Czy-fotowoltaika-sie-oplaca

Dziś wiele polskich rodzin zastanawia się nad tym, jak wykorzystać alternatywne źródła energii elektrycznej. Nie inaczej jest na Podkarpaciu, gdzie większość ludzi mieszka w domach na wsi i w małych miastach. Czy fotowoltaika się opłaca? Jak dostać dofinansowanie na prąd ze słońca?

Zalety odnawialnych źródeł energii elektrycznej

Bez względu na to, czy mowa o pojedynczym gospodarstwie domowym, czy biurowcu – pozyskiwanie prądu lub energii prosto z natury staje się coraz powszechniejsze.

Nie dzieje się to bez przyczyny i wcale nie chodzi tu tylko o proekologiczne trendy społeczne. Rzecz w tym, że usługi i sprzęt zapewniony przez profesjonalne firmy przynoszą realną korzyść (szczegóły, na przykład, na stronie jbenergia.pl). Jak sama nazwa wskazuje, odnawialne źródła energii można eksploatować bez przerwy. Wystarczy raz zainstalować panele fotowoltaiczne, aby czerpać prąd ze słońca przez wiele lat i praktycznie o każdej porze roku.

Energia słoneczna jest darmowa

Energia słoneczna jest ogólnodostępna i całkowicie darmowa. Ta zasada działa także odniesieniu do wiatru i pozyskiwania energii z powietrza – co robią pompy ciepła. Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać energię, która obfituje w nadmiarze w środowisku naturalnym.

Oznacza to, że pozyskując energię elektryczną ze słońca, ograniczamy wycinkę drzew, wydobycie węgla, gazu i ropy naftowej. Moc promieni słonecznych czy wiatru jest określana jako czyste źródło energii elektrycznej. Dzięki temu powietrze wokół nas jest po prostu zdrowsze.

Realna opłacalność fotowoltaiki

Czy fotowoltaika się opłaca? Wymienione powyżej plusy odnawialnych źródeł energii idą w parze z ulgą dla portfela. Eksperci są jednomyślni – tak, fotowoltaika się opłaca. Podobnie jak inne technologie służące do produkcji tzw. czystego prądu.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na korzystanie ze źródła, które jest właściwie niewyczerpalne i do tego zupełnie darmowe. W efekcie każdy właściciel fotowoltaiki to konkurencja dla lokalnego operatora sieci dystrybucji prądu. Całkowite uzależnienie się od dostawców zewnętrznych prądu nie jest jeszcze możliwe. Nie trzeba już jednak pobierać tak wiele energii z sieci. Statystyki pokazują, że z pomocą mikroinstalacji fotowoltaicznej poszczególne gospodarstwo domowe może obniżyć rachunki nawet o 90 proc.

O ile można obniżyć rachunki?

Obniżenie rachunki o 90 proc. to bardzo dużo. Ale w praktyce nawet 50 proc. to interesująca redukcja rachunku za prąd. Oznacza to, że zagospodarowanie wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej może całkowicie zniwelować koszty podgrzewania wody użytkowej lub eksploatacji urządzeń elektronicznych, np. komputerów.

Ciągłe ładowanie telefonów komórkowych również może okazać się darmowe i to przez cały rok. Fakt, tańsze rodzaje tzw. solarów nie będą aż tak wydajne, jak to się dzieje w przypadku droższych rozwiązań. Będzie to widoczne zwłaszcza podczas długotrwałego zachmurzenia. Niemniej nadwyżki energii można łatwo magazynować. Do tego celu służą osobne urządzenia. Fotowoltaika Rzeszów, Jarosław czy Dynów… wszędzie może łączyć się z prywatnym magazynem energii.

Połączenie fotowoltaiki z pompami ciepła

Jeśli inwestor zdecyduje się połączyć instalację fotowoltaiczną, np. z pompą ciepła, czy magazynem energii, opłacalność fotowoltaiki zdecydowanie wzrośnie. Zmagazynowany prąd będzie można wykorzystać podczas gorszych warunków pogodowych.

Znawcy sprzedaży energii są zgodni, że całościowy koszt instalacji może zwrócić się już po kilku latach. Wówczas cały system fotowoltaiczny stanie się inwestycją, która zacznie zarabiać.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne w 2023 r.

Najważniejsze programy oferujące dofinansowania zostały przedłużone. Po wejściu na stronę jbenergia.pl można zobaczyć, że firmy od fotowoltaiki oferują swoim klientom pomoc w skompletowaniu i wypełnieniu stosownych wniosków.

Warto z tego skorzystać. Rządowy program Mój Prąd 4.0 w 2023 pozwala na pozyskanie aż 7000 zł dofinansowania na panele słoneczne. Natomiast program Czyste powietrze dotyczy termomodernizacji domu, przy czym w jej ramach uwzględniony został magazyn energii elektrycznej. Skorzystanie z tych programów znacząco obniża całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej. Opłacalność inwestycji staje się jeszcze większa.

Fotowoltaika Rzeszów

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych i firm z Rzeszowa oraz całego Podkarpacia jest dziś powszechnie dostępna. Znalezienie odpowiedniego wykonawcy również nie stanowi problemu, np.: https://jbenergia.pl/montaz/podkarpacie/rzeszow/.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama