Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Nadchodzi XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych! W środę pierwsze grupy przyjechały do Rzeszowa.

Festiwal Polonusów potrwa do 18 lipca. Oficjalnie zostanie otwarty w piątek, 14 lipca. Tradycyjnie festiwal rozpocznie korowód zespołów, które o godz. 17:00 wyruszą od al. Lubomirskich, przejdą przez 3 Maja i Kościuszki, by dotrzeć na Rynek. 

Wcześniej, od godz. 15:00 do 17:00, na scenie Rynku odbywać się będą pierwsze występy zespołów polskich. Po korowodzie, o godz. 19:00 na Rynku rozpocznie się koncert „Rzeszów wita Polonię” w wykonaniu polskich zespołów. Pojedyncze pary z kilku zespołów po raz pierwszy wspólnie zatańczą krakowiaka i poloneza.

Aleja Gwiazd, koncert galowy

W sobotę i niedzielę (15-16 lipca) Dni Polonijne Województwa Podkarpackiego. Od 15:00 do 22:00 występy zespołów na Rynku w Rzeszowie oraz w Niebylcu, Brzozowie, Markowej, Trzcianie, Grodzisku, Lubaczowie, Krośnie, Stalowej Woli, Iwoniczu-Zdroju, Lubeni, Kolbuszowej, Krośnie, Urzejowicach, Tuczempach, Błażowej, Łące i Ropczycach. 

W niedzielę w katedrze rzeszowskiej o godz. 10:30 zostanie odprawiona msza święta w intencji Polonii. W poniedziałek (17 lipca) w hali Podpromie o 19:00 czterogodzinny koncert galowy „Rzeszów Forever” z udziałem wszystkich zespołów festiwalu Polonusów. Motywem przewodnim koncertu będą polskie przysłowia.

– Mam nadzieję, że publiczność każdemu zespołowi będzie biła brawo – mówi Janusz Chojecki, główny choreograf festiwalu. Poniedziałkowy koncert jest płatny. Bilety w cenie 50 zł do kupienia w Rzeszowskich Piwnicach oraz na stronie festiwal.estrada.rzeszow.pl (internetowa sprzedaż biletów trwa do niedzieli, do godz. 22:00). 

Festiwalowi towarzyszyć będzie odsłonięcie w sobotę o 15:00 Alei Gwiazd w Parku Łączności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. Powstaje tam alejka z odlewami odcisków dłoni polskich i polonijnych sportowców, którzy osiągnęli międzynarodowe sukcesy: Rafał Wilk, Jan Domarski, Marek Karbarz, Bob Brudzinski i Ann Meyers-Drysdale.

Aleja będzie miała ok. 10 metrów. Plan przewiduje, że w przyszłości będzie poszerzana o kolejne odciski dłoni. Odlewy zostały wykonane z brązu.

20 zespołów z 10 krajów

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W Festiwalu Polonusów, który wraca po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie, weźmie udział 20 zespołów z 10 krajów, z czterech kontynentów: Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. Pojawi się ok. 600 osób, z czego 560 to tancerze, resztę stanowić będą ich rodziny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najwięcej zespołów będzie z USA – 8: „Echo z Polski”, „Lajkonik” (Chicago i Tucson), „Polonia”, „Polanie”, „Wawel”, „Wesoły Lud” i „Wici”. Najliczniejszym, 45-osobowym będzie jednak zespół „Troczanie” z Litwy.

Z Australii przyjedzie zespół „Kukułeczka”, z Brazylii – „Junak”, z Czech – „Olza” i „Suszanie”, z Kanady – „Łowicz”, „Polanie” i „Polonez”, z Litwy „Troczanie”, z Mołdawii – „Polacy Budżaka”, z Niemiec – „Polonia”. Na festiwalu pojawi się również zespół „Polanie znad Dniepru” z Kijowa (Ukraina) i „Karolinka” z Wielkiej Brytanii. 

Na festiwalu, z powodu wojny na Ukrainie, nie będzie zespołów z Rosji i Białorusi. 

Pierwszy zespoły przyjechały do Rzeszowa w środę do południa: „Polanie”, „Lajkonik”, „Polanie znad Dniepru”, „Junak”, „Polacy Budżaka”. Polonusów zakwaterowano w akademikach Politechniki Rzeszowskiej. W czwartek spotkają się z prezydentem Rzeszowa, a wieczorem kierownicy i choreografowie zespołów spotkają się z dyrekcją festiwalu.

Pandemia zrobiła „swoje”

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych będzie jednym z najmniejszych w swojej historii, która sięga 1969 roku. Pandemia zablokowała zespołom ćwiczenia, do tego dochodzi trwająca wojna na Ukrainie, nie wszystkie zespoły było też stać na przyjazd do Polski, bo to one same finansują koszt przyjazdu.

Polska strona zapewnia Polonusom wyżywienie i nocleg. Miasto Rzeszów i samorząd województwa podkarpackiego na organizację festiwalu przekazały po 300 tys. zł. Pomaga też Kancelaria Premiera RP, imprezie patronuje prezydent RP Andrzej Duda. Koszt organizacji festiwalu wynosi ponad 2 mln zł. 

Organizatorem imprezy dla Polonusów jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama