Rzeszów ma nowy zbiornik na wodę zdatną do picia. Na osiedlu Pobitno

Rośnie zapas wody zdatnej do picia dla Rzeszowa. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wzbogaciło się o nowy zbiornik.

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Zbiornik przy ulicy Morgowej wybudowała firma Inżynieria. Zajęło jej to ponad rok. Inwestycja kosztowała prawie 24 mln zł. To już 19 zbiornik, który kontroluje MPWiK. Na osiedlu Pobitno zapas wody zdatnej do picia wzrośnie do ponad 53 tys. m sześciennych.

Nowy zbiornik jest wyposażony w automatykę, kamery, czujniki i monitory. Rola pracowników ogranicza się do koniecznych prac konserwatorskich czy porządkowych. 
Zbiornik przy ulicy Morgowej ma 15 tys. m sześciennych.

– To pozwoli na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby, na wypadek awarii – powiedział w poniedziałek podczas otwarcia zbiornika Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i 5000 m sześciennych betonu.

Prawie jak dwie hale

Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK przy ulicy Naruszewicza.

Kopułę cylindrycznego zbiornika zbudowano z aluminium. Ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Zarówno konstrukcja kopuły, jak i blach, którymi pokryto dach, zamówiono i wykonano w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona, są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja zbiornika ma aż 53 m średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części, w jednej można prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana.

Ścisła polska czołówka

– Zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce – twierdzą przedstawiciele MPWiK. Dzięki fotowoltaice, wyprodukowanej przez rzeszowską firmę ML System, zbiornik będzie wytwarzał energię na własne potrzeby.

Okrągły zbiornik jest zagłębiony w terenie na około 2,4 m. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, zewnętrzna – 54,79 m, maksymalna głębokość to blisko 8,5 m. Ściany (o grubości 55 cm) mają wysokość 7,62 metra.

Zbiornik jest podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm. Dwa rurociągi (o średnicy 300 i 600 mm), które doprowadzą i odprowadzą wodę ze zbiorników, włączono do istniejących sieci.

Ponadto zbudowano trzy włączenia do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej o średnicy 315 mm w ulicy Kurpiowskiej oraz jedno (600 mm) w al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama