Zdjęcie: CBA

Co najmniej 75 tysięcy złotych wyłudziła właścicielka sieci szkół licealnych i policealnych „Torus”, działających m.in. na terenie Podkarpacia. Kobietę zatrzymali rzeszowscy agenci CBA.

Jak w środę poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, śledztwo dotyczy podejrzenia wyłudzenia pieniędzy pochodzących z subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz bezprawnego wpływania na tok prowadzonego śledztwa realizowanego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Zatrzymana 39-letnia Ewa P. z Kielc, właścicielka sieci szkół „Torus”, prowadzi je na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Łącznie „Torus” ma 11 oddziałów szkolnych w Dębicy, Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu, Sanoku, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Kielcach, Bochni, Gorlicach i Zawierciu. 

CBA twierdzi, że kobieta przedkładała do organów samorządowych, które dzieliły pieniądze z Ministerstwa Edukacji Narodowej, nieprawdziwe dokumenty o ilości słuchaczy na zajęciach i ich indywidualnego uczestnictwa w tych zajęciach. – Wstępne ustalenia śledczych wskazują na wyłudzenie co najmniej 75 tys. zł – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Ewa P. we wtorek została zatrzymana w Kielcach i po południu przewieziona do prokuratury w Przemyślu, gdzie usłyszała zarzuty. – Są one związane z wyłudzeniami dotacji z MEN. Zarzuty obejmują lata 2014-2017. To wyłudzenia wykryte podczas jednej kontroli, a trwają kolejne za inne okresy – mówi nam Marta Pętkowska, rzecznik przemyskiej Prokuratury Okręgowej. 

Śledczy przewidują, że kwota wyłudzonych dotacji prawdopodobnie się zwiększy. Ewa P. podczas przesłuchania nie przyznała się do winy, złożyła krótkie wyjaśnienie. Właścicielka sieci „Torus” po przesłuchaniu została zwolniona. Prokuratura zastosowała wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze ma wpłacić w ciągu 7 dni. Ewa P. ma również zakaz kontaktowania się ze słuchaczami szkół. 

CBA bada kolejne wątki związane z działalnością placówek „Torusa”. Apeluje do osób, które wiedzą o fałszowaniu dokumentów, a szczególnie do tych, które podpisywały się na listach obecności zajęć, choć w nich w rzeczywistości nie uczestniczyły, by bezzwłocznie skontaktowały się telefonicznie z rzeszowską delegaturą CBA pod numerem: (17) 784 37 50, w dni robocze od 7:00 do 19:00 do 28 czerwca br. Przez całą dobę można też dzwonić pod numer: 800 808 808.

– Postawa osób, o których mowa może mieć znacznie dla późniejszej oceny formalno-prawnej zaistniałych z ich udziałem zdarzeń, ponieważ w prowadzonym postępowaniu należy liczyć się z kolejnymi zatrzymaniami, na co wskazuje rozwojowy charakter śledztwa – twierdzi CBA.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl                 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama