II Rzeszowska Manifa: „Kobieta to nie inkubator”, „Nie każcie mi rodzić po gwałcie” [FOTO]

56
Reklama

„Jestem panią mojej pochwy i macicy” „Nie będę waszą męczennicą”, „Nie śmieszą mnie żarty o gwałtach”, „Nie każcie mi rodzić po gwałcie” – to tylko niektóre hasła, które pojawiły się podczas II Rzeszowskiej Manify.

 

W sobotę, po godz. 15:00, ulicami Rzeszowa przeszła II Manifa. Tegorocznym hasłem feministycznej demonstracji było: „Nie ma feminizmu bez solidarności. To my jesteśmy rewolucją”. W Manifie wzięło udział około 70 osób nie tylko z Podkarpacia, ale również z Łodzi i Krakowa. Manifa rozpoczęła się na początku al. Lubomirskich.

„Wolny kraj, wolne kobiety”

Agnieszka Itner z zarządu  podkarpackiej lewicowej partii Razem, przypomniała 12 postulatów Manify: 

1. Zwiększenie liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.

2. Refundacja szczepionek przeciwko HPV.

3. Rzetelna i zgodna z obecnym stanem wiedzy naukowej edukacja seksualna.

4. Stop postawie „Niczego nie widziałem, niczego nie słyszałem” – samopomoc w działaniach antyprzemocowych.

5. Dzienny ośrodek wsparcia dla opiekunek osób niesamodzielnych.

6. Gabinet ginekologiczny, czynny 24 h na dobę, z lekarzem bez klauzuli sumienia.

7. Dostosowanie miejskich instytucji publicznych do potrzeb matek z dziećmi, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych.

8. Aktywizacja kobiet wracających na rynek pracy.

9. Refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.

10. Podpisanie Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym.

11. Szkolenia antyprzemocowe dla policji.

12. Żeńskie nazwy ulic.

Nie brakowało licznych transparentów z napisami: „Opieka zdrowotna, to nie towar luksusowy”, „Feminizm przeciw wyzyskowi”, „NIE dla piekła kobiet”, „Nie będziecie nas kontrolować”, „Siostrzeństwo”, „Chcemy pracy bez wyzysku”, „Chrońmy dzieci przed skrajną prawicą”,  „Kobieta to nie inkubator”, „Wszystkich nas nie spalicie”, „Działamy, nie prosimy”.

Inne to: „Prawica + kler – kobiety = kompromis”, „Wolny kraj, wolne kobiety”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna”, „Europejskie standardy to nie radykalizm”, „Nie będę waszą męczennicą”, „Całej pensji i połowy władzy”, „Jestem panią mojej pochwy i macicy”, „Nie śmieszą mnie żarty o gwałtach”, „Wiedza to szkoła, religia do kościołów”, „Nie każcie mi rodzić po gwałcie”.

Możemy zmieniać rzeczywistość

Na czele feministycznego pochodu stanął różowy transparent z hasłem II Manify oraz wydziergany na drutach baner z napisem „Siostrzeństwo”.

W trakcie pochodu Manify, która przeszła ulicami 3 Maja i Kościuszki, aż na rzeszowski Rynek, wykrzykiwano hasła:  „Solidarność naszą bronią”, „Najpierw ludzie, potem zyski”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „Chcemy żłobków, a nie kaplic”, „Kobiet prawa, wspólna sprawa”, „Znajdzie się cela dla gwałciciela”.

Podczas demonstracji zabrała głos jedna z uczestniczek. Zwróciła uwagę na problemy, z jakim zmagają się szczególnie kobiety mieszkające na wsiach i w małych miejscowościach: brak dostępu do żłobków, problem ze znalezieniem pracy. Uczestnicy Manify zwracali uwagę, że wciąż za mało interesujemy się seniorami – mają problem np. z drogimi lekami, a także problemami kobiet-imigrantek, głównie z Ukrainy, które mieszkają na Podkarpaciu. 

– Czy nie pora działać na rzecz wszystkich kobiet, a nie tylko tych wybranych? – pytała jedna z kobiet. – Wszyscy możemy zmieniać rzeczywistość. Każdą reakcją na seksistowski, czy homofobiczny komentarz, każdym słowem kierowanym do naszych dzieci, każdą decyzją dotycząca naszych ciał i naszego życia – dodawała.

Alimenty to nie prezenty 

Marzena Wilk ze Stowarzyszenia na rzecz Kobiet „Victoria” podczas Manify przytoczyła list matki samotnie wychowującej dzieci. Opisała m.in. ciągłe zmęczenie, oglądanie każdej wydanej złotówki z dwóch stron, szukanie dodatkowej pracy, by spiąć budżet domowy, brak 500+. Kobieta podkreślała, jak ważne są alimenty, ale nie dla niej, a na jej dzieci. 

– Panuje powszechna zgoda na niepłacenie alimentów. Dotyka to matki na każdym kroku –w sądzie, prokuraturze, MOPS-ie, urzędach – wyliczała Marzena Wilk. – Zmiany, które wprowadza minister [sprawiedliwości Zbigniew] Ziobro nic tak naprawdę nie dają. Musimy udowadniać, że ojciec dziecka pracuje, że dziecko kosztuje. Proszę nie powtarzać, że samotne matki żyją alimentów. To pieniądze dla dzieci – mówiła Wilk.

Rzeszowskiej Manifie przyglądało się trzech działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Nie doszło do żadnych starć, czy wyzwisk, kobietom, które brały udział w Manifie, wręczali żółte tulipany. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

56 KOMENTARZE

 1. Jak jesteś panią swojej macicy femo to nie rozdawaj jej publicznie, a jak już rozdajesz to zaakceptuj konsekwencje albo się wysterylizuj aby nie mordować niewianych przez swoje problemy psychiczne.

 2. Dareczku chcesz zostawić politykę bo nie masz ludzi po swojej stronie ok, to wyjaśnij mi jaki jest twój centrowy pogląd w tym przypadku. Może pociągnie to za tobą szereg podobnie myślących i zostaniesz politykiem 😀

 3. Pełna zgoda! Faceci nie żeńcie się, podpisujcie intercyzy, nie dajcie się babą zwieść na seks bez gumy. Wówczas są bezbronne.

 4. Kiedy w końcu sądy wezmą się za te zdradzieckie baby które mają teraz 500 +, alimenty na siebie, alimenty na dziecko i inne dodatki. Wystarczy że w sadzie powiedzieć edza kilka zdań a Pani siedzina orzeknie że chłop bankomat winny za to że założył rodzinę Sad Rodzinny na Podkarpaciu nie funkcjonuje prawidłowo!

 5. tomaszu…. rozumiem, że skrajności to jest równoważność programu dla ciebie. Żal mi takich ludzi. A propos – jeśli nie masz reprezentatywnej partii centrowej (sensownej bo oszołomy z lewa i prawa miksują ci życie), to zakładasz, że nic oprócz tego nie istnieje. Po prostu, tragedia. Cóż ci mogę doradzić? To, że partii nie ma nie oznacza, że populacja nie jeste centrowa. Moja porada, głosuj na indywidua ze środka, nie kieruj się populizmem prawaków i lewaków, którzy i tak są farbowanymi lisami.

 6. 70 osób – w tym pewnie połowa to desant z innych miast Polski – ale manifestacja, to jest kompromitacja środowisk feministycznych, która potwierdza, że kobiety w Rzeszowie i na Podkarpaciu dalekie są od tej dziwnej ideologii

 7. Dark 23 marca 2019 05:55 at 05:55:26

  A słyszałeś kiedyś o centrystach człowieku i o osobach czy ugrupowaniach mających program centrowy?
  Przyznając, że tylko skrajne partie mają programy wykazujesz się niewiedzą.

  Pytałem cie o pomysł na Polskę a ty mi o centrystach. Człowieku jakich centrystów masz w Polsce? wskaż mi takie ugrupowanie/partię, bo chyba coś mnie ominęło.

 8. A słyszałeś kiedyś o centrystach człowieku i o osobach czy ugrupowaniach mających program centrowy?
  Przyznając, że tylko skrajne partie mają programy wykazujesz się niewiedzą.

 9. Jaki masz pomysł na Polskę bo nawet LGBT ma jakiś, gówn…y dosłownie i w przenośni, ale ma, a ty?
  PS sam sobie dowartościowujesz swoje wypowiedzi? nie sądzę, żeby po 90 sekundach napisał drugi komentarz do twojego pierwszego ktoś inny niż ty 😀

 10. Dokładnie. A skrajności się zazwyczaj odrzuca bo nie są reprezentatywne, a poza tym są populacji niepotrzebne. Takie fakty.

 11. @ Anna
  To wszystko tylko tak ładnie brzmi oficjalnie: prawa człowieka, równouprawnienie, siostrzeństwo(!) – bo zdaje się, że braterstwo już nie uchodzi… O! i oczywiście: tolerancja – zapomniała Pani dopisać. Piękne słowa, ale wystarczy spojrzeć na hasła: „Nie będę waszą męczennicą”,”Zróbmy sobie rewolucję”, „Precz z katoszariatem”, że o „pani swojej pochwy….” i innych nie wspomnę. A jak normalni ludzie to widzą i pukają się z politowaniem w czoło, to: hejt, mowa nienawiści, katotaliban, homofobia, zacofanie i zabobon.
  Panie feministki, chcecie być traktowane poważnie i po ludzku? To zachowujcie się poważnie i z odrobiną godności oraz szacunku dla bliźnich.

 12. Koorfa, z jednej strony katotaliban, a z drugiej strony jebnięte feministki i LGBT.
  Ludzie trzeba z tym zrobić porządek. Gdzie tu normalność. Tylko lans na skrajności.

 13. Prawa człowieka to nie przywileje, a równouprawnienie to nie „specjalne traktowanie”.

  Specjalne traktowanie i przywileje to np. gdy ktoś nie płąci odatków albo unika odpowiedzialności karnej – jak kler katolicki.

 14. Tak się składa, że za moich czasów szkolnych, starożytność była „tłuczona” dosyć intensywnie, na tyle, że do dziś kojarzę i wyspę, i poetkę, i filozofów. Nie wiem jak jest dzisiaj, ale nie chciałbym żeby jutro na jakiejkolwiek lekcji, jakiś zboczek, nieważne: chłop, kobita czy ktoś kto sam ma problem z własną identyfikacją płciową siał zamęt w głowach moich dzieci. O horyzonty ludzi z Podkarpacia (w tym moje) proszę się nie martwić. Znam tu wiele osób które żyją normalnie i ciekawie a przy tym nie są zakompleksione na punkcie miejsca zamieszkania czy pochodzenia. A co do lesb: ani one, ani homosie nie są dla mnie ani kontrowersyjni, ani bulwersujący dopóki nie żądają dla siebie specjalnego traktowania i przywilejów.

 15. Dlaczego na manifie widzę barwy banderowskie OUN-UPA. Gdzie jest policja w takiej sytuacji ?
  Przecież to jest jawne propagowanie publicznych symboli faszystowskich.
  Dumna rzeszowska policja złapała pana, który napisał prawdę na konsulacie ukrainy w Rzeszowie i wielka afera.
  Teraz gdy łamane jest prawo Art. 256 KK to policji nie ma.

 16. Jednak nie rozumiesz nic co napisałem… dowodem na to jest pierwszy twój prosty zwrot “ta osoba nie jest dla mnie urodziwa więc jest głupia”, wręcz przeciwnie ta osoba nie dość, że jest nazwijmy to mało atrakcyjna (przynajmniej w mojej ocenie wizerunku fryzury, ubioru, makijażu etc.), to dodatkowo jej poglądy świadczą o tym (hasła napisane na kawałku tektury), że jest totalnym dnem.
  Odniosłem się do postulatów i założeń ogólnych manify i lgbt, znanych wszem i wobec.
  Doskonale wszyscy wiemy, że tego typu organizacjom nie chodzi tylko o ciążę zagrażającą życiu, czy kobietę która jest w ciąży w wyniku gwałtu, ale o ogólne przyzwolenie na aborcję. Sprawdz sobie jaki jest ogół aborcji w PL w stosunku do tych przypadków o których piszesz. Myślę, że 1% będzie mocno naciągany.
  Piszę anonimowo, owszem podaję nick którego używam od lat… myślisz, że twoje bb jest bardziej rozpoznawalne 😀

 17. Feminizm to ruch społeczny dążący do rzeczywistej równości praw kobiet i mężczyzn, m. in. do tego aby obcy mężczyźni nie rościli sobie praw do decydowania o tym czy obca im kobieta ma urodzić i wychować zdeformowane dziecko bądź dziecko swojego gwałciciela. Natomiast przy opisywaniu homoseksualizmu umknął ci fakt że oprócz gejów i ich „tłoków” mamy też lesbijki, jakoś całkowicie pomijane w tej całej dyskusji . Dlaczego one nie są tak kontrowersyjne i bulwersujące dla ciebie? Dlaczego prawicę interesuje tylko seks dwóch mężczyzn? 😉 Homoseksualizm may także w świecie zwierząt i roślin od zarania dziejów a i niektórzy starożytni Grecy nie kryli się z odmienną orientacją. Mówi ci coś grecka wyspa Lesbos? Poetka Safona? A o czym pisał Platon w „Uczcie i Fajdrosie”? Radziłabym wyjechac kiedyś z podkarpacia, poszerzyć wąskie horyzonty i zobaczyć jak różni potrafią być ludzie, z jakich kultur się wywodzą i jak ciekawie potrafią żyć.

