Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Znamy wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Na Podkarpaciu najbardziej tolerancyjną jest Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale. Po raz trzeci z rzędu. 

W środę (24 kwietnia) ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W tym roku hasłem rankingu było „Szkoła Zaufania”.

Na stronie lgbtplusme.com umieszczono ankietę do wypełnienia przez uczniów. W ankiecie było 20 pytań – o podejściu szkoły do osób LGBTQ+, dyskryminacji, czy szkoły organizują warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. 

Uczniowie wypełniali ankiety od 5 lutego do 14 kwietnia br. W rankingu umieszczono te szkoły, które otrzymały co najmniej 15 zweryfikowanych głosów. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy, z Podkarpacia 323. 

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło I Społeczne LO „Bednarska” z Warszawy, drugie XXX LO im. Jana Śniadeckiego z Warszawy, a trzecie – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.

W pierwszej 30 pojawiają się takie miejscowości jak: Rzeszów, Boguchwała, Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. 55 procent głosów pochodziło spoza 10 największych miast w Polsce.

Zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania podpisane przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz.

Pięć szkół z Podkarpacia 

Po raz trzeci z rzędu LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale pod Rzeszowem zostało wybrane przez uczniów jako najbardziej tolerancyjna szkoła na Podkarpaciu (26. miejsce w ogólnopolskim rankingu).

Do grona szkół przyjaznych i zaangażowanych dołączyło także Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie – 34. miejsce w rankingu. 

– Szkoła, która jest tolerancyjna i akceptująca, pozwala uczniom zaufać szkole, zaufać nauczycielom czy sobie nawzajem – mówi Kacper Blok, koordynator regionalny Fundacji Growspace, która była zaangażowana w stworzenie rankingu. 

W rankingu znalazły się jeszcze trzy inne podkarpackie ogólniaki: I LO im. M. Kopernika w Krośnie uznano za szkołę umiarkowanie przyjazną społeczności LGBTQ+ (97. miejsce), za takie też uznano I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle (124. miejsce). 

Za nieprzyjazną szkołę w naszym regionie uznano III LO w Stalowej Woli (139. miejsce).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przemoc wciąż istnieje

Tegoroczny Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pokazuje, że niewiele ponad 50 proc. osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że atmosfera w szkole jest dobra. To ciągle niewiele. 

Aż 41 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49 proc. doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów.

Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (np. szturchnięcia, przepychanki): 28 proc. osób ankietowanych doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27 proc. z innych względów.

Na Podkarpaciu te liczby także są nie najlepsze, 29 proc. ankietowanych doświadczyło przemocy fizycznej ze względu na przynależność do LGBTQ+. Bardzo niepokojące są także dane o przemocy z innych względów – doświadczyło jej 33 proc. badanych

Aż 51 proc. uczniów biorących udział w badaniu doświadczyło cyberprzemocy. Aż 32 proc. uczniów nie ma nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. To ważne, bo w polskich szkołach opieka psychologiczna od kilku lat kuleje. 

– Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE.

– Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy – podkreśla Stube. 

Wsparcie państwa 

Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka, a także z rekordowym wsparciem samorządowym. To ważne dla twórców rankingu. 

– Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży – mówi Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu. – Niestety, nadal zauważamy przypadki szkół w rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące.

– Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – podkreśla Trzaska.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama