Poszerzenie Rzeszowa na sesji. Tadeuszowi Ferencowi pomogli radni… PiS

34
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

Niebywałe rzeczy na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Najpierw radni PiS przyłożyli rękę do tego, by w miejskich szkołach była preambuła Konstytucji RP, a potem podsunęli Tadeuszowi Ferencowi pomysł, jakie jeszcze tereny powinno miasto włączyć do swoich granic.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni mieli zdecydować o tym, czy stolica Podkarpacia znów będzie chciała poszerzyć swoje granice.

Na sesję przygotowano trzy projekty uchwał dotyczące włączenia do Rzeszowa całej gminy Krasne oraz ośmiu podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko i część Jasionki z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

Brak jasnej i spójnej wizji

Było do przewidzenia, że opozycyjny PiS będzie przeciwko poszerzeniu granic, twierdząc, że ratusz swoje plany tworzy kłócąc się bez przerwy z sąsiednimi gminami, nie baczy na opinie mieszkańców, którzy nie chcą być włączani do Rzeszowa. Te argumenty również pojawiły się na wtorkowej sesji.

Marcin Fijołek, szef klubu PiS, o dziwo, stwierdził, że poszerzenie Rzeszowa to „proces pozytywny i pożądany”, ale Fijołek zarzucił władzom miasta, że w swoich staraniach od lat są nieskuteczne, bo nie potrafią wskazać jasnego celu poszerzenia Rzeszowa.

Fijołek krytykował władze Rzeszowa za to, że projekty poszerzeniowe są „spontaniczne” i „pisane na kolanie”.

– Trzeba zbudować dobrą narrację wokół tego procesu, szukać sojuszników, porozumieć się z lokalnym samorządem, zaprezentować mapę drogową poszerzenia miasta, a potem ten proces realizować – mówił Marcin Fijołek.  

Zarzucał władzom Rzeszowa, że sposób, w jaki od lat próbują zrealizować swoje plany będzie „gigantycznym problemem” dla następców Tadeusz Ferenca, którzy chcieliby je kontynuować. – Skłócone lokalne społeczności, zła atmosfera, brak jasnej i spójnej wizji – punktował Fijołek.

PiS: To kolanowe projekty

Zdaniem radnych PiS, Rzeszów swoje poszerzeniowe starania powinien skierować na północ – w kierunku lotniska w Jasionce i otaczającą go strefę ekonomiczną. – Ale ciężko poprzeć tak źle przygotowane propozycje, „na kolanie”, ad hoc – dodawał Fijołek.

Tadeusz Ferenc szybko zareagował. – Dyrdymały – skomentował słowa Fijołka. – Od 2006 r., gdy miasto miało 53 km kw., poszerzyliśmy je o kolejne 66 km kw. To jest ta nieskuteczność? – pytał retorycznie Ferenc. Zdradził, że jest po rozmowach z marszałkiem podkarpackim Władysławem Ortylem (PiS), by miasto przejęło drogi prowadzące do lotniska w Jasionce.

– Pan jest przeciwko decyzjom swojego przełożonego – zarzucał Ferenc Fijołkowi.

Prezydent powtarzał, że mieszkańcy dotychczas przyłączonych do Rzeszowa terenów są z tego zadowoleni. – Pan jest przeciwko wszystkiemu, a powinien pan dbać, by miasto się rozwijało – usłyszał Fijołek od Ferenca. – Dopóki będę prezydentem, będę się starał, żeby Rzeszów rozszerzać – zapowiedział.  

Kultys: Pas startowy to za mało

W obronę Marcina Fijołka wziął jego klubowy kolega – Robert Kultys. – W ostatnich latach Rzeszów niczego nie uzyskał. Rzeszów nie przedstawia jednolitej koncepcji rozszerzenia. Takie zarzuty płyną z Warszawy niezależenie od tego, kto rządzi. Konia z rzędem temu urzędnikowi, który będzie wiedział, o jakie rozszerzenie Rzeszowowi chodzi – mówił Kultys.

Ale Kultys poparł pomysł przyłączenia do Rzeszowa Pogwizdowa, Miłocina, Matysówki czy Racławówki. Skrytykował, że w przypadku części Jasionki miasto chce z niej wyciągnąć tylko lotnisko. – Pas startowy będzie miał jedynie prestiżowe znaczenie. Dlaczego prezydent wyłączył tereny przemysłowe? – nie mógł się nadziwić radny PiS.

Tadeusz Ferenc najpierw zarzucił radnym PiS, że nie mają zielonego pojęcia o tym, jak w Warszawie prowadzone są negocjacje dotyczące poszerzenia granic miasta.

W końcu Ferenc przyklasnął Kultysowi, by do Jasionki dołączyć tereny strefy ekonomicznej. Prezydent natychmiast nakazał swoim urzędnikom przygotować nowy projekt uchwały, który uwzględniałby również tereny strefy ekonomicznej, by one też znalazły się w granicach Rzeszowa.

– Nie chciałem tego wcześniej robić, żeby nie zarzucono mi, że chce zabrać zakłady pracy – tłumaczył nam Tadeusz Ferenc.

Ferenc do radnych PiS: Błazny

Radni PiS zbaranieli, bo urzędnikom wystarczyło dziesięć minut na stworzenie nowego projektu uchwały z uwzględnieniem koncepcji Roberta Kultysa. To też im się nie spodobało.

– Dostaliśmy projekt uchwały poszerzony o wnikliwą analizę ekonomiczną, urbanistyczną, społeczną, komunikacyjną. Dostaliśmy w 10 minut projekt poszerzenia miasta. Gratuluję – ironizował Marcin Fijołek.

– Możecie się śmiać, jak błazny – skomentował Tadeusz Ferenc. – Wasz projekt doprecyzujemy – dodał już na poważnie.

Ostatecznie radni koalicji Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej przegłosowali wszystkie trzy projekty uchwał o poszerzeniu miasta. PiS był przeciw. Robert Kultys poparł tylko tę uchwałę, w której zaproponował włączenie z Jasionki także tereny przemysłowe.

– Robert, już nie masz wyjścia. Musisz poprzeć swój własny pomysł – śmiali się radni koalicji.

Wtorkowa zgoda radnych na poszerzenie Rzeszowa to dopiero początek całej procedury. W gminach znów będą się odbywały konsultacje społeczne. Ostateczną decyzję w tej sprawie i tak podejmie rząd.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

34 KOMENTARZE

 1. to już się robi nudne, co rok ta sama gadka, niech rze zapomni o lotnisku bez dobrego pomysłu, codziennie rano widzę jak auta z rej RZ jadą na strefę do pracy, może się zamienimy to te wasze galerie, kina, szkoły padną

  • Nie byłoby strefy ani lotniska gdyby nie Rzeszów, więc masz rację: to już nudne – trzeba was wreszcie przyłączyć do Rzeszowa i skończy się wasze urzędackie coroczne ględzenie, a mieszkańcy jeszcze podziękują.
   Jak ci już przyłączeni.

 2. Kilka lat temu koniec 1960 r. do znajomego przyleciał kuzyn z USA jak samolot zaczął robić koło do lądowania jak zobaczył pola / krowy na dole to se pomyślał że maszyna uprowadzona na wschód –
  Co by było gdyby nie rozrastające się miasto gdzie by byli wszyscy malkontenci : 100 lat za murzynami – miasto musi się rozrastac taka jest kolej czasów

 3. Gdyby nie wyższe podatki to my z Krasnego też chcielibyśmy się przyłączyć do Rzeszowa bo mamy już dosyć tych autobusów w stanie szrotu i codzienne dojazdy do Rzeszowa to koszmar!!!

 4. Rzeszów chce poszerzenia o część Jasionki hahaha bo co bo jak zakłady pracy przez 5 lat nie płacili podatków to wówczas nie chcieliście przyłączenia a jak teraz zaczęli płacić do nagle obudził się Ferenc i jego świta że chcą przyłączenia bo złotówki Wam się już w oczach migocą.
  A Wy co uważacie że w gminach jest źle to może warto ruszyć tyłek sprzed komputera i przejechać się do sąsiednich wiosek to zobaczycie czy coś jest czy nie ma! Bo Jasionka lepiej się prezentuje niż nie jedno Wasza zadupiaste osiedle gdzie wali smogiem i betonem! Miastowi od siedmiu boleści się znaleźli a na wieś się pchają. Nam w gminie o sto razy lepiej się żyje niż w tym Waszym wielkim betonowym mieście!
  Nie dostaniecie ani grosza od gminy bo my mieszkańcy na to nie pozwolimy!. Utrzymujcie się z Waszych galerii skoro tyle nastawiliście.

  • Baranku czytaj ze zrozumieniem bo matury nie zdasz: Ale Kultys poparł pomysł przyłączenia do Rzeszowa Pogwizdowa, Miłocina, Matysówki czy Racławówki. Skrytykował, że w przypadku części Jasionki miasto chce z niej wyciągnąć tylko lotnisko. – Pas startowy będzie miał jedynie prestiżowe znaczenie. Dlaczego prezydent wyłączył tereny przemysłowe? – nie mógł się nadziwić radny PiS.

   • Jakby nie sąsiedztwo z Rzeszowem ty byś miał poziom jak Tarnawa albo Lutowiska i każda Twoja dywagacja w tym temacie to tylko Twoja kompromitacja. Każda osoba z podstawami rozumienia Geopolityki Ci to powie. Ja na twoim miejscu nie kompromitowałbym się takimi wypowiedziami.

    • Dokładnie.
     To Rzeszów jest dojna krową którą wszyscy chcą wydoić. Gdyby nie to miasto pies z kulawą nogą przyleciałby do Jasionki i po co? oglądać pola czy też chciał by tam dojeżdzać do pracy. I tak miasto dokłada się do lotniska bo te bez pomocy splajtowałoby. Więc jeśli płacą na lotnisko to logoka podpowiada wydawać na coś co należy do mnie a nie fundować obcym gminom i ich włodarzom jak z koziej dupy trąbka pieniądze.

   • Do Baranka – o dziwo w przeciwieństwie do Ciebie mam maturę i zagraniczne studia a Ty chyba podstawówki nie skończyłeś, więc bierz się ostro za naukę. Pozdrawiam

    Do Do Ktosia – Powiedz mi co mają oprócz wyższych podatków i dwóch dróg na krzyż miejscowości które do tej pory przyłączyli do Rzeszowa?

    Do Rocha – Jak Rzeszów jest dojną krową to Ty pewnie mleczarnią. Z koziej dupy trąbka to Ty i Twój włodarz. Wybierz się do galerii na spacer i odetchnij świeżym powietrzem w betonowym mieście. Może Ci logika podpowie na co wydawać Twoje marne grosze.

    • Ktoś, studia zagraniczne masz, ale kultury Ci zabrakło. Nie denerwuj się. Można wymieniać się poglądami, bronić swoich przekonań, nie zgadzać się z innymi. Ale nie trzeba innych obrażać, bo mają inne przemyślenia.

     • Wow w Rzeszowie w mieście innowacji boisko sportowe budują i basen woow tylko że na basen do Nowej Wsi to pół Rzeszowa obecnie przyjeżdża, a co nie macie gdzie moczyć dupska tylko w zaściankowej Nowej Wsi czy w Sokołowie Małopolskim?

    • Ktosiu, a Tyś widział kiedykolwiek strefę ekonomiczną w Boguchwale. Bo wiesz krążą takowe legendy tylko nikt jej nie widział. Jan natomiast przejeżdżam czasem Akacjową w Boguchwalę i widzę szeroką drogę donikąd, którą nikt nie jeździ, a już jest pozapadana i woda w niej stoi. Postawione są przy niej znaki ograniczające do 40 (chyba, żeby sarny nie potrącić bo to szczere pola są), w tych szczerych polach są też ławeczki przy drodze i dwa zakłady pracy (szklarnia i baza gospodarki komunalnej) Zapraszam do zwiedzania terenów w Boguchwale za ulicą Akacjową.

  • Ktosiu, a mógłbyś mi opisać te przykłady innowacji w artykule, albo podesłać jakieś linki ze zdjęciami. Bo wiesz ja dużo jeżdżę po tych ościennych gminach i nie mogłem się dopatrzeć ani rozwoju, ani innowacji. Chciałbym wierzyć w Twoją wersję , ale mam nieodparte wrażenie, że żyjemy w innych czasoprzestrzeniach-)

   • To przestań jeździć skoro nic nie widzisz. Może warto w okulary zainwestować ? Polecam przejażdżkę do okulisty wpierw.
    Pewnie pracy w Twoim mieście nie ma że pchasz się na ościenne gminy? Proponuję żebyś pozostała w swojej czasoprzestrzeni i przestała jeździć po gminnych drogach bo jesteś przyczyną smogu.

    • Ja Cię prosiłam o dowody i jakieś linki ze zdjęciami i Ty mi tu jakąś dywagację pierdo…… Pokaż mi dowody! i wiesz co Do Baranka miał rację, że matury nie masz. Po pierwsze nie umiesz czytać ze zrozumieniem, mój post to już drugi na to dowód. Ponad to zgadzam się również z bbddqqpp że u ktosia kultura to pojęcie obce, widocznie na tych zagranicznych studiach nie była wymagana-)

  • Nie uderzam bezpośrednio w Ciebie bo wypowiedzi w twoim stylu jest sporo przy każdym temacie poszerzenia, ale prosiłbym Ciebie i innych o nie wypowiadanie się, że bez Rzeszowa sami sobie radzicie. Twoja wypowiedź jest: Obraźliwa, Przykra, Bolesna i Bardzo Dotkliwa dla osób mieszkających w gminach powiatów np. Sanocki, Brzozowski, Strzyżowski, Krośnieński itd. Ludzi z Stamtąd dymają 50KM do pracy do Rzeszowa, albo muszą wyjechać za chlebem za granicę i doskonale wiedzą ile zawdzięczacie sąsiedztwo z Rzeszowem. PROSZĘ CIE ZAMILCZ!

  • Sam w to nie wierzysz co piszesz a najpewniej pracujesz w Rzeszowie nikt w twoje durnoty nie uwierzy ,a do galerii to najczęściej jezdża okoliczni z JASIONKI też.

    • Do ufoludka 23 listopada 2017 13:58 at 13:58
     Nie pękaj gnuśny i zadufany w sobie prostaczku. Nawet jeżeli maiłbyś się pochlastać to prędzej czy później włączą Cię do Rzeszowa. No chyba że przeprowadzisz się np. do Dynowa.

  • Jakby nie sasiedztwo z Rzeszowem to mielibyscie dostep do autostrady na zasadzie: lewoskret dla sarny, prawoskret dla dzika, bramka dla niedzwiedzia. Co do lotniska to tez nie kozakujcie, bo w Krosnie bylo lepsze tylko mialo pecha bo nie lezy kolo Rzeszowa. Pomysl przed wypowiedziom to w przyszlosci moze uda Ci sie uniknac kompromitacji.

   • W Krośnie na lotnisku od lat pasły się barany. Rzeszów miał przez lata drugi co długości pas po Wawie i nadal taki ma. Niestety, ruch tu spada, a w Lublinie szybuje w górę. Ktoś się nie sprawdził. Przy takim potencjale regionu i miasta lotnisko w Jasionce marnuje się. 5 rejsów do Warszawy ratuje statystyki, gdyby nie one to by była mizeria z mizerii…

  • Prezydent nie chciał przejmować jasionki ze strefą ekonomiczną bo jak sam mówił by mu zarzucano że chce „zabrać” miejsca pracy to kultys podsunął ten pomysł.
   W gminach wieje bidą bo kasy nie mają na nic , żeby podłączyć głupią kanalizację musicie cześć kasy z własnej kieszeni wyłożyć, w mieście jest to za darmo.
   Jasionka za sprawą kogo się tak prezentuje ?? włodarzy gminy ?? oni nie wiedzą jak się zarządza wsią a co dopiero lotniskiem. Cały rozwój jasionka zawdzięcza władzom miasta.
   W mieście smogiem i betonem wali powiadasz ?? To na wsiach pala trampkami w piecach i zatruwają środowisko , idąc twoim tokiem rozumowania w mieście są tylko bloki ?? nie ma osiedli domów jednorodzinnych ???

 5. Rzeszów mógłby pomyśleć znowu o przejęciu Boguchwały. Działania obecnego urzędu w celu poprawienia życia w tej miejscowości są iluzoryczne i mieszkańcy mają dość.

 6. Brak mapy drogowej i jasnego przekazu co zostanie w danej gminie zrealiziwane powoduje, ze wladze tych gmin mają otwartą drogę do siania kłamliwej propagandy i straszenia włączeniem do Rzeszowa. Rzeszów musi sie powiększyć i gminy, ktore sa sypialniami miasta, powiny stać sie jego częścią. Rzeszów jest motorem napędowym regionu i plucie w strone prezydenta w kwestii poszerzenia jest strzałem w kolano tych gmin, bo bez silnego Rzeszowa nie istnieją. Doinwestowanie i rozwój okolic Rzeszowa wplynie na zwiekszenie ich atrakcyjnosci dla inwestorów a możliwość prowadzenia spojnej polityki dla wszystkich wlaczonych gmin pozwoli na ich zrównoważony rozwoj. Teraz wystarczy wyjechac poza granice miasta zeby zobaczyć ze gminy oscienne sa lata do tylu w kwestii rozwoju i same ze swoimi budzetami nie sa w stanie nadrobic tej luki. Sprzeciw przed rozszerzeniem Rzeszowa to po pierwsze, tylko i wyłacznie polityczna wojenka PiS z prezydrntem a po drugie betonowanie urzędów gmin rodzinami wójtów i wojna o utrzymanie ciepłych posad dla krewnych i pociotków. RZESZÓW POSZERZYĆ!!!

  • Ja również apeluje: RZESZÓW POSZERZYĆ w trybie priorytetowym. I zgadzam się ze wszystkim powyżej, a w szczególności, że to zadufane w sobie sypialnie miasta wysysające z niego pieniądze. Ci co nie pracują tam w urzędach to pracują w Rzeszowie i wywożą pieniądze z Rzeszowa do ościennych gmin. Darujcie sobie w uwagach komentarze, że macie własne zakłady pracy. Bez Rzeszowa bylibyście warci tyle co Muczne, albo Stuposiany. Co do zakładów to większości proponowanych przez Prezydenta terenów takowych nie ma i może powstaną dopiero po przyłączeniu.

 7. Brawo Panie Prezydencie! Hyle czoła! Rozegrałeś i podszedłeś PIS jak zawodowy szachista podczas rozgrywki z dzieckiem. Naprawdę jestem dumny-)

 8. Propaganda ferencowa w pełnym rozmachu. Teksty jak „Radni PiS zbaranieli” czy „szef klubu PiS, o dziwo, stwierdził” w obiektywnym dziennikarstwie nie miały by miejsca.
  Rzeczywistości jednak nie zakłamiecie i Rzeszów obecnie to nie ten sam Rzeszów co 10 czy 15 lat temu do którego okoliczni mieszkańcy praktycznie zewsząd chcieli by dołączyć. Nie liczenie się obecnej władzy z mieszkańcami kosztem deweloperów, wyższe podatki niż w gminach na wyrzucanie pieniędzy w błoto czego przykładów by mnożyć skutecznie większość mieszkańców od głosowania za przyłączeniem odstrasza. Przy takiej polityce każda władza będzie mieć argument by nie przyłączać miastu żadnych terenów.

  Tak na marginesie powinno być jakieś prawo zabraniające przeprowadzenia kolejnego referendum czy konsultacji społecznych o to samo przez kolejne 5 czy 10 lat. Ludzie wiedzieli by wówczas że ich decyzja ma jakieś znaczenie i konsekwencje na najbliższe lata. Pytanie się do skutku to żadna demokracja.

 9. PIS się boi bo niedługo wybory. A radny z Radomia zablokował miastu kilka inwestycji w tym aqaparki, wieżowce czy nawet zwykłe bloki. Oj trudno będzie PISowi cokolwiek tutaj wygrać. A ludzie Wam nie zapomną zablokowania obwodnicy Południowej i nowego mostu nie zapomną również tego że ipn chce burzyć jedyny symbol miasta.

  Ludzie no takich rzeczy się po prostu nie robi. 99,9% mówi Wielka Cipa! Co to ma wspólnego z komunizmem? Na górze 2 krzyże herby miasta.

  Dla pisu za rok wybory to będzie POGROM

 10. Fijołek z PiSu ma dużo racji. Wydaje się, że to rozsądny człowiek w przecowieństwie do reszty jego partyjnej ferajny.
  Natomiast po co Rzeszowowi Krasne?
  I to cała gmina?
  Jak najbardziej Matysówka, Kielanówka i północna Racławówka, Miłocin i Pogwizdów Nowy, ale z gminy Trzebownisko brałbym tylko Zaczernie i na promocji tego wśród jego mieszkańców się koncentrował.
  Natomiast dodałbym jeszcze Rudną Małą (graniczy ze strefą w Rogoźnicy) i Rudną Wielką wraz z tzw. Świlczą Osiedle (część Dworzyska w gm. Świlcza po planowany węzeł płn. obwodnicy Rzeszowa DK 94 ok. 600m na zachód od istniejącego na S-19 i przedłużeniu al. Krakowskiej). Razem z obecnym terytoroum Rzeszowa to ok. 160km2 i ok. 201 tys. Mieszkańców. Reszty a szczególnie Krasnego bym absolutnie nie ruszał, bo się tym tylko zamulimy i zablokujemy sobie na lata poszerzenie na ważniejszych kierunkach.

Comments are closed.