 18. Ponieważ widzę że czytanie ze zrozumieniem u Ciebie szwankuje a proces myślowy już dawno zanikł ustępując wtłoczonej pod czaszkę regułce „ta osoba nie jest dla mnie urodziwa więc jest głupia” specjalnie wklejam POSTULATY MANIFESTACJI podane POWYŻEJ W TEKŚCIE:
  1. Zwiększenie liczby miejsc w samorządowych żłobkach i przedszkolach.
  2. Refundacja szczepionek przeciwko HPV.
  3. Rzetelna i zgodna z obecnym stanem wiedzy naukowej edukacja seksualna.
  4. Stop postawie “Niczego nie widziałem, niczego nie słyszałem” – samopomoc w działaniach antyprzemocowych.
  5. Dzienny ośrodek wsparcia dla opiekunek osób niesamodzielnych.
  6. Gabinet ginekologiczny, czynny 24 h na dobę, z lekarzem bez klauzuli sumienia.
  7. Dostosowanie miejskich instytucji publicznych do potrzeb matek z dziećmi, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych.
  8. Aktywizacja kobiet wracających na rynek pracy.
  9. Refundacja zabiegu leczenia niepłodności metodą in vitro.
  10. Podpisanie Europejskiej Karty Równości w Życiu Lokalnym.
  11. Szkolenia antyprzemocowe dla policji.
  12. Żeńskie nazwy ulic.
  To są rzeczy o które walczą kobiety i mężczyźni. Nie byłeś na manifestacji więc pewnie nawet nie wpadłeś na to że mężczyźni również mogą walczyć o powyższe postulaty. Chcesz rozmowy na poziomie? Odnieś się do każdego z postulatów zamiast pisać pierdoły o tym jak to fajnie robić nielegalną aborcję za granicami kraju gdy jest się kobietą zgwałconą lub kobietą z ciążą zagrażającą życiu. Szkoda mi ludzi (oczywiście anonimowo) piszących o czymś o czym nie mają pojęcia i co nigdy nie będzie ich dotyczyć.

 19. szkoda mi tych kobitek, nie są specjalnie urodziwe, do tego proces myślowi w ich głowach pewnie nie zachodzi za często. Drogie panie z czym tak naprawdę macie problem ? Przecież aborcja jest, nielegalna, ale jest, samych polek dokonuje ich ok 100 tyś rocznie w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, więc w czym problem? , chcecie żeby wam Państwo za to dopłacało ? Czyste sumienie pozostawiam wam samym do oceny po takim akcie, i zapewne nie zaraz po czy jutro, ale za parę lat, może wtedy kiedy wam samym śmierć zaglądnie w oczy. Kolejna sprawa związki homoseksualne, były, są i zawsze będą. Macie problem z tym, żeby wyjść na miasto oficjalnie ze swoją dziewczyną na ulice? To nie władze, czy prawo należy zmienić, lecz mentalność ludzi, ich nastawienie do was, a to nie będzie proste. Pewnie dlatego że od wieków model pary/rodziny/miłości/dziecka ukształtował w waszych oczach nudny „stereotyp” kobiety i mężczyzny jako pary.

 20. Uważam, że jest wręcz odwrotnie: tu (na szczęście) ludzie jeszcze doskonale wyczuwają czym ów feminizm „pachnie” i nie dadzą sobie wcisnąć ot tak chorej ideologii ukrytej pod płaszczykiem równości i tolerancji. Ci co wczoraj chcieli tylko akceptacji dla swoich inności, dziś chcą specjalnych praw, a jutro powiedzą, że „chłopak dziewczyna normalna rodzina” to dewiacja i będą chcieć uczyć nasze dzieci (po moim trupie!) czerpania przyjemności z wsadzania tłoka do rury wydechowej. Radziłbym więc się tak nie zachwycać tym wszystkim co się dzieje i zmienia na świecie.

 21. Jeżeli w zdrowym organizmie pojawia się chory element lub anomalia, leczy się go lub amputuje żeby nie zaraził pozostałej części, W przeciwnym razie umrze cały organizm.

 22. W sadzie mało kto tutaj ma pojęcie czym jest feminizm. Na dodatek bawią Was tematy gwałtów, nierówności społecznych. Przeraża mnie ile puszek mieszka w tym województwie, którego mieszkańcy, wychodzi na to, że żyją żeby żyć i nie obchodzi ich nic co się dzieje i zmienia na świecie. A najgorszy jest brak wsparcia i zrozumienia płci męskiej, której gwałty rzadziej dotyczą, aczkolwiek również się zdarzają. Tutaj zostaje tylko pobożne życie, chłopak dziewczyna normalna rodzina, msza w niedziele z przyzwyczajenia i poczucie, że jest się dobrymi ludźmi… Przykre, ale tak jest kiedy ciemna masa się nie edukuje i przyjmuje każdą informację za pewnik bez sprawdzenia i potwierdzenia jej.
  Życzę rozsądku.

 23. Przede wszystkim, proszę nie mylić pojęć. Większość tu komentujących – nie OBAWIA się, lecz jest ROZBAWIONA tą manifystacją. Po drugie: nie każdy z rozbawionych (chociaż ja jestem raczej zniesmaczony i zażenowany tym co widzę na zdjęciach powyżej) pobiera 500+.
  Poza tym prawie wszystko się zgadza: cyt. „Kazdy ma prawo do wyrażania i manifestowania własnych poglądow” – tu się zgadzam, ciąg dalszy cyt: „o ile nie obrażaja innych” – pozostawię bez komentarza.

 24. Niech ktoś temu typowi wytłumaczy że nikt nie będzie mu kazał nic rodzić.. chyba że kamień nerkowy co najwyżej 😉
  Trehuje@

 25. OLa to co myśli i czego potrzebuje kobieta to zupełnie coś innego co myśli i czego potrzebuje feministka. Kobiety nie chcą mieć z wami nic wspólnego. Prezentujecie swoje skrajne i idiotyczne poglądy podszywając się pod ogół kobiet, to jest właśnie porażające i dlatego wszyscy z was walą.

 26. Bez przesady ! Prawo do aborcji, które jest gwarantowane w Konstytucji (3 przypadki) nie jest realizowane w naszym województwie, bo lekarze są zastraszani i to jest normalne ??????????? Ludzie obudźcie się !! Niektórzy na prawdę mają ciasne horyzonty !

 27. Trzymajcie się babeczki ! jest nas ponad 50 % w tym kraju i nadal musimy walczyć o naszą godność i własne życiowe wybory!!! Mamy XXI wiek i jak widać po komentarzach niektórzy patrzą tylko ze swoje zacofanej perspektywy.

 28. O, widzę że naziole z Czarnego Bloku też byli. To jest organizacja prawie terrorystyczna. Ciekawe czy służby ich monitorują.

 29. Aha, to pozostanę dalej w swej nieświadomości i zacofaniu, bo mam za ładne włosy żeby je golić 🙂 Idę zaraz do kościoła pomodlić się o zdrowie dla niektórych, bo o rozum, mam wrażenie, patrząc na zdjęcia, już za późno.

 30. Musisz sobie wygolić pół głowy, wtedy odpowiednie fale dojdą do twojego mózgu, tak to działa, zrozumiesz że twoja pochwa i macica są zagrożone i musisz o nie walczyć, przede wszystkim z kościołem, bo on tylko czeka, żeby je zabrać.

 31. Co wy sie tak piecsetki paru kobiet obawiacie?Kazdy ma prawo do wyrażania i manifestowania własnych poglądow o ile nie obrażaja innych.Jakoś jak kibole i pseudopatrioci zadymy robią nikogo to nie oburza co za zakłamany ciemnogród.

 32. Himalaje głupoty. Hasła rodem z burdelu. Ale ich się nazbierało. Wszyscy „protestujący” w mieszczą się w jednym kadrze.

 33. O k…wa wy tak na serio ? Przecież ten artykuł powinien być zatytułowany marna banda lewackich bab zebrała się w Rzeszowie

 34. biedni ludzie
  na szczęście większość to przyjezdni z poza naszego województwa
  ale zwyczajnie mi ich po ludzku szkoda 🙁

 35. A mnie tam śmieszą żarty o gwałtach… Co w nich gorszego niż np żarty o pedałach czy murzynach xd czarny humor nie jest dla każdego haha

 36. Przyznam że jest mi trochę żal organizatorek tej manifestacji.
  Miasto innowacji, 200 000 mieszkańców, 60 000 studentów.
  I żeby zebrać 70 manifestujących osób potrzeba było ściągać posiłki z całej Polski.
  A trzeba przyznać że część postulatów zasługuje na pełne poparcie.

 37. Ha, ha, ha, ha, ha – jak zwykle więcej zdjęć jak manifystujących 🙂

  „Jestem panią mojej pochwy i macicy” – ja pierd@lę, kto wam te hasła wymyśla???

Comments are closed.