Umowa na projekt budowy Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie podpisana

Reklama

Wygrali konkurs na wygląd budynku, teraz go zaprojektują. Warszawska pracownia Atelier Tektura za 6 mln zł stworzy dokumentację. 

Chodzi o budowę Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie, które ma powstać przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ulicy Lwowskiej. Pracownia Atelier Tektura wygrała w lutym konkurs architektoniczny. Samorząd wojewódzki zaprosił później przedstawicieli warszawskiej pracowni do rozmów na temat stworzenia projektu PCZD. 

I właśnie władze Podkarpacia uznały, że to Atelier Tektura także zaprojektuje budynek przyszłego centrum. Z pracownią podpisano umowę, która opiewa na ponad 6 mln zł. W 85 procentach projekt zostanie sfinansowany z unijnych funduszy, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Budowa szpitala dziecięcego na Podkarpaciu jest konieczna. – Na specjalistyczną opiekę będą mogły liczyć dzieci i młodzież, a także ich rodzice, którzy zawsze chcą być blisko swoich dzieci – mówi Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, który był przy podpisaniu umowy KSW nr 2 z warszawską pracownią.

Zdjęcie: Anna Magda / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

W PCZD powstaną specjalistyczne oddziały, kliniki i poradnie, gdzie najmłodsi pacjenci otrzymają fachową pomoc i medyczne wsparcie. W centrum będą się mogli także kształcić studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Budynek będzie miał trzy kondygnacje, zostanie połączony z obecnymi obiektami na parterze, pierwszym piętrze. 

Na potrzeby PCZD powstaną m.in. blok operacyjny, oddział intensywnego nadzoru, SOR z salą operacyjną, bank krwi, Klinika Urologii i Otolaryngologii Dziecięcej, Dziecięca Klinika Alergologii i Mukowiscydozy, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, a także Pediatrii i Gastroenterologii oraz Kardiologii Dziecięcej Zachowawczej i Interwencyjnej. 

Nie zabraknie poradni specjalistycznych: genetycznej, diagnostyki prenatalnej, chorób zakaźnych, otolaryngologicznej z audiologiczną i foniatryczną. W budynku będzie także zespół pracowni diagnostyki nieinwazyjnej, Dziecięcy Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz pracownia endoskopii pediatrycznej.

Plan przewiduje stworzenie gabinetu stomatologicznego do zabiegów w znieczuleniu ogólnym z salą wybudzeń, pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego dla dzieci, a także Podkarpackiego Centrum Monitorowania Zdrowia Dzieci i Młodzieży. Na dachu budynku będzie lądowisko dla helikopterów. Przy budynku powstaną parkingi.

W środku PCZD powstanie również sala wykładowa dla studentów kierunku medycznego. Szacuje się, że budowa centrum będzie kosztowała ok. 400 mln zł. Ma być gotowe w 2026 roku. Podkarpacie jest jedynym regionem w Polsce, który nie ma szpitala dziecięcego.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama