Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Co łączy Palermo ze Zwięczycą? Ile w Rzeszowie było domów Edwarda Janusza? Jaką rolę w historii rzeszowskich piwnic odegrali alpiniści z Klubu Wysokogórskiego Kraków?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. Jak informuje ratusz, pomysł publikacji zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa.

Początkowo na miejskiej stronie www.erzeszow.pl pojawiały się szkice o rzeszowskich zabytkach. Anonse o kolejnych wpisach ukazywały się na facebookowym profilu Rzeszowa i spotykały się z dużym odzewem internautów.

To uzmysłowiło autorkom z Biura MKZ – dyrektor Edycie Dawidziak, Karolinie Chomiczewskiej i wspierającej je Dominice Ziębie – że jest zapotrzebowanie na takie informacje, że warto je zebrać i zaproponować miłośnikom nie tylko tzw. resovianów, ale i turystom poszukującym rzetelnej wiedzy o mieście, w postaci zwartej publikacji.

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór 20 tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z Rzeszowa, ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju.

Czytelnicy znajdą w niej informacje o rzadko podejmowanych zagadnieniach związanych z przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi, którym owe obiekty zawdzięczają swoją egzystencję i dzięki którym przetrwały w obecnej  formie. Są w niej również informacje o działaniach, które doprowadziły do ich przekształceń.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Książka ma uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy  powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia – podkreśla Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków.

Publikacja zwraca uwagę na cenne elementy stylu architektonicznego, zastosowanych technologii oraz walory wyposażenia i wystroju wnętrz lokalnych zabytków. – Przygotowane przez autorki teksty, zredagowane są językiem fachowym, ale i przystępnym – zachęca do sięgnięcia po książkę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Teksty w „Ciekawostkach…” można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa. Natomiast tych, którzy są zainteresowani książkowym wydaniem, miasto zachęca do regularnego śledzenia profilu Rzeszów Stolica Innowacji na Facebooku. Będą tam konkursy, w których nagrodą będą egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach”.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama