Akcja MEN i IPN. Książki do nauki historii dla ukraińskich uczniów

Kuratorium oświaty w Rzeszowie otrzymało 500 przewodników po polskiej historii. Publikację w języku ukraińskim przygotowali historycy Instytutu Pamięci Narodowej. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Przewodnik po historii Polski” został przygotowany dla uczniów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przyjechali do Polski i tu zapisali się do szkół. Przygotowana publikacja, to ma być wstęp do poznania historii Polski. – Część młodzieży już na stałe u nas zostanie, takie są zapowiedzi ich rodziców – mówi Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie.

W podkarpackich szkołach jest obecnie 5140 ukraińskich uczniów. Najwięcej w podstawówkach, około 4000, i blisko 700 w szkołach ponadpodstawowych. To nie jest podręcznik, ale jak nazwa wskazuje przewodnik. – Pozwala zorientować się w najważniejszych wydarzeniach i postaciach, które kreowały naszą historię, również tę najnowszą – dodaje Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. 

Dotyczy historii Polski od 966 roku, przez I i II Rzeczpospolitą, i czasy II wojny światowej. Dotyka także najtrudniejszych momentów wspólnej polsko-ukraińskiej historii, a więc ludobójstwa na Wołyniu i operacji „Wisła”. – To dość oględnie pokazane – zwraca uwagę Dariusz Iwaneczko. Książka kończy się na wydarzeniach współczesnych, a dokładnie na katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

„Przewodnik” ma 120 stron, jest w nim 150 zdjęć oraz 20 map. To nie jest nowa książka, została wydana w 2018 roku, teraz IPN zlecił jej dodruk. 8000 egzemplarzy trafi do kuratoriów w całej Polsce, skąd będą udostępniane szkołom, które zgłoszą takie zapotrzebowanie. 

Uczniowie będą mogli wypożyczyć książkę ze szkolnej biblioteki albo dostaną ją od dyrektora szkoły. Przewodnik jest też do pobrania w wersji elektronicznej. Autorami publikacji są historycy IPN, czyli Łukasz Kamiński, były prezes Instytutu oraz Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa w Krakowie.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama