Sześć hoteli dla pszczół w Rzeszowie postawiła organizacja Greenpeace. Na co dzień będą się nimi opiekowali przedszkolaki, studenci i stowarzyszenie „Ekoskop”.

[Not a valid template]

 

Hotele dla pszczół postawiono w ramach ogólnopolskiej kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy – czyli zapylania – które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających.

Hotele mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. W Rzeszowie sześć hoteli dla pszczół: w Parku Jedności Polonii z Macierzą, Parku Sybiraków, Parku Kmity, na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zalesie” i na bulwarach. Hotelami opiekować się będą dzieci z przedszkola nr 7, studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego i członkowie stowarzyszenia „Ekoskop”.

– Owadom zapylającym dzieje się źle, mimo że udało się już doprowadzić do czasowego zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla nich pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu, zatem czas zadbać także o nie. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy – mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.

Greenpeace  udostępnił także instrukcje budowy różnorodnych modeli hoteli. Każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie – zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy. Ponadto, fundacja opublikowała bezpłatny poradnik konsumencki, który pomoże wybierać te produkty w sklepie spożywczym lub ogrodniczym, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym. Poradnik dostępny jest TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama