Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zachęca do udziału w oprowadzeniu kuratorskim po wystawie „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej” – w niedzielę, 15 października.

Wystawę „Rejsze – Mała Ojczyzna” można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (ulica 3 Maja 19) od 27 września, będzie czynna do 29 lutego 2024 roku. Wystawa przybliża historię rzeszowskich Żydów i pokazuje ich codzienne życie.

Judaika podzielono na kilka grup. Najliczniejsze są przedmioty, które były w żydowskich domach. Kolejne to przedmioty tzw. synagogalne – do II wojny światowej zdobiły synagogi i liczne domy modlitwy. Trzecią grupą są elementy tradycyjnego stroju żydowskiego. 

W niedzielę, 15 października, można wziąć udział w oprowadzeniu kuratorskim po wystawie. Poprowadzi je o godz. 12:00 i 14:00 Marzena Lorens. Wstęp kosztuje 10 zł. 

Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Żydzi są nierozerwalnie związani z historią Rzeszowa. W naszym mieście pojawili się już prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku. Nieliczna początkowo grupa osadników przez kolejne stulecia bardzo się rozrosła.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Tuż przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało prawie 14,5 tys. Izraelitów (ok. 30 proc. mieszkańców). Tu prowadzili swoje interesy, mieli wpływ także na jego wygląd i niepowtarzalny klimat, który w swoich książkach przybliżał m.in. Franciszek Kotula.

Wielu Żydów zasymilowało się z Polakami, większość jednak mimo tego, że utożsamiali się z Polską i miastem nad Wisłokiem, zachowała swoją odrębność – dowodem był charakterystyczny strój, język i przede wszystkim religia.

– Rejsze lub Rajsze, jak w języku jidysz nazywali Rzeszów, stał się dla nich domem, „Małą Ojczyzną” – zwraca uwagę Karolina Pękala z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 

Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama