowskiego, wynika iż pandemia oraz obostrzenia wprowadzane w wielu firmach nie dotknęły branży technologicznej. Analizując „Barometr” wynika, iż deficytowymi zawodami w stolicy Podkarpacia są projektanci baz danych czy programiści. Dowodzi temu fakt, iż Polskie ePłatności pochodzący z Rzeszowa, lider na rynku rozliczeń płatności bezgotówkowych poszukuje administratorów baz danych, testerów oraz twórców oprogramowania. Zarobki w tych ostatnich dochodzą nawet do 15 tys. zł netto.

Z danych działu Human Resources Polskich ePłatności, wynika iż największą popularnością ze strony kandydatów cieszą się oferty przeznaczone dla programistów specjalizujących się w środowisku Android – zyskującym z roku na rok ogromną popularność mobilnego systemu operacyjnego.

Jakie jednak są kluczowe umiejętności, którymi firmy technologiczne kierują się przy rekrutacji specjalistów w tej dziedzinie? Poza wiedzą merytoryczną i doświadczeniem komercyjnym, pracodawcy wymagają rozwiniętych umiejętności miękkich, takich jak: umiejętność pracy w zespole, posiadających zdolność analitycznego myślenia czy samodzielności w działaniu.

Dzisiejsze programowanie to przede wszystkim praca w małych zwinnie zarządzanych zespołach projektowych i współpraca w zespole programistów, testerów oraz współpraca z klientem wewnętrznym i zewnętrznym. W takim przypadku umiejętność komunikacji i zdolności interpersonalne są także wysoce pożądanymi cechami.

Stawiamy przede wszystkim na kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i rozwoju aplikacji Android, nie określamy dokładnie jak długie. Liczą się dla nas efekty pracy. Projekty programistyczne wykonane podczas studiów mogą być kartą przetargową dla kandydata o relatywnie krótkim stażu pracy. Co ma także wpływ na wynagrodzenie, które waha się od 5 000 zł netto – w przypadku najmłodszego stażem specjalisty, do aż 15 000 zł netto. – mówi Żaklina Pawlak-Iwińska, Wiceprezes Zarządu Polskich ePłatności ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Wskazany przedział widełek jest szeroki, ale staramy się każdą kandydaturę rozpatrywać indywidualnie w oparciu o ocenę merytoryczną. Jesteśmy elastyczni jeśli chodzi o formę współpracy.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku Polskich ePłatności oferowany jest także atrakcyjny system premii kwartalnej MBO (na podstawie realizacji celów wyznaczonych wspólnie z przełożonym) oraz bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych, zawierający m.in. dofinansowanie do pakietu sportowego, opiekę medyczną, grupowe ubezpieczenia „na życie”, ale co najcenniejsze możliwość stałego podnoszenia kompetencji. Każdy dzień w naszej firmie oznacza zawodowy progres i nowe umiejętności.

Jeśli chodzi o miejsce pracy w kontekście pandemii COVID-19, należy pamiętać, iż ekosystem tworzenia specjalistycznego oprogramowania jest związany z zachowaniem szeregu procedur bezpieczeństwa, które w przypadku stanowisk stricte technicznych oraz informatycznych wykluczają stałą pracę poza siedzibami firm.

W przypadku Polskich ePłatności dotyczy to m.in. programistów terminali POS. Jednak mając na uwadze zdrowie pracowników, kierownictwo PeP ograniczyło do minimum – gdzie tylko to możliwe – kontakty bezpośrednie oraz wprowadzono pracę zmianową w  rozproszonych zespołach i pracę rotacyjną w biurach mieszczących się nie tylko w podrzeszowskiej centrali firmy w Tajęcinie, ale także w Warszawie, Kielcach, Krakowie czy Katowicach.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama