Zdjęcie: Przemysław Keler / KPRP

Andrzej Duda, prezydent RP, weźmie udział w sobotnim widowisku „Przerwane dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 

Misterium „Przerwane dzieciństwo” to jedno z wielu wydarzeń towarzyszących beatyfikacji rodziny Ulmów za ratowanie Żydów podczas drugiej wojny światowej. Beatyfikacja Ulmów odbędzie się w najbliższą niedzielę (10 września) w Markowej koło Łańcuta.

Dzień wcześniej, w sobotę (9 września) o godz. 20:30 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się widowisko multimedialne „Przerwane dzieciństwo”. Przygotował je Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. 

Misterium ma charakter multimedialny, łączy ze sobą elementy wideo, animacje, dźwięki przestrzenne oraz muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę. „Przerwane dzieciństwo” wprowadza narrację widzianą z perspektywy dzieci rodziny Ulmów.

– Scena Filharmonii Podkarpackiej na ten wieczór przemieni się w symboliczne podwórze rodziny Ulmów w Markowej, gdzie bawiły się dzieci Józefa i Wiktorii, na które w nocy wychodziły dzieci i rodziny żydowskie – zapowiada Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. 

Wykonawcami będą reprezentanci dwóch narodów – polskiego i żydowskiego. Wystąpią m.in: kontratenor Alon Harari i dyrygent Noam Zur, Marek Bałata i Mirosław Jacek Błaszczyk.

W programie utwory powstałe na bazie biblijnych psalmów oraz utwory współczesne. Wśród nich kompozycja Gary’ego Guthmana – „Uwertura” na orkiestrę symfoniczną – „Qui Ingreditur Sine Macula”, utwór napisany na uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wśród gości sobotniego widowiska będzie m.in. Andrzej Duda, prezydent RP, który objął patronatem uroczystość beatyfikacji Ulmów. – Nie przewidujemy wystąpienia prezydenta w trakcie koncertu – dowiadujemy się w Kancelarii Prezydenta RP. 

Andrzej Duda w filharmonii pojawi się ze swoją żoną, Agata Kornhauser-Dudą. W niedzielę zaś para prezydencka weźmie udział w beatyfikacji Ulmów w Markowej. 

Bohaterska postawa Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas niemieckiej okupacji dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom: Baruchowi, Mechelowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej: Gołdzie Grünfeld i Lei Didner oraz jej małej córeczce.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie wpadli do ich domu w Markowej. Rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę, która była w siódmym miesiącu ciąży – poród rozpoczął się w trakcie egzekucji. Zamordowali także szóstkę ich malutkich dzieci. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

W 1995 r. Wiktorię i Józefa zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny tej bohaterskiej rodziny. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama