Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Jak zapewnić ochronę drzewu, szczególnie takiemu, które ogłoszono Drzewem Roku 2019? Ustanowić go pomnikiem przyrody. Taki statut bzu czarnemu chcą zapewnić rzeszowscy radni PiS. Miasto nie mówi „nie”. 

Drzew bez czarny, które rośnie przy bloku przy ul. Grodzisko 5, od przeszło miesiąca jest jednym z najbardziej znanych drzew w mieście. Stało się tak za sprawą jednej z mieszkanek naszego miasta – Halinie Sikorze, która drzewo zgłosiła do konkursu Drzewo Roku 2019.

W poniedziałek komisja konkursowa ogłosiła, że nasz bez wygrał i teraz będzie będzie reprezentował Polskę w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku. 

Radni PiS widząc jaki sukces odniósł bez postanowili złożyć na najbliższą sesję Rady Miasta (9 lipca) projekt uchwały, w którym zaproponowali, by drzewo ustanowić pomnikiem przyrody. 

– Sukces rzeszowskiego drzewa jest przyczynkiem do tego, aby pomyśleć nad ochroną bzu. W jaki sposób? Poprzez ustanowienie go pomnikiem przyrody – twierdzi Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta. 

Klub opozycyjny w Radzie Miasta chce także, aby Drzewo Roku 2019 właściwie oznaczono. Chodzi o to, aby każdy bez problemu wiedział, że bez na który patrzy jest tym właściwym.

– Sukces bzu jest znakomitą okazją do promocji naszego miasta i ten fakt należy wykorzystać. Jestem przekonany, że ten pomysł zostanie jednogłośnie przyjęty przez radnych – mówi Marcin Fijołek. 

Miasto do pomysłu radnych PiS jest nastawione pozytywnie. – Można uruchomić procedurę nadania drzewu status pomnika przyrody. Oznaczanie go właściwą tabliczką też nie powinno stanowić problemu – mówi Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa. 

Zgodę na nadanie statusu pomnika przyrody musi wyrazić właściciel terenu, na którym stoi drzewo, Rada Miasta Rzeszowa oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. 

Rzeszowski bez czarny ma około 200 lat,  6 metrów wysokości i 125 cm w obwodzie. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami. Jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Jego wyjątkowość polega na tym, że też bez jest drzewem, a to niespotykane u tej rośliny.

Rzeszowski bez zachwyca także urodą, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie, cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania bez pokryty jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Zdjęcie: Halina Sikora

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama