Reklama

Nazywanie Podkarpacia i jego Stolicy Polską B, z czym czasem się spotykamy, od dawna jest mitem i wynika z głębokiej niewiedzy. W ostatnich latach Rzeszów jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W niektórych rankingach wyprzedza… Warszawę i Kraków. Obecnie znalezienie pracy w Rzeszowie jest łatwe, trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać.

Rzeszów rozwija się niezwykle dynamicznie. To idealne miejsce, aby rozpocząć karierę zawodową.

Można tutaj dostać pracę w wielu sektorach gospodarki, poczynając od pracy w logistyce i gospodarce magazynowej, transporcie, handlu, budownictwie i administracji poprzez różnorodne stanowiska w przemyśle a kończąc na pracy jako programista. Rzeszów znany jest jako kolebka najlepszych polskich programistów.

„W Rzeszowie pracę można dostać tylko po znajomości” – mit

Dla pracodawców potrzebujących ściśle wykwalifikowanych pracowników pozyskanie kogoś z polecenia jest rozwiązaniem zastępczym. Prowadzenie procesu rekrutacyjnego obciąża czasowo, ale ogromnie zwiększa szanse na pozyskanie pracowników o najlepszych kwalifikacjach.

Mitem jest twierdzenie, że otrzymanie pracy w Rzeszowie odbywa się wyłącznie poprzez znajomości. W serwisach zajmujących się prezentowaniem ofert pracy niemal codziennie pojawiają się kolejne oferty pracy. Wystarczy wejść na parę minut każdego dnia na www.aplikuj.pl/praca/rzeszow, aby być na bieżąco z ciągle aktualizowanymi ofertami pracy.

„Rzeszów to miasto bez perspektyw” – największy mit

Różne badania wskazują, że Rzeszów wypada lepiej nawet od największych polskich aglomeracji w kluczowych porównaniach. Według firmy konsultingowej PwC, w rankingu realnego wzrostu PKB polskich metropolii w okresie od 2004 do 2018 r., czyli przed pandemią, Rzeszów zajął drugie miejsce, przed Warszawą i Krakowem. Wyprzedził go tylko Wrocław.

Rzeszów świetnie wypadł też w tegorocznym rankingu firmy Arcadis, która badała poziom zrównoważenia najważniejszych obszarów funkcjonowania 50 polskich miast, tj. społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Stolica Podkarpacia uplasowała się na czwartym miejscu, po Warszawie, Toruniu i Zielonej Górze. Wyprzedziła za to, np. Poznań, który znalazł się na pozycji piątej.

Nie oznacza to, że stolica Podkarpacia nie ucierpiała z powodu pandemii. Bezrobocie istnieje i jego stopa wynosi 5,1% (dane z października 2021). Na terenie całego województwa notuje się nieco wyższą stopę bezrobocia na poziomie 8,1%. 

Pracy można też szukać z powodzeniem poza Rzeszowem. Jeżeli ktoś poszukuje pracy, np. w mieście Dębica warto zajrzeć na www.aplikuj.pl/praca/debica, gdzie można znaleźć  wartościowe oferty.

„Ciężko w Rzeszowie o dobrze płatną pracę” – mit

Przed pandemią miasto zajmowało przez kilka lat dziewiątą pozycję w rankingu bogactwa samorządów, który prowadzi pismo Wspólnota. 

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego, który podał w tym roku średnie płace w miastach wojewódzkich, wynika, że Rzeszów znalazł się i w tym zestawieniu na dziewiątej lokacie, czyli dokładnie w połowie stawki. W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Rzeszowie wynosiło 5839,91 zł.

 

Reklama