W fabryce Phoenix Contact E-Mobility produkowane są systemy ładowania samochodów.
Reklama

Nowy zakład produkcyjny Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie może zatrudnić do końca roku nawet 200 osób. Obiekt został ukończony w rekordowym czasie pięciu miesięcy. Produkcja, której start był zaplanowany na pierwszy kwartał 2021 roku, ruszyła już teraz, w styczniu.

Phoenix Contact E-Mobility to firma-córka niemieckiego przedsiębiorstwa Phoenix Contact, globalnego lidera na rynku automatyzacji przemysłowej zatrudniającego przeszło 17,6 tys. pracowników. Spółka E-Mobility pod przewodnictwem CEO Michaela Heinemanna i Ralfa Döhre, która powstała w 2013 r. posiada szerokie portfolio produktów z nieustannie rosnącej branży elektromobilności. W ofercie znajdują się zarówno rozwiązania infrastrukturalne, np. stacje ładowania pojazdów, jak i interfejsy ładowania po stronie samochodów. Firma produkuje dla światowych marek samochodów m.in. Tesla, Volkswagen, BMW czy PSA.

Pomimo początkowych przeszkód związanych z koronawirusem, budynek o powierzchni 15 tys. mkw został zbudowany w rekordowym tempie i oddany przez wykonawcę (Panattoni), na czas w grudniu 2020 r. Powierzchnia magazynowa i produkcyjna zajmuje 14 tys. mkw. Reszta to nowoczesne i komfortowe biura. Budynek jest przyjazny środowisku i otrzymał certyfikację BREEAM na poziomie „Very good”.

Inwestycję zrealizowano w korzystnie zlokalizowanym Parku Naukowo-Technologicznym Rzeszów-Dworzysko. Kompleks znajduje się przy drodze ekspresowej S19, a także blisko rzeszowskiego lotniska i autostrady A4.

Zobacz film: od placu do 15 tys. mkw zakładu produkcyjnego w 5 miesięcy.

Dzięki ukończeniu budowy w rekordowym czasie, plant manager Dominik Mazur wraz z kilkuosobowym zespołem zdołał zatrudnić 50 osób i uruchomić produkcję już w styczniu bieżącego roku. W rzeszowskiej placówce produkowane są systemy do ładowania samochodów elektrycznych.

Te same, które w 2019 r. zdobyły nagrodę Good Design Award w kategorii Transport. Jury konkursu wzięło pod uwagę nie tylko ergonomiczny i atrakcyjny kształt, nowoczesny, dwukolorowy wygląd ładowarek, ale również wysoką jakość materiałów używanych do ich produkcji.

Spółka Phoenix Contact E-Mobility zdobyła również nagrodę Innowatora Roku za opracowanie przyjaznej środowisku technologii HPC (High Power Charging), umożliwiającej dużo szybsze ładowanie pojazdów hybrydowych i elektrycznych. HPC pozwala na przejechanie 100 km po zaledwie kilku minutach podłączenia do stacji ładującej.

Pierwsi pracownicy już rozpoczęli pracę w hali produkcyjnej.

W nowej fabryce na najbliższe tygodnie zaplanowane są: instalacja następnych maszyn i zatrudnienie kolejnych pracowników administracji, produkcji oraz inżynierów. W 2021 spółka planuje zatrudnić w Rzeszowie nawet 200 osób. Zapotrzebowanie na ładowarki do samochodów ciągle rośnie. W 2020 w samych tylko Niemczech zarejestrowano 200 000 nowych samochodów elektrycznych. Licząc z hybrydami, nawet 400 000 nowych samochodów wozi ze sobą w bagażniku kabel zasilający.

Christoph Paetzold, project manager odpowiedzialny za otwarcie nowego zakładu, tłumaczy że duża część boomu na samochody elektryczne, a co za tym idzie, także na samochodowe kable zasilające, wynika z bonusów i subsydiów wprowadzonych w Europie, by promować samochody elektryczne w trosce o środowisko naturalne. 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: