Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

500 pamiątkowych płyt przygotował ratusz dla mieszkańców i firm z Rzeszowa, aby ich nazwiska i nazwy pojawiły się w nowej nawierzchni ul. 3 Maja. Koszt jednej płyty to 250 zł.

500 jasnoszarych granitowych płyt miasto zamierza przeznaczyć dla mieszkańców i firm, które chcą zostać fundatorami nowej nawierzchni deptaku przy ul. 3 Maja.

– Płyty te będą miały wymiary 30 cm na 60 cm i będą grawerowane jednolitą czcionką wytłoczoną w płycie – zdradza nam Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

– Zamawiający będzie mógł sobie zażyczyć, aby zostało tam wygrawerowane jego imię i nazwisko (osoby prywatne) lub nazwa firmy z dopełnieniem czy ona się zajmuje – np. „Jan Kowalski – usługi remontowo-budowlane” – dodaje szef MZD.

Pamiątkowe płyty umieszczane będą według kolejności zgłoszeń w dwóch rzędach od zbiegu ulicy Zamkowej i Alei Lubomirskich, w ciągu nowego deptaka na ul. 3 Maja, w kierunku Kościoła Farnego. Będą się one znajdować na głównej jezdni, a nie tak ja planowano na początku, w chodnikach. Koszt takiej „cegiełki” to 250 zł.

Sprzedaż płyt okolicznościowych będzie prowadzona przez Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, (ul. Targowa 1)  od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00, tel. 17 748 37 00, e-mail: sekretariat@mzd.erzeszow.pl.

Płyty można zamawiać do końca lutego lub do wyczerpania zapasów. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

 

Deptaki po przebudowie mają nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Dotychczasową kostkę brukową zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptakach pojawi się również specjalna kostka z wypustkami i w innym kolorze wydzielająca część dla pieszych. Zaplanowano także pamiątkowe tablice z mosiądzu, na której będą widnieć obecne i historyczne nazwy ulic.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe.

Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia – 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów, które zostaną uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego.

Na deptakach pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt. Koszt inwestycji to 7 mln zł.

Oficjalnie prace mają zostać zakończone końcem maja, ale ratusz z firmą Strabag (wykonawca modernizacji deptaka) jest umówiony, że inwestycja będzie gotowa na Święto Paniagi.

Dochodzi jeszcze jedna rzecz – podgrzewane płyty pod deptakiem. Zwolennikiem tego rozwiązania jest Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Wciąż nie ma ostatecznej decyzji, czy płyty zostaną zamontowane, bo to duży wydatek. Według najnowszych szacunków, ratusz musiałby na podgrzewany deptak wydać nawet 4 mln zł. Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte w ciągu najbliższego tygodnia.

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.